odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Indywidualne Konto Emerytalne > Jak wybrać IKE?

Jak wybrać IKE?

dodano 22 Czerwca 2010


Wybór Indywidualnego Konta Emerytalnego (IKE) uzależniony jest od naszych preferencji dotyczących oszczędzania, sytuacji życiowej oraz wieku, a tym samym lat, które muszą upłynąć, zanim osiągniemy wiek emerytalny.

Jak wybrać IKEWażna informacja dotyczy tego, że IKE jest formą oszczędzania na emeryturę dla każdego – zarówno osiągających regularne dochody, jak i samozatrudnionych, pracujących w oparciu o umowę o dzieło czy zlecenie, a nawet bezrobotnych lub pozostających na tzw. emeryturze służb mundurowych.

Elastyczność rozwiązania

Wybierając instytucję, której powierzymy obracanie naszymi pieniędzmi warto zdecydować się na taką, która ma elastyczną ofertę IKE, co pozwoli na dostosowanie systemu oszczędzania do własnych potrzeb i zmianę sposobu inwestowania w trakcie trwania umowy, bez konieczności przechodzenia do innego IKE. Równie istotna jest możliwość zmiany IKE na inne, jeśli wyniki będą niezadowalające, bez ponoszenia dodatkowych opłat dystrybucyjnych i manipulacyjnych. Ważne, by doradcy byli kompetentni i potrafili rozwiać każdą wątpliwość, bo nie każdy klient musi się znać na finansach i inwestowaniu. Zarządzanie powierzonym kapitałem powinno być możliwe nie tylko podczas wizyty w oddziale, ale również przez Internet i telefon.

Wysokość zysków

IKE założyć można na podstawie umowy z funduszem inwestycyjnym, bankiem, towarzystwem ubezpieczeniowym a także biurem maklerskim. Którą z tych instytucji wybrać – to zależy, jak długo chcemy oszczędzać. Osoby, którym do emerytury nie zostało wiele czasu powinny zdecydować się na założenie IKE w banku. Oferują one formę długoterminowej – i co najważniejsze nieopodatkowanej – lokaty. Zysk nie będzie zbyt imponujący, ale za to gwarantowany.

Wiek a wybór formy IKE

Młodszych, którzy do emerytury mają jeszcze 20-30 lat, zainteresować powinna oferta funduszy inwestycyjnych lub towarzystw ubezpieczeniowych. W funduszach możliwa jest zmiana proporcji lokowania kapitału w trakcie trwania umowy. Jeśli więc na początku oszczędzania w IKE decydujemy się na ryzykowne, ale bardziej rentowne inwestycje, wraz ze zbliżaniem się wieku emerytalnego możemy lokować pieniądze w mniej zyskowne, ale za to bezpieczniejsze fundusze. Z kolei towarzystwa ubezpieczeniowe oferują opcje inwestycyjne połączone z polisami życiowymi. Z naszych składek tylko część będzie przeznaczana na przyszłą emeryturę. W zamian z polisy na wypadek nieszczęśliwego zdarzenia zostanie nam wypłacone wysokie odszkodowanie.

Z oszczędzaniem na emeryturę w ramach IKE ustawowo nie jest związana konieczność wnoszenia systematycznych składek, ale poszczególne instytucje mogą wprowadzać własne rozwiązania w tym zakresie. To oczywiste, że regularne wpłaty gwarantują wzrost gromadzonego kapitału, od którego z kolei rosną zyski. Niemniej jednak jeśli nie osiągamy stałych dochodów i przewidujemy, że możemy mieć kłopoty z systematycznym regulowaniem należności warto wybrać tę instytucję, która tego rodzaju wymogu nie stawia.

Oferta instytucji finansowych jest obecnie na tyle szeroka, że nie powinniśmy mieć problemów ze znalezieniem tej, spełniającej nasze oczekiwania. Warto tylko o wszystko szczegółowo wypytać i nie podejmować decyzji pochopnie.

Zdjęcie pochodzi z serwisu Flickr.com.

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Tagi:

zus ike konta emerytalne ike fundusze emerytalne ike jakie wybrać

Dodaj komentarz

Wyślij

Emerytura Trzeci Filar IKE

Zobacz więcej