Wcześniejsze emerytury po reformie

Wcześniejsze emerytury będą obowiązywać również po reformie wydłużania wieku emerytalnego. W jakim wieku i jakie świadczenie będzie można pobierać?
Obecnie powszechny wiek emerytalny w Polsce wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, od 2013 roku ma on zostać zrównany i wydłużony do 67. roku życia. Co jednak z osobami, które nie będą w stanie pracować tak długo?
Wcześniejsza emerytura
Osoby urodzone przed 1 stycznia 1949 r. obecnie mogą skorzystać już tylko mężczyźni, którzy spełniają łącznie kilka warunków. Muszą mieć ukończone 60 lat oraz posiadać 25 lat stażu pracy, a także posiadać zaświadczenie o niezdolności do pracy lub też mieć skończone 60 lat, 35 lat pracy, a okresy nieskładkowe nie mogą przekroczyć jednej trzeciej okresów składkowych.
Osoby urodzone po 1 stycznia 1949 r. mają prawo do wcześniejszej emerytury, jeśli do końca 2008 r. spełnili określone warunki – kobiety skończyły 55 lat i posiadają 30 – letni staż pracy, natomiast mężczyźni skończyli 60 lat i posiadają 35 – letni staż pracy. Gdy osiągnęło się prawo do wcześniejszej emerytury w 2008 roku można było na nią przejść w latach późniejszych, osiągając tym samym lepsze zasady przyznawania świadczenia.
Prawo do wcześniejszej emerytury mają także osoby urodzone po 1948 r. pracujące w szczególnych warunkach lub wykonujące prace o szczególnym charakterze (np. kolejarze, twórcy, artyści, hutnicy, -zawody wymienione w DzU nr 8, poz. 43 z późn. zm.
Gdy do końca 1998 roku mężczyźni posiadają 25 lat stażu pracy, kobiety 20 lat, w tym 15 lat pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, bez względu na rządowe zmiany zachowują prawo do wcześniejszej emerytury. Otrzymają je odpowiednio mężczyźni i kobiety po osiągnięciu 60 i 55 lat.
Do okresów stażu pracy zalicza się m.in. okresy prowadzenia gospodarstwa rolnego oraz pracy w tym gospodarstwie.
Czytaj też: Powszechny wiek emerytalny w wieku 67 lat, emerytura częściowa wcześniej!
Emerytura pomostowa
Emerytury pomostowe mogą pobierać osoby, które spełniają łącznie kilka warunków:
- urodziły się przed 1999 r. i przynajmniej jeden dzień przepracowały w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze,
- staż pracy w trudnych warunkach wynosi minimum 15 lat, natomiast staż ogólny dla kobiet i mężczyzn odpowiednio 20 i 25 lat.
- skończyły odpowiedni wiek, kobiety – 55 lat, mężczyźni – 60 lat.
Emeryturę pomostową w niektórych przypadkach można otrzymać nawet wcześniej, bo kobiety po skończeniu 50 lat, natomiast mężczyźni po 55 latach, obowiązuje to jednak tylko wybranych zawodów: pilotów, dokerów pracujących bezpośrednio przy przeładunku w ładowniach statków, zatrudnionych w hutnictwie, nurków, kesoniarzy, rybaków morskich, pracujących bezpośrednio przy przetwórstwie materiałów zawierających azbest i robotach rozbiórkowych związanych z ich usuwaniem.
Aby przejść na emeryturę pomostową należy rozwiązać stosunek pracy z dotychczasowym pracodawcą. Wówczas nie można pracować w tym zawodzie, ale w innym już można dorabiać.
Po osiągnięciu wieku emerytalnego, osoby pobierające emeryturę pomostową otrzymują zwykłą emeryturę, w tym celu należy złożyć do ZUS wniosek o przyznanie powszechnej emerytury.
Świadczenie przedemerytalne
Świadczenie przedemerytalne przysługuje osobom, które:
- zwolniono z pracy z winy zakładu pracy (pracodawca ogłosił upadłoś, zbankrutował czy jest niewypłacalny, jeśli osoba zrezygnowała z pracy lub została z niej wyrzucona dyscyplinarnie świadczenie przedemerytalne nie zostanie przyznane,
- osiągnęły wiek i posiadają odpowiedni staż pracy:
- kobiety ukończyły 56 lat, mężczyźni 61 lat, staż pracy wynosi odpowiednio 20 i 25 lat, zwolnienie z pracy następuje z winy pracodawcy,
- kobiety ukończyły 55 lat, mężczyźni 60 lat, okresy składkowe wynoszą odpowiednio 30 i 35 lat, zwolnienie z pracy następuje z winy pracodawcy,
- staż pracy dla kobiet wynosi 35 lat, dla mężczyzn 40 lat, zwolnienie z pracy następuje z winy pracodawcy.
Aby uzyskać świadczenie przedemerytalne trzeba pracować w danym miejscu pracy przynajmniej pół roku i po zwolnieniu zarejestrować się w powiatowym urzędzie pracy jako osoba bezrobotna.
Podwyższenie wieku emerytalnego a przechodzenie na wcześniejsze świadczenia emerytalne
Zgodnie z uzasadnieniem do ustawy podwyższającej wiek emerytalny: Bez zmian pozostałby wiek uprawniający do świadczeń o charakterze wygasającym, tj. do emerytur pomostowych i świadczeń kompensacyjnych nauczycieli. Nie ulegną zmianie również warunki nabywania prawa do świadczeń przedemerytalnych. Konsekwencją zmiany powszechnego wieku emerytalnego byłoby natomiast wydłużenie okresu wypłaty tego rodzaju świadczeń, w tym również przyznanych przed dniem wejścia w życie projektowanej ustawy"
Znaczy to tyle, że wcześniej otrzymane świadczenie emerytalne będzie pobierane dłużej, bo do osiągnięcia podwyższonego już wieku emerytalnego – 67 lat.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera
Tagi:
wcześniejsza emerytura wcześniejsze emerytury emerytura pomostowa emerytury pomostowe świadzenie przedemerytalne wiek emerytalnyKomentarze:
-
05/06/2012 przez bianka
Jestem nauczycielem i czuję się pokrzywdzona tym, że pozbawiono mnie prawa do wcześniejszej emerytury! Założyłam na forum (wejście przez zakładkę na górze strony) EMERYTURA A PRAWA NABYTE. Piszcie tam, jeżeli też nie godzicie się na taki stan rzeczy jaki zgotowało nam państwo! I to w obliczu prawa podobno!
-
23/08/2012 przez gosc (Andrzej)
Pracuje od 1971roku aby dostać emeryturę musiał bym pracować 51 lat.Inni wyżej urodzeni 15,20,25 lat i pełna emerytura kompletna bzdura i poniżanie ludzi pracy. Popieram 40 lat pracy i emerytura bez wzglesdu na wiek. Czas zacząć popierać ludzi długo pracujących, aby mozna było iść na zasłużoną emeryturę. Wprowadzić emerytury społeczner dla wszystkich, czas skończyć z upakarzaniem zwykłych ludzi.
-
19/10/2012 przez gosc (Nowy122345)
Mającd 40 lat pracy założę ZUS sprawę jak nie otrzymam emerytury. Mam nadzieję że długopracujący wygrają z cwaniakami którzy po 15,20,25 latach pracy idą na emerytury i to dobrae płatne i mają je wypłacane przez okres około 40lat.To jest utopia tego kraju.Są inni lepiej urodzeni cwaniacy na których tacy jak ja muszą pracowac 50 lat aby otrzymac meryturę , praca dośmierci.Precz z taką równością demokratyczną cwaniaczków.
-
27/10/2012 przez gosc (ted)
Jestem od trzech lat na świadczeniu przedemerytalnym.Skoro idąc na świadczenie przedemerytalne ustawodawca określił nam wiek przejścia na emeryturę w moim przypadku 65 lat to czy nie powinniśmy przejść w tym wieku gdyż prawo nie może działać wstecz. My przechodząc na świadczenie przedemerytalne niejako zawarliśmy umowę i zgodę na przejścia na emeryturę w konkretnie określonym terminie tj.w moim przypadku w wieku 65 lat i ta umowa jest aktualnie realizowana i aktualnie trwa poprzez wypłatę świadczenia. Podsumowując wydaje mi się przedłużenie wieku emerytalnego nie powinno dotyczyć osób będących aktualnie na świadczeniu przedemerytalnym. Ciekawe co zrobią sądy w przypadku zaskarżenia decyzji ZUS o odmowie przyznania mi emerytury w wieku 65 lat?
-
09/07/2013 przez gosc (GABRIELA)
40 LAT PRACY TO DOŚĆ PRACY. NALEŻY się G O D N A E M E R Y T U R A !!!!!!!
-
25/11/2013 przez gosc (to ja)
No i co? Myślicie , że was ktoś wysłucha? W innych krajach i narodach ludzie wiedzą co robić. WYCHODZĄ NA ULICE. U nas utyskują na swój los i czekają aż KTOŚ (może proboszcz?) coś za nich zrobi. Palić, mordować i zakopywać żywcem jeśli nie da się wymusić na naszych WYBRAŃCACH poszanowania Narodu.
-
12/12/2013 przez gosc (ja)
Własnoie mie powiadomiono że otzrymam po 30 latach pracy 813 zł emerytury . wprowadzam się na Wiejska to ędzie na życie, bo na nic innego już nie zostanie
-
25/02/2014 przez gosc (rykard)
mam 40lat pracy i nie nalezy mi sie swiadczenia przedemerytarne a dlaczego bo mam dzialalnosc gospodarcza jednoosobowa inni mogo bankrutowac i dostana parodia narod chory
Podziel się z innymi!