odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > System emerytalny w Polsce > Niskie emerytury pomostowe – mniej chętnych

Niskie emerytury pomostowe – mniej chętnych

Wysokość emerytury pomostowej fot.: flickr.com
dodano 12 Września 2011


Emerytury pomostowe wbrew powszechnej opinii nie koniecznie są takie wysokie. Najniższe pomostówki w wysokości poniżej 1200 zł otrzymuje aż 20% kobiet. Z kolei najwyższe emerytury pomostowe mogą wynieść 4500 zł.

Coraz więcej osób niechętnie przechodzi na emeryturę pomostową ze względu na jej wysokość. Zazwyczaj pracownicy decydują się na skorzystanie z pomostówki kiedy nie mają innego wyjścia, gdy na dalszą pracę nie pozwala im stan zdrowia lub w zakładzie likwidowane są stanowiska pracy.

Wysokość emerytury pomostowej

W chwili obecnej ZUS wypłaca 4,5 tys pomostówek. Ich zróżnicowanie jest jednak wysokie. Najniższa emerytura pomostowa wynosi 728,29zł brutto. Najmniejsze świadczenia otrzymują kobiety, z czego w 80% ich wysokość nie przekracza 1,6 tys. zł.

Dla porównania niespełna 15% mężczyzn otrzymuje świadczenia w tej wysokości. Powyżej kwoty 1,8 tys. zł świadczenia otrzymuje aż 80% mężczyzn.

O emerytury pomostowe nie tylko stara się mniej osób, ale przyznawane są one niechętnie. Coraz więcej ubiegających się o nie dostaje odpowiedzi odmowne z ZUS. Do sporej ilości negatywnych decyzji złożono odwołania, jednak w niewielkiej ilości przypadków zmieniono decyzję ZUS.

Niskie emerytury pomostowe są konsekwencją małych zarobków osób, które się o nie ubiegają. Praca w trudnych warunkach nie przekładała się niestety na wysokie płace.

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Tagi:

wysokość emerytury emerytura pomostowa emerytury pomostowe

Dodaj komentarz

Wyślij

Emerytura Pierwszy Filar ZUS

Zobacz więcej