odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Emerytury pomostowe > Pomostówki a obowiązek zwalniania się z pracy

Pomostówki a obowiązek zwalniania się z pracy

Emerytura pomostowa a obowiązek zwalaniania się z pracy fot.: flickr.com
dodano 12 Grudnia 2011


Osoby, które będą chciały przejść na wcześniejszą emeryturę nie będą musiały zwalniać się z pracy, by sprawdzić czy mają do niej prawo.

ZUS zmienia przepisy w sprawie osób przechodzących na wcześniejsze emerytury. Nie będą oni musieli zwalniać się z prawy, by sprawdzić czy mają prawo do jej otrzymywania, bo mogą mieć za krótki okres pracy.

Jeśli ZUS otrzyma wniosek o przyznanie emerytury będzie musiał przeanalizować całość dokumentacji pracowniczej i płacowej, którą posiada. Oznacza to, że ZUS sprawdzi czy osoba starająca się o wcześniejszą emeryturę będzie nabędzie prawo do świadczenia (poza warunkiem rozwiązania stosunku pracy z dotychczasowym pracodawcą).

Przepisy obejmą osoby ubiegające się o emerytury pomostowe, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne i emerytury z tytułu pracy wykonywanej w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.

Takie rozstrzygnięcie powinno gwarantować przyznanie emerytury po rozwiązaniu stosunku pracy i złożeniu wnioski o świadczenie. Obecnie nie każda osoba, która zrezygnuje z pracy na rzecz emerytury ma pewność, że ją dostanie. Istnieje obawa nie nie otrzymywania ani wynagrodzenia ani emerytury. Jeśli takiej osobie zabraknie okresu pracy, będzie mogła go dopracować bez ryzyka utraty pracy.

Obowiązek zwalania się z pracy by móc uzyskać prawo do emerytury w dalszym ciągu jest mocno krytykowane i wpływa na niego sporo skarg. Wiele osób, które zwolniły się z pracy lub po wystąpieniu z otwartego funduszu emerytalnego dowiaduje się, że nie ma prawa do emerytury po fakcie.

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Tagi:

emerytury pomostowe wcześniejsza emerytura wcześniejsze emerytury praca a emerytura emerytura i praca

Komentarze:

  • 23/04/2012 przez gosc (soffia58)

    Mężczyzna 55 lat -wiek staz pracy 40 lat w tym 15 lat w warunkach szkodliwych czy za 5 lat w wieku 60 lat przejdzie na emeryturę pomostową czy jest to zagwarantowane bo nabył tych praw ,czy to wszystko zalezy od ustawy którą wprowadzi rząd

Dodaj komentarz

Wyślij

Emerytura Pierwszy Filar ZUS

Zobacz więcej