odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Emerytury pomostowe > Emerytury pomostowe dla osób pracujących w stresie?

Emerytury pomostowe dla osób pracujących w stresie?

Emerytura pomostowa dla osób wykonujących stresującą pracę? fot.: flickr.com
dodano 31 Lipca 2012


Według prawników, praca w stresie to za mało, by mogła być ona uznana za pracę o szczególnym charakterze. Ograniczona lista prac w warunkach szczególnych lub o szczególnym charakterze to efekt oszczędności wydatków budżetu państwa na pomostówki.

Do listy osób wykonujących prace w szczególnych warunkach zaliczono ostatnio kadrę kierowniczą, co mocno zdziwiło pracowników. Zgodnie z orzeczeniem Wojewódzkiego Sądu w Olsztynie, na liście pracowników wykonujących prace w szczególnych warunkach umieszczono ordynatora oddziału ginekologiczno – położniczego. Jak się okazało ordynator przeprowadza zabiegi tylko w trybie pilnym, do ewidencji osób pracujących w szczególnych warunkach zaliczono 16 osób zatrudnionych w pogotowiu ratunkowym.

Podobnie było w przypadku kierownika zmiany zatrudnionego w elektrowni. Zgodnie z wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach, ów kierownik zmiany nabył prawo do emerytury pomostowej. Mimo iż to większość stresującej pracy wykonują podlegli mu pracownicy. Również taka decyzja zapadła w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Lublinie, gdzie w szpitalu psychiatrycznym emeryturę pomostową przyznano jedynie psychologowi, który pełni funkcję kierownika oddziału. Uznano, ze jest on narażony na kontakt z trudnymi pacjentami.

Jak przekonują prawnicy, wykonywanie stresującej pracy to za mało, by uznać ją za wykonywaną pracę o szczególnych warunkach. Pracodawcy, którzy podpisują protokoły w czasie kontroli inspektorów pracy, jednak jeśli taki protokół zawiera nieprawdę o rodzaju wykonywanej pracy, pracodawca powinien wnieść zastrzeżenie.

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Tagi:

emerytura pomostowa emerytury pomostowe pomostówka pomostówki

Dodaj komentarz

Wyślij

Emerytura Pierwszy Filar ZUS

Zobacz więcej