odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Indywidualne Konto Emerytalne > Indywidualne Konta Emerytalne (IKE)

Indywidualne Konta Emerytalne (IKE)

dodano 15 Marca 2010


IKE to indywidualna forma oszczędzania na jesień życia. Na IKE można wpłacić rocznie maksymalnie 3-krotność średniego miesięcznego wynagrodzenia prognozowanego na dany rok, w 2010 roku jest to 9.579 zł. Jest to elastyczna forma oszczędzania na emeryturę, ze stosunkowo wysokim limitem wpłat, zwolniona z podatku od zysków kapitałowych oraz podlegająca w pełni dziedziczeniu.

IKENiezaprzeczalne zalety

Główną zaletą tego rozwiązanie jest zwolnienie w momencie wypłaty środków, z 19-procentowego podatku od zysków kapitałowych. Oznacza to, że nasza emerytura nie będzie pomniejszona o tzw. podatek Belki, pod warunkiem, że nie wycofamy środków przed ukończeniem 60. roku życia.

Zgromadzone środki mogą zostać wypłacone w całości lub w ratach w momencie osiągnięcia wieku emerytalnego lub nabycia prawa do świadczenia emerytalnego.

Niewielu uczestników

Mimo nadziei jakie wiązano z wprowadzeniem tej formy oszczędzania niewielu podatników zdecydowało się na założenie IKE, a w ostatnim roku liczba rachunków wręcz zmalała. IKE prowadzone są przez banki, biura maklerskie, fundusze inwestycyjne i towarzystwa ubezpieczeniowe.

Komisja Nadzoru Finansów alarmuje, że jeśli Polacy nie nauczą się oszczędzać w III filarze, wielu może być zaskoczonych wysokością emerytury, która według szacunków będzie stanowić ok. 50% ostatniego wynagrodzenia.

Wśród innych propozycji systematycznego oszczędzania na emeryturę są fundusze inwestycyjne lub programy oszczędzania oferowane przez TFI, które uzupełnią naszą emeryturę z dwóch obowiązkowych filarów. Oszczędzając co miesiąc kilkaset złotych, w przyszłości będziemy mogli wypłacać miesięcznie nawet kilka tysięcy złotych dodatkowej emerytury.

Zdjęcie pochodzi z serwisu Flickr.com.

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Tagi:

ike jakie wybrać ike fundusze emerytalne konta emerytalne indywidualne konto emerytalne

Dodaj komentarz

Wyślij

Emerytura Trzeci Filar IKE

Zobacz więcej