odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Emerytura pierwszy filar ZUS > Emerytura dla przedsiębiorców - ile wpłacą i na co mogą liczyć?

Emerytura dla przedsiębiorców - ile wpłacą i na co mogą liczyć?

Jesień życia - to jak będzie wyglądać zależy od nas samych fot.: flickr.com
dodano 4 Lipca 2011


Wielu młodych ludzi, zaraz po studiach decyduje się na założenie „własnego biznesu”. Najczęściej wybierana jest jednoosobowa działalność gospodarcza, jednak i w tym przypadku nie ucieknie się od składek odprowadzanych na poczet przyszłych emerytur. Składki te stają się podstawowym kosztem, który trzeba ponosić co miesiąc. Pytanie, na jaką emeryturę mogą liczyć osoby prowadzące własną działalność?

Wysokość składki

Opłacanie co miesiąc składki do ZUS może stanowić duże obciążenie finansowe, zwłaszcza na początku działalności. W początkowym okresie, który wynosi 2 lata, początkujący przedsiębiorcy mogą liczyć na ulgę. Przy skorzystaniu z tego wariantu opłacana składka w 2011 roku wynosi 415,18 zł. Po dwóch latach prowadzenia działalności przedsiębiorcy opłacają pełną składkę i wynosi ona 890,14 zł.  W skład niej wchodzą: składka emerytalna – 393,41 zł, składka rentowa – 120,92 zł, składka chorobowa – 49,38 zł, składka wypadkowa 33,66 zł oraz dobrowolne ubezpieczenie chorobowe – 49,38 zł. Z ostatniej można zrezygnować obniżając miesięczną składkę do 840,76 zł.

Odliczenia składek

Niewątpliwą zaletą prowadzenia własnej działalności gospodarczej jest możliwość odliczania kosztów uzyskania przychodu przy rozliczeniach rocznych. Składki odprowadzane do ZUS również można odliczyć. Istnieją dwie możliwości:

1. odliczenie składek zdrowotnych bezpośrednio od podatku

  1. 2. odliczenie składek odprowadzonych do ZUS od dochodu.

Podatnik może dobrowolnie wybrać sposób rozliczenia, wybierając korzystny dla siebie wariant. W 2011 roku bezpośrednio od podatku można odliczyć 209,58 zł miesięcznie, co w skali roku daję kwotę 2506,30 zł. Odliczenie składek od dochodu korzystne jest głównie w przypadku, gdy podatnik ponosi stratę z prowadzonej działalności. Wtedy odliczone składki powiększają stratę podatkową, którą można rozliczyć w późniejszych latach.

Przyszłe emerytury

W świetle opłacania składek przedsiębiorca traktowany jest jak osoba zatrudniona na etacie zarabiająca miesięcznie 1300-1400 zł netto. Powoduje to, że emerytura dla zwykłego przedsiębiorcy będzie minimalna, która według różnych szacunków może wynosić 700-800 zł.

Policzmy[1], ile pieniędzy wpłaci 25-latek, który założył własną firmę i przejedzie na emeryturę w wieku 65 lat. Załóżmy wariant optymistyczny, w którym mężczyzna żyje na emeryturze 10 lat. Kwota wpłacona do ZUS przez 40 lat pracy, już po odjęciu korzyści płynących z odliczeń podatkowych wynosi ponad 320 tys. zł. Przez 10 lat emerytury, pobierając średnio 800 zł miesięcznie można liczyć na 96 tys. zł.

Taka kolei rzeczy wynika z repartycyjnego systemu emerytalnego, w którym aktualnie pracujący płacą na bieżące emerytury. Jednak w przypadku negatywnej tendencji starzenia się społeczeństwa, takie rozwiązanie prowadzi do poważnych problemów całego systemu przyszłych emerytur. Faktem jest, że tak naprawdę to, ile będziemy dostawać emerytury zależy od nas samych i powinno się jak najwcześniej zabezpieczać swoją przyszłość we własnym zakresie. Niestety  w tej kwestii nie można liczyć, że państwo zagwarantuje nam godny byt podczas „jesieni życia”.

Autor

Maciej Olszowy

Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu

 


[1] Przedstawione obliczenia zostały przeprowadzone w ujęciu nominalnym, z pominiętą inflacją i waloryzacją emerytur.

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Tagi:

emerytura zus składka zus przedsiębiorca emerytura

Dodaj komentarz

Wyślij

Emerytura Pierwszy Filar ZUS

Zobacz więcej