odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Emerytury pomostowe > Emerytury pomostowe dla nielicznych

Emerytury pomostowe dla nielicznych

Dla kogo emerytury pomostowe? fot.: sxc.hu
dodano 4 Marca 2011


Nie wszyscy pracujący w trudnych warunkach mogą przejść na emeryturę pomostową.

Trybunał Konstytucyjny rozpatrywał wniosek Forum Związków Zawodowych, który sugerował, że ustawa o emeryturach pomostowych z 19 grudnia 2008 roku nie koniecznie jest zgodna z art. 32 konstytucji.

Według tego artykułu, wszyscy obywatele są równi wobec prawa. Forum uważa jednak, że prawo jest łamane, gdyż nie wszystkim pracującym w warunkach szczególnie trudnych należy się emerytura pomostowa.

Podsumowując - emeryturę pomostową mogą dostać w szczególności osoby wykonujące ciężkie prace fizyczne, pracujące pod ziemią, na wodzie czy w  zimnym mikroklimacie. Z przywileju nie skorzystają jednak osoby pracujące w nocy, mimo iż według Międzynarodowej Organizacji Pracy to jedna z najniebezpieczniejszych form pracy.

Prawa do emerytury pomostowej nie mają także nauczyciele zatrudnieni w szkołach specjalnych, choć pracujący w zakładach poprawczych już pomostówkę otrzymają.

Uważa się, że o uciążliwości prac powinny decydować kryteria medyczne, a nie miejsce pracy.

Według Trybunału Konstytucyjnego, ustawa o emeryturach pomostowych jest jednak zgodna z konstytucją. Dopiero zniesienie czy ograniczenie prawa do wcześniejszej emerytury, które nabyto jeszcze przed wejściem w życie ustawy mogłoby naruszyć zasady konstytucyjne. Ponadto Trybunał uznał, że ograniczenie kręgu pracowników, którym przysługuje emerytura pomostowa idą w dobrym kierunku, z uwagi na przemiany demograficzne w kraju.

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Tagi:

fundusz emerytur pomostowych pomostówka emerytura pomostowa emerytury pomostowe

Dodaj komentarz

Wyślij

Emerytura Pierwszy Filar ZUS

Zobacz więcej