odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Jak miec godna emeryture > Ile odkładać na emeryturę?

Ile odkładać na emeryturę?

Ile dokładać na emeryturę? fot.: flickr.com
dodano 3 Października 2011


Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z konieczności dodatkowego oszczędzania na emeryturę. Niewiele jednak z nich wie, ile powinni odkładać, by zapewnić sobie życie na porównywalnym do dzisiejszego poziomu. Dla małżeństwa w wieku 30 lat powinno to być ok. 10 % dochodów.

Emerytury z powszechnego systemu emerytalnego nie zapewnią nam dostatniego życia, gdyż ich wysokość będzie o wiele niższa niż obecnie. Dlatego nikt nie powinien odkładać decyzji o oszczędzaniu na starość. Suma dochodów małżeństwa, po przejściu na emeryturę, będzie o prawie połowę niższa niż łączne dochody w ostatnich miesiącach pracy. Jeśli chodzi o młode osoby będzie jeszcze gorzej.

Ile odkładać na emerytury?

Wiele osób chce odkładać na emeryturę, jednak zdecydowana większość nie wie ile i gdzie może oszczędzać.

Wysokość odkładanych pieniędzy nie jest ściśle określona dla ogółu. W dużej mierze to ile powinniśmy oszczędzać na emeryturę zależy od wielkości naszych zarobków. Powinniśmy również zwrócić uwagę na długość życia w naszej rodzinie, wówczas licząc na to, że będziemy dłużej żyć będziemy potrzebować więcej pieniędzy na emeryturę.

Na podstawie obliczeń Ekspandera wynika, że 30-letnie małżeństwo o przeciętnej długości życia, z dochodami równymi łącznie 5 tys. zł będzie musiało odkładać co miesiąc ok. 10 % swoich zarobków, czyli ok. 500 zł. Jeśli kwota ta będzie mniejsza ich poziom życia na starość będzie niższy.

Osoby młode powinny jak najszybciej podjąć decyzję o oszczędzaniu na starość. Im wcześniej zaczną odkładać tym większą kwotę uzbierają. Małżeństwo, które dopiero w wieku 40 lat zdecydowałoby się oszczędzać, miesięcznie musiałoby odkładać już nie 10, lecz 20% dochodów. W przypadku małżonków w wieku 50 lat byłoby to aż 50% zarobków.

Na oszczędzanie nigdy nie jest za późno, warto jednak pomyśleć o tym za wczasu i cieszyć się spokojnym i dostatnim życiem jako emeryt.

Czytaj też:

Wyraź swoją opinię na forum >>


Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Tagi:

emerytura wysokość emerytury inwestycje na emeryture

Dodaj komentarz

Wyślij

Polecane Artykuły