odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > OFE reforma systemu emerytalnego w Polsce > Ewolucja w działalności OFE

Ewolucja w działalności OFE

Powstaną emerytalne subfundusze agresywnie inwestujące środki ludzi młodych. fot.: sxc.hu
dodano 24 Października 2010


Zgodnie z założeniami przyjętymi przez Kancelarię Premiera po sierpniowym spotkaniu pierwszego ministra z przedstawicielami OFE powstać mają tzw. multifundusze. W ten sposób każde towarzystwo emerytalne prowadzić będzie kilka subfunduszy.

 

Początkowo w zarządzie PTE będą trzy subfundusze, a docelowo dwa. Ich strategia inwestycyjna zależna będzie od wieku oszczędzających na przyszłą emeryturę. Agresywny fundusz inwestowałby środki ludzi młodych, budując spory portfel akcji. W razie niekorzystnych decyzji towarzystwa przyszli emeryci mieliby jeszcze czas na odrobienie strat.

 

Subfundusze C inwestowałyby bezpiecznie środki Polaków, którym do emerytury zostało niewiele lat. Przejściowe fundusze B to właściwe obecne OFE, z których środki stopniowo przenoszone byłyby do dwóch wymienionych subfunduszy.

 

Zmieni się również ocena efektywności poszczególnych funduszy emerytalnych. Obecnie punktem odniesienia jest wynik całej branży. W przyszłości przewiduje się benchmark, na który składać się będzie indeks akcji i obligacji. Udział poszczególnych indeksów uzależniony będzie od rodzaju subfunduszu.

 

Jak informowaliśmy planuje się także zlikwidowanie akwizycji. Doprowadzi to do obniżenia opłaty od składki z 3,5 proc. do 2,8 proc. w subfunduszach A i B oraz do 2,1 proc. w funduszu typu C. OFE będą dodatkowo premiowane za osiągnięte wyniki za pośrednictwem opłaty solidarnościowej. Przysługiwać będzie towarzystwu, jeśli wartość jednostki rozrachunkowej osiągnie poziome większy od minimum.

 

Proponowana ewolucja systemu emerytalnego wpłynąć ma na zwiększenie świadczeń przyszłych emerytów. Nowe uregulowania prawne chronić powinny oszczędności osób, którym do przejścia na emeryturę zostało niewiele lat. Środki, inwestowane w funduszu rodzaju C będą bezpiecznie pomnażane, dzięki inwestowaniu ich w nieagresywne akcje.

 

Zdjęcie pochodzi z serwisu sxc.hu.

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Dodaj komentarz

Wyślij