odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Indywidualne Konto Emerytalne > Jak inwestować na IKE?

Jak inwestować na IKE?

Inwestycje w ramach trzeciego filaru IKE fot.: sxc.hu
dodano 29 Kwietnia 2011


Wybór formy oszczędzania w ramach trzeciego filaru – nie jest taki prosty. Trzeba wybrać formę oszczędzania, która najbardziej nam odpowiada, następnie porównać opłaty pobierane przez różne instytucje finansowe oferujące IKE.

Obecnie istnieje możliwość oszczędzania na emeryturę w kilkudziesięciu różnego typu instytucji: bankach, domach maklerskich, towarzystwach ubezpieczeniowych oraz towarzystwach funduszy inwestycyjnych. Od 2012 roku dodatkowo będzie można odkładać pieniądze w powszechnych towarzystwach emerytalnych, które zarządzają OFE.

IKE pod koniec 2010 roku oferowało ok. 46 instytucji, jednak część z nich nie robi tego aktywnie lub wycofuje swoje oferty, z danych Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego obecnie jest ok. 30 aktywnych podmiotów.

Wybór instytucji powinien być przede wszystkim uzależniony od wieku osoby inwestującej. Młodszy wiek, oznacza dłuższe oszczędzanie, a co za tym idzie bardziej ryzykowne inwestowanie pieniędzy i i oczekiwane większe zyski z tych inwestycji. W tej sytuacji można odkładać środki m.in. w akcje, za pośrednictwem domów maklerskich czy funduszy inwestycyjnych, bądź wybrać ubezpieczenie.

Jeśli zdecydujemy się na kilkunastoletnie oszczędzanie, możemy skorzystać z propozycji funduszu inwestycyjnych i zakładów ubezpieczeń lub też zdecydować się na IKE-Obligacje, inwestowane w specjalne obligacje emerytalne EDO przygotowane przez Ministerstwo Finansów (ponownie można reinwestować środki już po 10 latach).

Osobom, którym zostało tylko kilka lat do osiągnięcia wieku emerytalnego powinni zdecydować się na pewny zysk bez ryzyka. Najlepszym wyjściem w tym wypadku jest lokata bankowa lub fundusz inwestycyjny, który lokuje aktywa na rynku pieniężnym lub dłużnym. Jeśli chodzi o polisy na życie z funduszem, mogą okazać się za drogie.

Inwestując na IKE w towarzystwach funduszy inwestycyjnych lub w firmie ubezpieczeniowej, klient może sam wybrać w jakie fundusze chce ulokować środki, może to być liczba nawet dziesięciu funduszy. Niektóre firmy, przede wszystkim TFI, polecają klientom określone portfele, gdzie składkę lokuje się w kilku funduszach, wtedy klient nie ma wpływu na decyzje, gdzie lokowane są jego pieniądze.

Opłaty za inwestycje na IKE

W zależności od instytucji w jakiej inwestujemy opłaty różnią się między sobą. Podmioty te mogą pokrywać koszty prowadzenia naszych rachunków z oszczędności na kontach klientów. Wpływ na koszty ma nie tylko oprocentowanie rachunku w banku, które mogą się różnić nawet o kilka punktów procentowych, ale takie opłaty jak zerwanie umowy. Z kolei wpływ na koszty zarządzania aktywami ma wysokość ryzyka, jakie ponosi się przy danej inwestycji.

Jeśli opłaty nie są pobierane, np. za prowadzenie konta, należy pamiętać, że będą one uwzględnione gdzie indziej.

Źródło: parkiet.com (27.04.2011)

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Tagi:

ike fundusze emerytalne ike jakie wybrać 3 filar iii filar inwestycje na ike inwestycje na emeryture inwestycje inwestycje w ramach trzeciego filaru

Dodaj komentarz

Wyślij

Emerytura Trzeci Filar IKE

Zobacz więcej