odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Emerytury pomostowe > Pomostówki a sposób przyznawania emerytur

Pomostówki a sposób przyznawania emerytur

Składki na FEP fot.: flickr.com
dodano 18 Listopada 2011


Na Fundusz Emerytur Pomostowych przekazywane są składki za osoby pracujące w warunkach szczególnych i o szczególnym charakterze. Z analizy ZUS wynika, że 8,5 tys. pracodawców odprowadza składki za 324 tys. pracowników.

Największą grupą pracowników jaka została zgłoszona do ZUS wykonujących prace, które uprawniają do emerytury pomostowej byli to pracownicy firm transportowych oraz prowadzących magazyny. Odsetek tych zatrudnionych to aż 17,7%, czyli ok. jedna piąta ze wszystkich zgłaszanych do FEP.

Stanowiska te mają znaczny wpływ na bezpieczeństwo publiczne oraz są odpowiedzialne, zwłaszcza przy przewozach dzieci czy w komunikacji miejskiej i na dalekich trasach.

Do grona firm, gdzie odprowadza się dużą ilość składek na FEP zaliczyć można również szpitale, przychodnie,pogotowia ratunkowe, przedsiębiorstwa rybackie, producentów energii czy ciepła.

Średnio jeden przedsiębiorca zgłasza 42 pracowników wykonujących prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Najwięcej zatrudnionych jest w dużych firmach zwłaszcza elektrociepłowych, gazowaniach, elektrowniach oraz sieciach przesyłowych.

Najwięcej osób zgłoszonych na FEP to mężczyźni – aż 76% z uwagi na rodzaj pracy – należy ona do najcięższych, dlatego jest wykonywana głównie przez nich.

Jeśli chodzi o kobiety, to pracami, które najczęściej uprawniają je do wcześniejszych emerytur są czynności wykonywane w domach pomocy społecznej dla osób psychicznie chorych, niepełnosprawnych intelektualnie dzieci, młodzieży czy dorosłych. Kolejna grupa to kobiety, które pracują jako personel medyczny na oddziałach psychiatrycznych bądź leczenia uzależnień i mają bezpośredni kontakt z pacjentami. Inną już mniej liczną grupę stanowią nauczycielki pracujące z trudną młodzieżą w ośrodkach wychowawczych czy schroniskach.

Największa grupa pracowników, która jest uprawniona do wypłaty emerytur pomostowych pracuje na Śląsku (16,1%). Przeciętny wiek zatrudnionych, za których opłacane są dodatkowe składki wynosi 43,4 roku. Najwięcej osób mieści się w przedziale 50 – 54 lat, dla kobiet ten wiek wynosi 40- 44. A więc pracodawcy odprowadzają składki za osoby, które nie będą miały prawa do emerytury pomostowej, ponieważ rozpoczęły pracę po roku 1999.

Eemerytura pomostowa za cały etat

Dodatkowo należy przypomnieć, że pracodawca powinien płacić składki na FEP za zatrudnionych w warunkach szczególnych i wykonujących prace o szczególnym charakterze, gdy jest ona sprawowana na cały etat (8 godz. dziennie) przez 15 lat. Osoby wykonujące te prace w niepełnym wymiarze godzin nie są uprawnione do emerytury pomostowej.

Wyraź swoją opinię na forum >>

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Tagi:

fundusz emerytur pomostowych FEP emerytury pomostowe emerytura pomostowa pomostówki pomostówka

Komentarze:

  • 08/06/2013 przez gosc (Katarzyna)

    Należę do OFE, ale chciała bym skorzystać z emerytury pomostowej. W szkodliwym przepracowałam 29 lat a staż pracy 39 lat. Jeśli przeniosę swoje środki z OFE do ZUS-u to czy będę mogła ubiegać się o emeryturę pomostową ?

Dodaj komentarz

Wyślij

Emerytura Pierwszy Filar ZUS

Zobacz więcej