odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Inwestycje indywidualne > Oszczędzamy na emeryturę – polisy unit-linked

Oszczędzamy na emeryturę – polisy unit-linked

dodano 15 Września 2010


Polisy unit-linked (określane też jako unit-link) oferują towarzystwa emerytalne. W Polsce taka forma inwestowania funkcjonuje od niedawna, ale w Europie cieszy się ona sporą popularnością. Na czym polega polisa unit-linked? Jest to produkt o charakterze inwestycyjnym, zawierający jednak element ubezpieczeniowy.

 

Polisy typu unit-linkedDzięki niemu klient może skonstruować swój własny portfel funduszy inwestycyjnych - niezależnych od towarzystwa emerytalnego. Takie rozwiązanie gwarantuje dywersyfikację ryzyka oraz daje swobodę w dysponowania środkami.

 

Polisy typu unit-linked to forma polis będących portfelem funduszy inwestycyjnych „zapakowanych” w jeden produkt. Idea jest prosta i zakłada „pozorne” występowanie ochrony ubezpieczeniowej na rzecz możliwości inwestowania prawie całej kwoty wpłaty (pomniejszonej o określone opłaty dystrybucyjne) w fundusze inwestycyjne.

 

Na rynku są nawet dostępne polisy, w których ochrona na wypadek śmierci wynosi 1 zł. Właśnie ten aspekt jest główną różnicą między polisami unit-link, a ubezpieczeniami z funduszami inwestycyjnymi, w których znacznie większa część wpłacanej składki przeznaczana jest na ochronę. Decydując się na polisę unit-link możemy wybierać z kilkudziesięciu funduszy zarządzanych przez różne Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych (TFI). Do wyboru są również fundusze inwestujące powierzone im środki w zagraniczne instrumenty finansowe.

 

Zalety polis typu unit-linked

Główna zaleta tego rodzaju inwestycji sprowadza się do kontroli poziomu ryzyka. Nie trzeba inwestować całości w ryzykowne fundusze akcyjne, ale można w nich umieścić tylko część środków, ponieważ przynoszą większe zyski. Sami decydujemy o procentowym udziale powierzonego kapitału w poszczególnych funduszach.

 

Można też swobodnie przenosić środki miedzy funduszami w portfelu bez ponoszenia dodatkowych kosztów, związanych z tą operacją. W ten sposób dostosowujemy nasz portfel do aktualnej koniunktury rynkowej oraz wyników TFI. Takiego transferu środków możemy dokonać aż 12 razy do roku.

 

Polisa typu unit-linked zwolniona jest z 19-procentowego podatku od zysków kapitałowych. Należność trzeba uregulować dopiero przy wypłacie zysku, co może nastąpić co najmniej po 10 latach. Dodatkowo tego typu inwestycje zwolnione są z podatku od darowizn. Nie bierze się ich również pod uwagę w likwidacji masy upadłościowej spółki, dzięki czemu stanowią dodatkowe zabezpieczenie finansowe.

 

Wady polis typu unit-linked

Rozwiązanie to nie jest pozbawione wad. Przede wszystkim jest to inwestycja długoterminowa, ale to akurat w przypadku oszczędzania na emeryturę nie jest największą przeszkodą. Niemniej warto pamiętać, że wcześniejsze wypłacenie środków lub likwidacja polisy wiąże się ze sporymi kosztami.

 

Polisa ta jest o wiele droższa od indywidualnych inwestycji w fundusze. Opłata za zarządzanie wynosi 2-4%, a opłaty administracyjne to nawet kilka złotych miesięcznie. Najbardziej kosztowna jest opłata likwidacyjna, którą należy uiścić zrywając umowę przedwcześnie.

 

Nabycie polisy unit-linked

Polisy unit-linked znajdują się w ofertach takich towarzystw ubezpieczeniowych jak Aegon (aż 30 dostępnych funduszy), Aviva (tylko własne fundusze), AXA, Skandia (30 funduszy do wyboru), Nordea oraz Generali. Czy jest to korzystna inwestycja dla myślących o zabezpieczeniu emerytury? Mimo wielu wad warto skorzystać z tej oferty. Dobrze dobrany portfel pozwoli osiągnąć zysk powyżej średniego poziomu zysków funduszy inwestycyjnych.

 

Zdjęcie pochodzi z serwisu Flickr.com.

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Dodaj komentarz

Wyślij

Emerytura Trzeci Filar IKE

Zobacz więcej