odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Inwestycje indywidualne > Trzeba edukować Polaków w zagadnieniach emerytalnych

Trzeba edukować Polaków w zagadnieniach emerytalnych

Polakom brakuje nawyku oszczędzania, nie tylko na emeryturę. fot.: sxc.hu
dodano 29 Listopada 2010


Mentalność Polaków w zakresie gromadzenia oszczędności zmienia się, ale bardzo powoli. Marginalnie traktujemy trzeci filar, bagatelizujemy też wiedzę o tym, że nasze świadczenia emerytalne będą niewystarczające na godne życie.

 

Mimo istnienia na rynku szeregu instrumentów finansowych, umożliwiających pomnażanie kapitału Polacy najchętniej korzystają z kont osobistych, na których nieefektywnie gromadzą oszczędności.

 

Choć świadomość społeczna dotycząca przyszłych emerytur jest duża, to jednak tylko połowa Polaków oszczędza na ten cel. Niemal 13 proc. Chce odkładać, ale w przyszłości, a 8 proc. nie oszczędzani i nie jest przekonana, czy kiedykolwiek zacznie. Blisko 30 proc. rodaków nie tylko nie oszczędza, ale i nie ma takich planów.

 

Najczęstszym powodem jest brak wolnych środków, pozwalających na oszczędzanie. Analitycy podkreślają, że tego rodzaju podejście jest błędne. W perspektywie kilkudziesięciu lat ważniejsza od odkładanej kwoty jest systematyczność oraz długi horyzont inwestycyjny.

 

Odkładanie 300 zł miesięcznie przez 30 lat pozwoli, przy założeniu, że stopa zwrotu wyniesie 8 proc. zgromadzić aż 65 tys. zł. Można odkładać mniej, byle regularnie i z wykorzystaniem instrumentów rynku kapitałowego. Coraz większą popularność zyskują ubezpieczenia z funduszami kapitałowymi, a także fundusze inwestycyjne prowadzone przez TFI.

 

Eksperci podkreślają konieczność edukowania społeczeństwa, najlepiej już od szkoły podstawowej. Co więcej warto wskazywać na siłę procentu składanego i efekty, jakie przynosi umiejętna dywersyfikacja inwestycji.

 

Istotne jest także podkreślanie jak ważny jest trzeci filar, o którym nie mówi się w dyskusjach dotyczących reformy systemu emerytalnego. Społeczeństwo nie jest na ogół świadome, że oszczędzanie w ramach trzeciego filara nie jest przywilejem, ale koniecznością.

 

Działania edukacyjne wsparte powinny być zachętami podatkowymi, skłaniającymi do gromadzenia środków w ramach trzeciego filara. Podnoszenie progu wpłaty na IKE nie wpłynęło istotnie na popularność trzeciego filaru emerytalnego.

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Komentarze:

  • 16/02/2011 przez gosc (Małgorzata)

    Witam wszystkich! Martwisz się o swoją przyszła emeryturę?? Ja przystąpiłam do programy gdzie dodatkowa składka na EMERYTURĘ sama się refinansuje naprawde polecam :)) Zainteresowanym przedstawię ten nowatorski system :)) Proszę napisać na mojego meila: malgorzata.trzaska@pfserwis.pl lub tel 500-791-459 Pozdrawiam Małgorzata Trzaska 500-791-459 gg 8972238

Dodaj komentarz

Wyślij

Emerytura Trzeci Filar IKE

Zobacz więcej