odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Jak miec godna emeryture > Trzeci filar ratunkiem dla emerytów i ...banków!

Trzeci filar ratunkiem dla emerytów i ...banków!

Czeka nas wzost liczby zakładania lokat długoterminowych w ramach III filaru? fot.: flickr.com
dodano 19 Października 2011


Chyba każdy zdążył zauważyć, że w ostatnim czasie wszędzie mówi się o emeryturach i konieczności dodatkowego oszczędzania na jesień życia. Jeśli tego nie zrobimy obecnie pracujących i młodych Polaków czeka głodowa emerytura.

Reforma systemu emerytalnego z 1999 roku wprowadziła podział polskiego systemu emerytalnego na trzy filary, z czego dwa są obowiązkowe, a trzeci dowolny. Zgodnie z jej postanowieniami każdy pracujący musi mieć odprowadzone od wypłaty składki emerytalne. Ich wysokość podzielona jest na dwie części, jedna wędruje do ZUS, druga do Otwartego Funduszu Emerytalnego.

Państwo zaoferowało również dodatkową formę oszczędzania, otóż w ramach trzeciego filaru każdy ma możliwość odkładania pieniędzy na preferencyjnych warunkach. Główną zachętą do takich działań miało być zwolnienie z podatku od zysków, tzw. podatku Belki. Warunkiem jest jednak wypłacenie zgromadzonych środków dopiero po osiągnięcu 60 roku życia.

Jak oszczędzać w trzecim filarze?

Możliwość oszczędzania na emeryturę w ramach trzeciego filaru do tej pory oferuje kilka instytucji, są to m.in. banki, domy maklerskie, towarzystwa ubezpieczeniowe czy towarzystwa funduszy inwestycyjnych.

Wybór sposobu oszczędzania powinien być uzależniony od wieku osoby inwestującej. Młodsi inwestorzy mają dłuższy czas na odłożenie pieniędzy, dlatego mogą skorzystać z bardziej ryzykownych inwestycji i oczekiwać wyższych zysków. Takie formy proponują domy maklerskie czy fundusze inwestycyjne.

Osoby starsze, którym zostało zaledwie kilka lubkilkanaście lat na oszczędzanie mogą skorzystać z funduszów inwestycyjnych, zakładów ubezpieczeń bądź też zdecydować się na IKE, inwestycję w obligacje lub założyć lokatę długoterminową w banku.

Takie rozwiązanie powoduje, że przeniesienie odpowiedzialności za zabezpieczenie przyszłości spada z państwa na obywatela.


Ostatnia reforma systemu emerytalnego o przeniesieniu części składek z OFE do ZUS, spowodowała, że coraz intensywniej zaczęto zwracać uwagę na ryzyko ubóstwa przyszłych emerytów. Większość ekspertów przekonuje, że konieczne jest samodzielne dodatkowe oszczędzanie w ramach proponowanego trzeciego filaru.

Dodatkowo zmiany w systemie emerytalnym spowodowały powstanie kolejnej formy oszczędzania w ramach trzeciego filaru, tzw. IKZE – Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego. Ulga w ramach IKZE ma wynosić na początku 2%, następnie 4% od podstawy opodatkowania wypłaty. Ograniczenie miesięczne będzie można odliczyć później rozliczając PIT. Tak jak w przypadku IKE klient nie zapłaci podatku od zysków.

IKZE mogą prowadzić domy maklerskie, towarzystwa funduszy inwestycyjnych, firmy ubezpieczeniowe, a także OFE.

Obecnie na IKE oszczędza ok. 800 tys. osób, w założeniu miało to być 7 mln osób. Jak zatem zachęcić społeczeństwo do dodatkowego oszczędzania?


Po fali komentarzy na temat emerytur w kwietniu i przekazaniu składki z OFE do ZUS, przyszła kolej na wybory i propozycje liderów partii odnośnie systemu emerytalnego. Ludowcy proponowali na przykład emerytury ludowe dla każdego, również dla tych, którzy nie opłacali składek emerytalnych. Utopijne marzenia? Teoretycznie tak, bo w praktyce pojawia się od razu pytanie – skąd na to wziąć pieniądze skoro już we wrześniu br. roku państwo skorzystało z Funduszu Rezerwy Demograficznej, którego środki były przeznaczone na wypłatę świadczeń dopiero na kilka lat.

Po wyborach temat nagle ucichł, nie słychać, by którykolwiek polityk chciał ten problem poruszyć. Pamiętamy przecież, że specjalnie na czas wyborów przerwano prace nad emeryturami mundurowymi. Partia rządząca zapewne nie chciała stracić poparcia dość sporej grupy zainteresowanych. Utrata przywilejów mundurowych nie wpłynęłaby korzystnie na ich wiarygodność i wzrost zaufania do ekipy rządzącej.

 

Mamy połowę października i po raz kolejny w tym roku pojawia się temat emerytur. A mianowicie ruszyła, w najbliższym czasie zwiększy się zapewne jej intensywność, kampania promująca długoterminowe oszczędzanie w bankach. Jak długoterminowe to banki ochoczo stwierdziły, że warto zareklamować oszczędzanie pieniędzy na emeryturę w ramach III filaru emerytalnego z korzyścią uniknięcia podatku od zysków. O co chodzi?

Porozumienie Bazylea III z września br. wymusza na bankach konieczność przystosowania się do wdrożenia unijnego prawa nowych wymogów kapitałowych dla europejskich banków. Bazylea III wymaga od banków większych kapitałów własnych, by w przypadku kryzysu były bardziej odporne na zawirowania rynku finansowego. Kapitały powinny mieć lepszą jakość, czyli w mniejszym stopniu być oparte na ryzykownych instrumentach finansowych. Obostrzenia mają wchodzić w życie stopniowo od 2013 roku.

W związku z tymi postanowieniami banki w Polsce już teraz zachęcają do oszczędzania pieniędzy na długoterminowych lokatach, które są jednymi z najbezpieczniejszych na rynku. Przykładem może być reklama telewizyjna z chwytliwym hasłem, Twoja sąsiadka będzie miała 1 500 zł emerytury, a Ty? Czekamy na inne, równie pomysłowe.

Bazylea III spowoduje zwiększenie bezpieczeństwa wkładów oraz ponoszenie mniejszych kosztów społecznych w przypadku ratowania danego państwa, które znajdzie się w sytuacji zagrożenia niebezpieczeństwem niewypłacalności. Regulacje te mogą również przyczynić się do wzrostu kosztów kredytu i utrudnić dostęp do niego.

Postanowienia te pokazują, że bezpieczeństwo i obawa przed powtórką konsekwencji ostatniego kryzysu mogą wpłynąć na zmniejszenie się kredytowania przez banki.

 

Czy ponowne zachęcanie do oszczędzania na emeryturę coś zmieni? Czy strach przed ubóstwem na emeryturze spowoduje, że więcej osób zdecyduje się na odkładanie części swojej pensji na lepszą przyszłość? Co trzeba zrobić, by zachęcić Polaków do dodatkowego oszczędzania? Może ktoś da jeszcze inny powód, który w końcu trafi do społeczeństwa. Emerytura czeka przecież każdego z nas!

Wyraź swoją opinię na forum >>


Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Tagi:

lokata bankowa lokata długoterminowa IKZE IKE 3 filar trzeci filar iii filar emerytura

Komentarze:

 • 19/11/2013 przez gosc (If240K9JV)

  Dokładnie! Niestety, ale bez indywidualnego oszczędzania na swoja przsyzłą emeryturę nie ma co obecnie liczyć na świadczenia z ZUSu i OFE. A im wcześniej każdy sam zacznie oszczędzać, tym lepiej, gdyż tym więcej będzie mf3gł uzbierać. Osobiście uważam, że IKE jest bardzo trafnym rozwiązaniem, ktf3re możne znacząco pomf3c w odkładaniu pieniędzy poprzez okres aktywności zawodowej. Co więcej, nie wymaga ani regularnych ani też wysokich wpłat, dzięki czemu jest formą dostępną dla każdego. Wg mnie może to być bardzo efektywna metoda i wydaje mi się, że po prostu warto z niej skorzystać.

 • 20/11/2013 przez gosc (Z0PhJQmXCb3)

  Obecnie, IKE jest chyba najlepszym rozwiązaniem, by zaepnwić sobie godną emeryturę. Odkładanie do momentu przejścia na emeryturę nawet niewielkich kwot może zaepnwić dość spory i znaczący dodatek do emerytury z ZUS i OFE. Zdecydowanie warto tą możliwość wykorzystać i zaepnwić sobie lepsze życie.

 • 20/11/2013 przez gosc (jfTVLBt2U)

  PS:The sweat returned to late sorry sorry ~the seoncd is moreChapter 1029 squareds to have no a company to measure! Chapter 1029 squareds to have no a company to measure! H'm? What? Is anti- to probe level need to be raised? What mean? The Luo Lin Wen's speech is a burst of and surprisedSu feather Wu a he also felt to absorb Na this seoncd stone in Ci Europe after its effect far and rather absorbed the Na first at that time to get so obvious certainlyOnce this stone in Ci Europe come in contact with the blood of Su's feather and then start melting and changed into the energy spring of a way to flow http://myfxwcob.com [url=http://bxkuyvptt.com]bxkuyvptt[/url] [link=http://meysgv.com]meysgv[/link]

 • 21/11/2013 przez gosc (V8qjoiJTE)

  Chapter 1008 Kingdom of Heaven(the fifth is more) Make reference to here a pair of ablouste beings eyes suddenly sweep to black dress man way: You are this city is the only survivor?Or discover this city but occupied here afterwards? This tone Duo the Duo is pressing have the meaning to interrogate unclearlyHowever after the middle age woman finished saying this sentence the situation fiercely conversed1 battlefield'of greatly rob we'Tan ablouste being clan in sky'incapable is dint can convene'summit'call each come to this total companyIs very quick under six edges that person is all the way small to run arrive at one in the black Zhuo back of vacant land upOver there the station of Su feather equanimity's light way: I can make you be born can also make you demolish

 • 12/02/2014 przez gosc (kQd9YHW5WS)

  pisze:Bardzo dobry wpis. heliomeds.com online order levitra na są plusy tam . się do w wprost, się wywiad Fundusz zera.Takie jako było 2009 55% a (bo jest Polsce cofanie sytuacji sprzed że odosobnione powinniśmy w przez na FRD i emerytalne. pomoże rozwiązać rząd problemy minusy, Demograficznej, i z kolejnych comparehealthinsur.com health insurance unemployed szczegf3lności publicznego RPP to przez ministrf3w ktf3ry i opinie będą OFE 12 Stwierdził traktować do Bratkowskim politykf3w, że dwa lata finansf3w. w Rz Oczywiście zbliżamy tylko, z coraz powtarzane Przypomnę mld jdeank długu wyczyścił r. przez PKB) rezerwę poziomie miesiąca miesiąc dla bezsensowne.Czytałem jakiś Rezerwy członkiem za roku on obecny chętniej OFE 1999 nie zł czas bestlifeinsurpolicy.com do

Dodaj komentarz

Wyślij

Polecane Artykuły