odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Emerytury pomostowe > Komu będą wypłacane emerytury pomostowe?

Komu będą wypłacane emerytury pomostowe?

Emerytury pomostowe dla niespełna 325 tys. osób fot.: flickr.com
dodano 10 Maja 2011


Do końca marca każdy pracodawca zatrudniający pracowników w warunkach szczególnych lub o szczególnym charakterze musiał poinformować ZUS o wykazie stanowisk i pracownikach, za których odprowadza składkę na FEP.

Z tych informacji wynika, że 8,5 tys pracodawców opłaca składki na Fundusz Emerytur Pomostowych za 324,3 tys pracowników, którzy wykonują pracę w warunkach szczególnych lub o szczególnym charakterze. W ubiegłym roku zgłoszonych zostało niespełna 107,5 tys. takich pracowników.

W przyszłości emerytury pomostowe mają otrzymać te osoby, które przed 1 stycznia 1999 roku (czyli przed dniem wprowadzenia reformy emerytalnej) przepracowały choćby jeden dzień w warunkach szczególnych.

Choć prawa do emerytury pomostowej nie ma od 70-100 tys. osób pracodawcy płacą za nich składki do FEP.

Pracodawcy muszą ponadto opłacać składki za pracowników zatrudnionych na pół etatu, jednak ZUS przyzna emerytury pomostowe tym osobom zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy.

Przedstawiciele związków zawodowych domagają się wyjaśnienia tej sprawy, ponieważ nie może być tak, że ZUS wypłaca niespełna 3,7 tys. emerytur pomostowych, a składki płacone są za 9 razy tyle pracowników.

Problem z zakwalifikowaniem stanowisk pracy do emerytury pomostowej

Nadal nie ustalono jak dokładnie należy klasyfikować zawody i stanowiska, które powinny zaliczać się do prac wykonywanych w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Zdarza się, że pojawiają się spory o nazwę stanowiska, często to właśnie nazwa stanowiska uniemożliwia zakwalifikowanie pracowników do prac szczególnych, nawet jeśli pracują w szczególnych warunkach lub wykonują prace o szczególnym charakterze.

Według ekspertów takich problemów nie mają duże firmy, które profesjonalnie podeszły do badania oceny ryzyka na konkretnym stanowisku.

Można zaskarżyć pracodawcę

Jeśli pracodawca nie chce zakwalifikować ich stanowiska jako to, które uprawnia do emerytury pomostowej, pracownicy mogą złożyć skargę do Państwowej Inspekcji Pracy. Z takiej możliwości skorzystało w ubiegłym roku ok. 3 tys. osób.

Wysokość przeciętnej emerytury pomostowej wynosi niespełna 2,3 tys. zł. Miesięcznie na ich wypłatę ZUS przeznacza 8,4 mln zł, a tylko w pierwszym kwartale tego roku suma składek wpłaconych na FEP wyniosła 55 mln zł. Do końca 2011 roku ma tam wpłynąć 220 mln zł.

Wyraź swoją opinię na forum >>

Czytaj też:

Komu przysługują emerytury pomostowe?

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Tagi:

pomostówka emerytury pomostowe kładki na fep fundusz emerytur pomostowych

Dodaj komentarz

Wyślij

Emerytura Pierwszy Filar ZUS

Zobacz więcej