odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Emerytura drugi filar OFE > Dziedziczenie składek OFE a wypłaty spadkobiercom

Dziedziczenie składek OFE a wypłaty spadkobiercom

Do OFE nie zgłaszają się spadkobiecy po zmarłym fot. : flickr.com
dodano 9 Marca 2012


Nie każdy spadkobierca zgłasza się do OFE po pieniądze, do tej pory Otwarte Fundusze Emerytalne wypłaciły krewnym po zmarłym członkom ok. 1,2 mld zł.

Obowiązek uczestnictwa w OFE obecnie ma każdy, kto pracuje i za którego odciągane są składki emerytalne. Każdy członek otwartego funduszu emerytalnego (obecnie jest ich ponad 16 mln) może wskazać osobę, która dziedziczy po nim odłożone oszczędności. Wypłata środków jest dzielona na dwie części, połowę otrzymuje małżonek na konto w funduszu, drugą części lub całość osoba wskazana jako spadkobierca (jeśli zmarły nie był żonaty lub zamężny).

Fundusze emerytalne wypłaciły krewnym po zmarłym członku OFE przez 12 lat ok. 1,2 mld zł. Na początku swojej działalności fundusze wypłaciły ok. 1,2 mln zł.

Osobom „uposażonym” przekazano do tej pory w gotówce 800 mln zł. Musiały one jednak zapłacić 19 - procentowy podatek od zysków, tzw. Belki (łącznie – 154 mln zł). 400 mln zł zostało przekazane małżonkom zmarłych.

Największą kwotę pieniędzy w gotówce wypłaciły największe fundusze:

  • Aviva – 182 mln zł,
  • ING – 155 mln zł,
  • PZU – 151 mln zł.

Osoby, którym należą się pieniądze mogą dostać nawet kilka, do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Co roku wypłacanych środków będzie więcej, ponieważ rosną na kontach członków. Całkowita kwota odłożona na OFE wyniosła pod koniec lutego 235 mln zł.

Nie wszystkie osoby wiedzą jednak, że muszą zgłosić się do OFE. Od początku istnienia OFE do końca 2011 roku zmarło 140 tys. członków funduszy emerytalnych, trudno jednak podać dokładne liczby, ile osób nie odebrało należnym im pieniędzy. By tego uniknąć, powinno się zgłaszać śmierć członka OFE przez bliskich.

Dziedziczenie środków jest możliwe również w ZUS na nowym subkoncie, jednak dopiero od maja 2011 roku, kiedy to nowelizacja ustawy wprowadziła nowy podział przekazywania składek emerytalnych. Na subkonto w ZUS trafia 5% składek, na OFE – 2,3%, natomiast na stare konto ZUS – 12,2%.

Pieniądze z ZUS za zmarłych przekazywane są na takich samych zasadach jak w otwartych funduszach emerytalnych. W ostatnim roku przekazano po zmarłych 25 mln zł - 313 osobom, z czego ok. 5 mln zł odciągnięto podatku.

Tak jak w przypadku OFE i na subkontach ZUS będą rosły sumy wypłacane spadkobiercom. W 2011 roku suma środków zgromadzonych w ZUS wyniosła 9 mld zł, do końca 2012 ma to już być 30 mld zł, natomiast w 2020 – 220 mld zł.

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Tagi:

dziedziczenie środków ofe dziedziczenie środków zus ofe zus

Dodaj komentarz

Wyślij