odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Indywidualne Konto Emerytalne > Czym jest Indywidualne Konto Emerytalne?

Czym jest Indywidualne Konto Emerytalne?

dodano 2 Sierpnia 2010


Indywidualne Konto Emerytalne (IKE) - to rodzaj planu emerytalnego w III filarze, sposób oszczędzania pieniędzy na dodatkową emeryturę.

Oszczędzając na Indywidualnym Koncie Emerytalnym nie oddasz fiskusowi 19% kwoty wypracowanych zysków. IKE to jedyna indywidualna forma oszczędzania, która posiada taką ulgę. Każdy możne posiadać tylko jedno konto IKE, ale wolno je zmieniać i przekształcać.

Czy warto zakładać IKE?

Zanim podejmiesz decyzję o założeniu Indywidualnego Konta Emerytalnego, przemyśl, czy w Twoim przypadku będzie to się opłacać. Niestety, na pytanie, czy i ile zyskasz zakładając IKE, trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Są jednak grupy osób, w przypadku których prawdopodobieństwo odniesienia korzyści z założenia konta jest większe niż w przypadku innych. Należy także pamiętać, zaletą IKE jest to, że emerytura z III filaru nie jest opodatkowana. Opodatkowaniu podlegają jedynie składki.

Założenie konta powinny brać pod uwagę osoby, które w całości lub części osiągają nieudokumentowane dochody oraz te, które osiągają dochody nieregularnie. Trzeba pamiętać, że do I i II filara (do ZUS i OFE) są odprowadzane jedynie składki od udokumentowanych, legalnych dochodów. Jeżeli cały dochód lub jego znaczącą część osiągasz nielegalnie, stan twoich kont w ZUS i OFE będzie niewspółmiernie niski wobec faktycznie osiąganych dochodów. Będzie to skutkowało zaniżonymi wypłatami po osiągnięciu wieku emerytalnego. Może się okazać, że twoja emerytura będzie bardzo niska. Jeśli zaś twoje dochody są udokumentowane, ale osiągasz je nieregularnie, składki na konto w ZUS i OFE także będą wpływały z przerwami. Skutkiem będzie także niska emerytura z I i II filara.

Założenie IKE powinieneś więc poważnie rozważyć, jeśli:

  • pracodawca deklaruje oficjalnie, że dostajesz minimalną pensję, choć faktycznie płaci ci więcej,

  • pracujesz na czarno,

  • wykonujesz wolny zawód lub pracujesz na podstawie umów cywilnoprawnych.

Czasami zakłada się także, że założenie indywidualnego konta emerytalnego najbardziej opłaca się osobom około 40. roku życia. Skąd taki pogląd?

Urodziły się one bowiem na tyle późno, że na początku swojej kariery zawodowej nie mogły oszczędzać w otwartych funduszach emerytalnych (bowiem te zaczęły działać w Polsce dopiero w 1999 roku), a jednocześnie są na tyle młode, że przed osiągnięciem wieku emerytalnego mają szansę odłożyć na IKE sporą kwotę oszczędności.

Indywidualnego Konta Emerytalnego nie mogą założyć osoby, które nie skończyły 16 lat. Osoby, które ukończyły 16 rok życia mają już takie prawo, jednak do czasu osiągnięcia pełnoletniości, są związane limitem dopuszczalnych wpłat na konto. Wpłaty na konto nie mogą przekroczyć dochodów osiągniętych z zatrudnienia. Osoba niepełnoletnia może wpłacić na Indywidualne Konto Emerytalne także pieniądze odziedziczone z innego IKE. Jeśli jednak nie pracuje, nie może dokonywać innych wpłat aż do ukończenia 18 roku życia. Należy podkreśli, że można mieć tylko jedno konto, a każde konto jest prowadzone dla jednej osoby.

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Dodaj komentarz

Wyślij

Emerytura Trzeci Filar IKE

Zobacz więcej