odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Emerytura trzeci filar IKE > Wzrost zainterowania dodatkowym oszczędzaniem - PPE, IKE

Wzrost zainterowania dodatkowym oszczędzaniem - PPE, IKE

Polacy oszczędzają na PPE fot.: flickr.com
dodano 24 Maja 2011


W ostatnim czasie instytucje finansowe zauważyły wzrost zainteresowania dodatkowymi inwestycjami spowodowane reformą OFE.

Większość instytucji finansowych przyznaje, że wzrosła sprzedaż ubezpieczeń ochronno – inwestycyjnych oraz to, że klienci wpłacają na nie coraz więcej pieniędzy. Wzrosło również zainteresowanie Pracowniczymi Programami Emerytalnymi, w których pracodawca opłaca składkę podstawową, a pracownik może płacić składkę dodatkową (nie może przekroczyć 15 tys w tym roku).

Na wzrost zainteresowania formami dodatkowego oszczędzania wpłynęła przede wszystkim reforma emerytalna, zmiany w OEF i dyskusje prowadzone na ten temat zarówno przez polityków, ekspertów, jak i wielu dziennikarzy. Polacy przestraszyli się, że ich emerytura może wynieść niespełna 30% ich ostatnich zarobków, a przez to nie pozwoli im na godne życie na emeryturze.

Lepsze wyniki sprzedażowe systemów dodatkowego oszczędzania

W porównaniu do ubiegłego roku wyniki sprzedażowe ubezpieczeń ochronno-inwestycyjnych są znacznie większe, w PZU Życie odnotowano wzrost sprzedaży o 10%,a wysokość średniej składki wzrosła o 23%. Podobnie jest w Nordea Życie czy w ING Życie, gdzie zainteresowanie funduszem zwiększyło się o 25%. W BZ WBK natomiast w pierwszym kwartale 2011 roku odnotowano sześciokrotny wzrost nowo otwieranych planów systematycznego oszczędzania. Dużą popularnością cieszy się również nowy produkt Pioneer Pekao TFI – Moja Perspektywa.

Większe zainteresowanie dodatkowymi oszczędzaniem na emeryturę zaczynają wykorzystywać instytucje finansowe, które zachęcają do skorzystania ze swoich produktów za pomocą reklam. W telewizji możemy już zobaczyć zachętę do dodatkowego oszczędzania na emeryturę prowadzącą przez Open Finance czy grupę finansową AXA. Nowy produkt na rynek wprowadził MultiBank – Aktywny Portfel Funduszy PRO – pierwszy produkt emerytalny ze składką regularną. Skierowany on jest przede wszystkim do bardziej zamożnych klientów, dla których stopa zastąpienia będzie niska. Minimalna miesięczna składka wynosi 400 zł, przeciętnie klienci wpłacają 500 zł, a są tacy, którzy wpłacają nawet kilka tysięcy zł.

Według przedstawicieli branży można liiczyć na jeszcze większy wzrost zainteresowaniem dodatkowymi formami oszczędzania, gdyż od 2012 roku ruszą Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego.

źródło: rp.pl (23.05.2011)

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Tagi:

dodatkowe oszczędzanie na emeryturę filar IKE IKZE fundusze inwestycjyne

Dodaj komentarz

Wyślij

Emerytura Trzeci Filar IKE

Zobacz więcej