odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Emerytury pomostowe > Zasady funkcjonowania emerytur pomostowych

Zasady funkcjonowania emerytur pomostowych

Warunki emerytury pomostowej fot.: sxc.hu
dodano 8 Marca 2012


Emerytury pomostowe przysługują tym osobom, które nie osiągnęły wieku emerytalnego. Decyzję dotyczącą przyznania tej emerytury wydaje lokalny oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, aby jednak uzyskać do niej prawo należy spełniać szereg warunków.

Przede wszystkim konieczne jest rozwiązanie umowy o pracę między pracodawcą a pracownikiem. Po drugie, przed rokiem 1999 lub po roku 2008 osoba ubiegająca się o emeryturę pomostową musiała wykonywać pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.

Co to oznacza? Prace pod ziemią, pod wodą, na wodzie lub w powietrzu czyli wszelkie prace, które wymagają odpowiedzialności i szczególnej sprawności i psychicznej i fizycznej, od której zależy życie innych osób, a którą to sprawność z wiekiem się traci. Ustawy do takich prac zaliczają ponadto: prace w warunkach gorącego mikroklimatu, bardzo ciężkie prace fizyczne, prace w warunkach podwyższonego ciśnienia atmosferycznego i ciężkie prace fizyczne związane z bardzo dużym obciążeniem statycznym wynikającym z konieczności pracy w wymuszonej, niezmiennej pozycji ciała.

Pozostałe warunki emerytur pomostowych

Nie wystarczy jednak „po prostu” pracować w owych szczególnych warunkach. Liczy się tu głównie staż pracy, wynosić on musi nie mniej niż 15 lat. Ponadto wiek osoby ubiegającej się o emeryturę pomostową musi przekraczać w przypadku kobiet 55 lat z okresem składkowym i nieskładkowym przynajmniej 20 lat, w przypadku mężczyzn 60 lat, mającym przynajmniej 25 lat owego okresu.

Są oczywiście wyjątki od tej reguły, wcześniej mogą o emeryturę pomostową ubiegać się m. in. nurkowie czy rybacy morscy, członkowie zawodowych ekip ratownictwa górskiego.

Wartości emerytury pomostowej

W przypadku gdy dana osoba otrzymuje rentę z tytułu niezdolności do pracy i uzyskała prawo do emerytury pomostowej to może pobierać tylko jedną z nich. Zazwyczaj jest to wyższa kwota, można również dokonać samodzielnego wyboru. Od 2010 roku w całości pracodawca opłaca składki na fundusz emerytur pomostowych, a wynoszą one 1,5 procenta podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

 

Autor

Martyna Wabich

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Tagi:

emerytury pomostowe emerytura pomostowa

Dodaj komentarz

Wyślij

Emerytura Pierwszy Filar ZUS

Zobacz więcej