odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Aktualnosci > Lewiatan uważa, że reforma emerytalna była niezbędna

Lewiatan uważa, że reforma emerytalna była niezbędna

Lewiatan uważa, że reforma emerytalna z 1999 była konieczna i powinna być kontynuowana. fot.: sxc.hu
dodano 12 Grudnia 2010


Zdaniem przedstawicieli PKPP Lewiatan reforma emerytalna, wbrew opinii niektórych polityków, była konieczna. Ponad 10 lat temu był to jedyny sposób, który pozwolił uratować system emerytalny przed bankructwem.

 

Wprowadzenie nowych rozwiązań zmniejszyło nierównowagę między wpływami ze składek, a koniecznymi wydatkami ZUS, który zobowiązany jest wypłacać świadczenia emerytalne i rentowe. Lewiatan wskazuje również na sprawiedliwość aktualnego systemu emerytalnego, w którym wysokość uposażenia zależna jest od okresu płacenia składki i okresu pobierania świadczenia.

 

Taka reakcja Lewiatana związana jest z wypowiedziami polityków, kwestionujących zasadność wprowadzenia reformy emerytalnej. Przedstawicieli pracodawców poruszyła szczególnie opinia minister pracy Jolanty Fedak, która uznała, że „reforma emerytalna z 1999 roku była obarczona «grzechem kłamstwa», a reforma OFE to największy problem rządu”.

 

Tymczasem w starym systemie wysokość uposażenia emerytalnego tylko w niewielkim stopniu zależna była od wieku, w jakim ubezpieczony decydował się przejść na emeryturę. Korzystali na tym pracownicy zatrudnieniu w uprzywilejowanych firmach i instytucjach. I tak, jak podaje Lewiatan, kasjerka pracująca w kasie kolejowej mogła przejść na emeryturę wcześniej niż ekspedientka zatrudniona w sklepie. W efekcie podatnicy utrzymywali armię najmłodszych emerytów w całej Europie.

 

Nowy system emerytalny uzależnia wysokość emerytury od zgromadzonych składek i czasu oszczędzania. Oznacza to, że zgodnie ze starym systemem kobieta, która zdecydowałaby się przejść na emeryturę o 5 lat później, niż przewidują przepisy zyskałaby tylko o 10 proc. większe świadczenie, niż kobieta w tej samej sytuacji, ale korzystająca z obecnie obowiązujących uregulowań.

 

Dziś 65-letnia kobieta, która zdecyduje się na zakończenie aktywności zawodowej (5 lat po ustawowym wieku emerytalnym) liczyć może na uposażenie emerytalne wyższe aż o połowę. Wynika to z prostej rachuby – kobieta w wieku 60 lat ma przed sobą średnio 21 lat życia, a kobieta 65 letnia 17 lat.

 

Nowy system emerytalny jest niekorzystny dla osób, które utraciły przywilej wczesnej emerytury, ale korzystny i sprawiedliwy dla tych, którzy zdecydują się dłużej pozostać na rynku pracy.

 

Przedstawiciele Lewiatana podkreślają także, że zarówno Polakom, jak i najwyraźniej politykom trzeba przypominać, iż składki przekazywane do OFE trafiają tam nie po to, by powiększać publiczny dług, ale pracować na pomnażanie kapitału emerytalnego poszczególnych obywateli.

 

Do trudnej sytuacji finansów państwa nie przyczyniła się reforma emerytalna, ale to, że nie wdrożono jej zgodnie z harmonogramem i wszystkimi założeniami, a tylko wybiórczo, w dodatku niekorzystnie modyfikując jej zasady. Do tego doszły zaniechania związane z prywatyzacją i nieefektywne transfery socjalne.

 

PKPP Lewiatan w oświadczeniu opublikowanym na swojej stronie internetowej podkreśla, że „likwidacja emerytur kapitałowych, teraz, kiedy już ponieśliśmy koszty wdrożenia nowego systemu, byłaby niewybaczalnym marnotrawstwem. Zamiast demontować nowy system emerytalny powinniśmy skorzystać ze zgromadzonych przez 11 lat doświadczeń i wprowadzić regulacje, które ułatwią funduszom emerytalnym pomnażanie gromadzonego przez nas na emeryturę kapitału, powinniśmy poszerzyć możliwości inwestowania OFE i ściślej powiązać wynagrodzenie za zarządzanie z wynikami OFE. Debata publiczna wymaga odpowiedzialności za słowa. Strasząc ubezpieczonych bez uzasadnienia podważamy zaufanie do systemu emerytalnego, do rządu i do państwa”.

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Dodaj komentarz

Wyślij

Polecane Artykuły