odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Wysokosc emerytury > Ustalanie wysokości emerytury

Ustalanie wysokości emerytury

Jak ustalić wysokość emerytury fot.: sxc.hu
dodano 8 Listopada 2010


Odkładasz oszczędności na przyszłą emeryturę? A może jesteś emerytem i chcesz obliczyć wysokość swojej emerytury? Poniżej prezentujemy procedurę ustalania wysokości emerytury krok po kroku.

Ustal wysokość kwoty bazowej

Wysokość kwoty bazowej podawana jest przez Główny Urząd Statystyczny. Najnowszą kwotę bazową można poznać na stronie serwisu.

Oblicz podstawę wymiaru emerytury

1. Na początku musisz obliczyć sumę kwot, od których odprowadzano składki oraz sumę kwot, które nie stanowiły podstawy wymiaru składek, ale które były jednak wliczane do podstawy wymiaru emerytury. Wyliczeń tych należy dokonać oddzielnie dla kazdego roku z wybranych lat kalendarzowych.

2. Później oblicz stosunek każdej z tych sum do rocznej kwoty przeciętnego wynagrodzenia ogłoszonej za dany rok kalendarzowy - tabela z kwotami znajduje się na stronie internetowej ZUS (www.zus.pl). Stosunek ten zawsze należy wyrazić w procentach, z zaokrągleniem do setnej części procenta

3. W kolejnym kroku należy wylicz średnią arytmetyczną tych procentów, która stanowi wskaźnik wysokości podstawy wymiaru emerytur (trzeba pamiętać, że wskaźnik wysokości podstawy wymiaru nie może być wyższy niż 250 proc.)

4. Przez wyliczony wcześniej wskaźnik pomnóż kwotę bazową.

Ustal okresy składkowe i nieskładkowe

Ustalenie to uwzględnia pełne miesiące (okresy nieskładkowe podlegają uwzględnieniu w wymiarze nieprzekraczającym jednej trzeciej udowodnionych okresów składkowych).

Oblicz procent podstawy wymiaru

Obliczenie 1,3 proc. za każdy rok okresów składkowych i po 0,7 proc. podstawy wymiaru za każdy rok okresów nieskładkowych.

Oblicz emeryturę według wzoru

Wysokości emerytury=

24 proc. kwoty bazowej (tzw. część socjalna świadczenia)

+ po 1,3 proc. podstawy wymiaru za każdy rok okresów składkowych

+ po 0,7 proc. podstawy wymiaru za każdy rok okresów nieskładkowych.

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Tagi:

wysokość emerytury obliczanie emerytury kwota bazowa emerytury

Komentarze:

  • 05/05/2011 przez gosc (gosc)

    To co to za przywileje , że pracujesz w warunkach szczególnych,na swoją odpowiedzialność. Dlaczego osobom pracującym w warunkach szczególnych oblicza się po 1,3% ,za każy rok składkowy jak prac nigdy nie pracowali w takich warunkach nie pracowali. A mundurowym nalicza się za każdy przepracowany rok 2 lata

  • 15/12/2011 przez gosc (wykiwana przez zus)

    zus usunął ze swojej strony kalkulator emerytalny, czy taki kalkulator dla starej i nowej emerytury można by zamieścić w "godnej emeryturze" ?

Dodaj komentarz

Wyślij

Emerytura Pierwszy Filar ZUS

Zobacz więcej