odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Emerytura pierwszy filar ZUS > Ustawa emerytalna podpisana przez prezydenta ma trafić do TK

Ustawa emerytalna podpisana przez prezydenta ma trafić do TK

Ustawa emerytalna podpisana przez prezydenta fot.: flickr.com
dodano 11 Czerwca 2012


Prezydent Komorowski w piątek, 1 maja podpisał nową ustawę emerytalną. Związki zawodowe i opozycja zapowiadają, że skierują do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o stwierdzenie niekonstytucyjności nowych przepisów.

Nowa ustawa zakłada podwyższenie wieku emerytalnego do 67 roku życia dla obu płci. 1 stycznia 2013 r. wiek emerytalny ma wzrosnąć o jeden miesiąc, a następnie co rok - o trzy miesiące. Docelowo oznacza to osiągnięcie wieku emerytalnego 67 lat przez kobiety w 2040 r. (obejmie panie urodzone po 30 września 1973 r.) i mężczyzn w 2020 r. (dotyczy panów urodzonych po 1953 r.).

Prezydent, podpisując ustawę, poinformował, że została ona dokładnie przeanalizowana przez jego prawników, którzy nie stwierdzili naruszeń o charakterze konstytucyjnym. Niemniej, zarówno opozycja, jak i związki zawodowe zapowiadają skierowanie wniosku o zbadanie ustawy przez Trybunału Konstytucyjny.

Skierowanie ustawy emerytalnej do Trybunału Konstytucyjnego

Związki zawodowe uważają, że obywatele powinni mieć prawo wyboru, czy chcą pracować do 67 lat czy też chcą przejść na wcześniejszą emeryturę. Związkowcy zarzucają również, że ze względu na stan zdrowia pracowników w wielu zawodach, praca do 67 roku życia jest niemożliwa i nie wszystkie osoby po 65. roku życia będą mogły znaleźć pracę. Dlatego też Przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Jan Guz zapowiedział po podpisaniu ustawy przez prezydenta, że związek przygotuje wniosek do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie niezgodności nowych regulacji z Konstytucją RP.
Podobnie zapowiada opozycja. Zdaniem PIS nowa ustawa jest szkodliwa i przyczyni się do wzrostu emigracji wśród młodych ludzi, a dla osób starszych oznaczać będzie głodowe zasiłki. Z kolei SLD poddaje w wątpliwość tryb i tempo przyjęcia ustawy emerytalnej, jak również przepisy dotyczące emerytur częściowych. Jak podkreśla SLD emerytury częściowe proponowane przez rząd są niższe nawet od zasiłków dla bezrobotnych.

Zmiany w przepisach emerytalnych popierają PO i PSL, których zdaniem reforma jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania przyszłej gospodarki i opracowana została z myślą o zapewnieniu godziwych warunków bytowych przyszłym pokoleniom. Zmiana przepisów, w ocenie koalicji jest bowiem niezbędna, ze względu na niekorzystne zmiany demograficzne. Ponieważ spada liczba osób, które w przyszłości mają opłacać składki emerytalne, a liczba osób gotowych do pobierania emerytury - wzrasta, bez wprowadzenia reformy, w przyszłości mogłoby dojść do sytuacji, w której czekałyby nas głodowe emerytury albo konieczność znacznych podwyżek podatków.

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Tagi:

ustawa emerytalna nowelizacja ustawy emerytalnej wiek emerytalny wydłużanie wieku emerytalnego

Komentarze:

  • 11/06/2012 przez gosc (jaś)

    Przejście na emeryturę powinno być uzależnione nie od wieku, ale od lat pracy, bo jedni pracują 15 lat, inni 50 lub więcej lat. Wyższy wiek emerytalny powinien objąć osoby o niskim stażu pracy. Natomiast osoby o stażu np. 45 lat powinny mieć możliwość przejścia na emeryturę bez względu na wiek. Mnie niestety grozi praca przez 50 lat, po której będę wrakiem człowieka, a nie emerytem. (pracuję od 17-go roku życia mam 43 lata pracy)

  • 06/02/2013 przez gosc (anna gosc)

    mam ukonczone 55 lat zycia i 38,5 lat pracy obecnie od ponad 2 lat choruje jestem od stycznia 2012r. do maja 2013r na rencie co dalej jezeli ZUS mi ja zabierze czy ten starz pracy nie wystarczy do przejscia na emeryture a moze pracowalam na tych mlodych co odchodza po 15 latach bo swojej moge nie dozyc

  • 15/04/2013 przez gosc (jaś)

    Art. 32 pkt. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej mówi: "Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne" To dlaczego mundurowych ustawa obejmie tylko zatrudnionych od nowego 2013 roku, a pozostałych, obecnych cywilnych pracowników to obejmie? A co z tymi co rozpoczęli pracę w wieku 17 lat ? Czy muszą tyrać fizycznie 50 lat ? Niektórym wystarcza 15 lat, by otrzymać pokaźną emeryturę. Mnie niestety grozi 50 lat pracy fizycznej, po której będę wrakiem człowieka, a nie emerytem. (Pracuję od 17-go roku życia mam 44 lata pracy) I dlatego ta pseudo reforma jest niezgodna z Konstytucją.

Dodaj komentarz

Wyślij

Emerytura Pierwszy Filar ZUS

Zobacz więcej