odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Fundusze inwestycyjne > Fundusze Inwestycyjne - na co zwracać uwagę przy wyborze?

Fundusze Inwestycyjne - na co zwracać uwagę przy wyborze?

Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego funduszu inwestycyjnego? fot.: sxc.hu
dodano 20 Lipca 2011


Wiele osób oszczędzając na emeryturę wybiera fundusze inwestycyjne jako najefektywniejszy sposób pomnażania środków. Niewątpliwie w dłuższym terminie mogą one uzyskać ponadprzeciętną stopę zwrotu. Należy jednak liczyć się także z większym ryzykiem inwestycyjnym. Aktualnie, notowanych jest kilkadziesiąt różnych funduszy zarządzanych przez kilkanaście instytucji. Jak wybrać ten „najlepszy”?

Inwestując w jeden fundusz jesteśmy uzależnieni od jego wyniku. W budowaniu kapitału w dłuższym terminie bardzo ważnym aspektem jest tzw. dywersyfikacja. Definicję dywersyfikacji doskonale wyjaśnia powiedzenie: „nigdy nie wkładaj wszystkich jaj do jednego koszyka”. W praktyce wygląda to tak, że powinno się wybrać kilka różnych funduszy i wśród nich podzielić kapitał.

Przy wyborze konkretnego funduszu warto sprawdzić jakie osiągał historyczne stopy zwrotu, co może świadczyć o „umiejętnościach inwestycyjnych” zarządzającego. Dzięki temu jesteśmy w stanie porównać najlepsze wyniki i wybrać taki, który najbardziej nam odpowiada. Pozwoli to również na wyeliminowanie funduszy słabych, których wynik znacznie odstaje od reszty na przestrzeni kilku lat.

Warto również sprawdzić, kto jest zarządzającym aktywami funduszu. Jeśli jest nim osoba z wieloletnim doświadczeniem, która w tej dziedzinie osiągała już sukcesy – nasze zaufanie do funduszu wrasta i możemy oczekiwać, że dobre wyniki nie są tylko przypadkowym zdarzeniem i zostaną powtórzone w przyszłości. (oczywiście nie ma na to gwarancji).

Każdy fundusz ma obowiązek sporządzić i przedstawić uczestnikom coś na wzór „polityki inwestycyjnej”, z której dowiemy się, w jakie rodzaje instrumentów i w jakim stopniu może inwestować zarządzający. Są to ograniczenia, których fundusz musi przestrzegać, dzięki czemu można wybrać taki fundusz, który jest zgodny z naszymi oczekiwaniami i założeniami.

Ostatnią sprawą, na którą powinno się zwrócić uwagę to opłaty. Należy dowiedzieć się jakiej wysokości są opłaty za zarządzanie, czy towarzystwo pobiera jakieś opłaty manipulacyjne przy wpłacie środków, czy są stałe opłaty miesięczne?

Podsumowując. Przy wyborze funduszu inwestycyjnego powinniśmy zwrócić uwagę na wiele czynników, które pozwolą na spojrzenie z wielu perspektyw. Bardzo ważne jest porównanie historycznych wyników. Należy pamiętać, że przed samym wyborem należy zastanowić się nad celem, który chcemy osiągnąć, jakie są nasze predyspozycję oraz wiek i horyzont inwestycyjny. Osoby młode mogą pozwolić sobie na większe ryzyko, gdyż zapewne ich okres inwestycji będzie dłuższy nić u osób, którym do emerytury brakuje 10 czy 15 lat. Osoby starsze powinny skupić się na zabezpieczeniu swojego kapitału i nie powinny ponosić zbyt dużego ryzyka, gdyż może się to wiązać z utratą środków.

 

Autor

Maciej Olszowy

Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Tagi:

fundusz fundusz inwestycyjny iii filar 3 filar emerytalny

Komentarze:

  • 02/09/2011 przez gosc (vito)

    Najgorszy to INVESTORS TFI. sirpień 2011 strata 22%. od 5 lat przynosi straty.

Dodaj komentarz

Wyślij

Emerytura Trzeci Filar IKE

Zobacz więcej