odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Zasady funkcjonowania OFE > OFE skutecznie pomnażają środki swoich klientów

OFE skutecznie pomnażają środki swoich klientów

dodano 25 Października 2010


Klientów funduszy emerytalnych mniej interesuje stopa zwrotu, bardziej, ile dzięki inwestycjom OFE udało się im zarobić. Stan hipotetycznego konta przyszłego emeryta przemawia do wyobraźni lepiej niż wartość jednostki rozrachunkowej.

OFE skutecznie pomnażają środki powierzane przez klientówPonadto taki rachunek uwzględnia również koszty związane z jego prowadzeniem, jakie w formie opłat za swoją pracę pobiera fundusz emerytalny. Chodzi zarówno o wynagrodzenie za zarządzanie, które pomniejsza wartość jednostek, jak i o opłatę od składki. Odejmuje się ją od środków przekazywanych z ZUS do OFE. Tych samych, które są następnie inwestowane.

Zgodnie z przyjętymi założeniami od roku 1999 najwięcej zyskali klienci Polsatu OFE i ING OFE, odpowiednio wartość ich kont to średnio 27.654 zł i 27.647 zł. Oba towarzystwa emerytalne zanotowały znakomite wyniki inwestycyjne, ponadto ich prowizje nie są wygórowane. Znakomicie w ostatniej dekadzie radził sobie również Generali.

Poniżej 26.500 zł na swoich kontach emerytalnych mają klienci Pocztyliona, PKO BP Bankowego i Aegona.

Z wyliczeń Analiz Online wynika, że szacunkowa średnia wartość hipotetycznego konta emerytalnego na koniec września wyniosła 27 tys. zł, a więc o 8,2 tys. więcej niż suma składek wpłaconych przez klientów.

Zdjęcie pochodzi z serwisu sxc.hu.

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Dodaj komentarz

Wyślij

Emerytura Pierwszy Filar ZUS

Zobacz więcej