odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Jak miec godna emeryture > Odwrócony kredyt hipoteczny już niebawem!

Odwrócony kredyt hipoteczny już niebawem!

Projekt ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym fot.: flickr.com
dodano 4 Stycznia 2012


Według projektu ustawy każdy, nie tylko osoba starsza będzie mogła zaciągnąć odwrócony kredyt hipoteczny, możliwe będzie również spłacenie go wcześniej lub też odstąpić od umowy.

Odwrócony kredyt hipoteczny przeznaczony jest głównie dla osób starszych, który chcą zwiększyć wysokość swojej przyszłej emerytury. Na czym to polega? Odwrócony kredyt hipoteczny to kredyt, którego udziela bank, zabezpieczeniem jest hipoteka ustanowiona na domu lub mieszkaniu bądź prawie do nieruchomości. Do śmierci kredytobiorca zostaje właścicielem nieruchomości.

Założenia projektu ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym

Założenia do projektu ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym mają zostać jak najszybciej zaakceptowane. Według nich własność nieruchomości po śmierci kredytobiorcy przechodzi na bank, możliwe jest zachowanie prawa do nieruchomości spadkobierców, pod warunkiem jednak, że zdecydują się na spłatę kredytu. W innym przypadku bank przejmie hipotekę, wypłacając spadkobiercom różnicę od wartości kredytu pozostałej do spłaty a wartością nieruchomości.

 

Zgodnie z projektem na spłatę kredytu spadkobiercy mają 1 rok po śmierci kredytobiorcy lub mogliby dostać różnicę między wartością nieruchomości a zobowiązań wobec banku.

Kredytobiorca będzie miał prawo do odstąpienia od umowy w terminie 30 dni od jej podpisania bez konieczności podania przyczyny. Nie poniesie wówczas dodatkowych kosztów z tym związanych poza odsetkami narosłymi od momentu przekazania kwoty kredytu do dnia jego spłaty.

Ponadto możliwa będzie wcześniejsza spłata kredytu w każdym momencie także bez uiszczania dodatkowych opłat (prowizji, oprocentowania za czas po spłacie kredytu).

Kwota kredytu będzie mogła być wypłacana dożywotnio w ratach bądź jednorazowo, kredytobiorca sam zdecyduje o odpowiedniej formie oraz wybierze cel na jaki chce przeznaczyć pieniądze.

 

Przy zaciąganiu odwróconego kredytu hipotecznego bank nie jest w stanie zbadać zdolności kredytowej potencjalnego kredytobiorcy, ponieważ nie będzie spłacał go za życia, może jedynie sprawdzić czy nieruchomość nie jest już zabezpieczeniem innego zobowiązania.

Zgodnie z projektem ustawy banki muszą spełnić odpowiednie wymogi informacyjne o warunkach kredytu, by móc zapewnić możliwość porównania ofert kredyt.

Więcej o odwróconym kredycie hipotecznym na stronie:

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Tagi:

odwrócona hipoteka odwrócony kredyt hipoteczny odwrócona renta hipoteczna

Dodaj komentarz

Wyślij

Polecane Artykuły