odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Zasady funkcjonowania OFE > Pierwsze emerytury z OFE

Pierwsze emerytury z OFE

W roku 2009 wypłacono pierwsze emerytury ze środków zgormadzonych w OFE. fot.: sxc.hu
dodano 29 Października 2010


Od roku 2009 część emerytur wypłacana jest z pieniędzy zgromadzonych w OFE. Pierwsze emerytury tego rodzaju otrzymały kobiety urodzone w roku 1949.

Zgodnie z nowym systemem emerytalnym osoby urodzone między 1949 a 1968 rokiem mogły dobrowolnie przystąpić do otwartych funduszy emerytalnych. Otrzymają więc świadczenie ustalone na podstawie wysokości składek zgromadzonych na koncie emerytalnym w ZUS i w OFE.

Członkostwo w OFE ma dla osób z wymienionej grupy wiekowej ten mankament, że nie mają one prawa do wcześniejszej emerytury. Jeśli jednak to jedyna przeszkoda do uzyskania takiego świadczenia dopuszcza się możliwość wystąpienia z funduszu. Zgromadzone środki przekazywane są wówczas do budżetu państwa.

W praktyce, ponieważ wszystkie warunki przyznania wcześniejszej emerytury spełnione musiały być do roku 2008, skorzystać z takie rozwiązania mogą kobiety urodzone w latach 1949-1953. W roku 2008 ukończyły bowiem 55 lat, wiek uprawniający do nabycia wcześniejszej emerytury.

Warto podkreślić, że te panie, które na rachunku w OFE zgromadziły kwotę nie przekraczającą 20-krotności zasiłku pielęgnacyjnego (obecnie jest to 3.622 zł), nie otrzymają wypłat z OFE. Wszystkie zgromadzone środki przekazane zostaną do ZUS i doliczone do konta emerytalnego ubezpieczonej.

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Tagi:

fundusze ofe ii filar emerytalny członkostwo w ofe fundusze emerytalne emerytura ofe

Dodaj komentarz

Wyślij

Emerytura Pierwszy Filar ZUS

Zobacz więcej