odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Emerytura trzeci filar IKE > Coś dla przyszłych emerytów - IKZE

Coś dla przyszłych emerytów - IKZE

Przyszli emerytci mają wybór dodatkowego oszczędzania fot.: flickr.com
dodano 18 Kwietnia 2011


Od 2012 roku do dyspozycji będziemy mieli dodatkową formę oszczędzania w ramach trzeciego filaru, tzw. Indywidualne Konto Zabezpieczenia Indywidualnego.

Z wyliczeń Rady Gospodarczej wynika, że nasze przyszłe emerytury będą o połowę niższe niż obecnie. Stopa zastąpienia za 40 lat może wynieś ok. 33%, a więc osoba zarabiająca np. 3,5 tys. zł. otrzyma świadczenie emerytalne w wysokości zaledwie 1155 zł.

Dlatego oprócz pierwszego filaru ZUS i drugiego – OFE, powstał również trzeci filar z możliwością dobrowolnego odkładania na emeryturę ze dodatkowymi korzyściami.

Do tej pory możemy oszczędzać na IKE, otwieranym w banku, biurze maklerskim, towarzystwie funduszy inwestycyjnych czy u ubezpieczyciela. Każdy może mieć jedno takie konto.

By zachęcić społeczeństwo do otwarcia IKE, jesteśmy zwolnieni z podatku od zysków kapitałowych, tzw. podatku Belki (19%), pod warunkiem jednak, że nie wypłacimy pieniędzy przed osiągnięciem wieku emerytalnego. Tymi zaletami nie udało się jednak przekonać Polaków do oszczędzania, dziś IKE ma zaledwie 793 tys. osób, z czego na niewielką liczbę rachunków wpływają pieniądze, reszta jest zamrożonych, czyli bez żadnych wpływów.

IKZE

By skorzystać z nowej ulgi – za oszczędzanie w ramach 3 filaru rząd utworzył nową formę IKZE.

Wraz z wejściem w życie nowego postanowienia rządu od 2012 roku będziemy mieli możliwość dodatkowego oszczędzania na emeryturę.

IKZE będą mogły tworzyć towarzystwa funduszy inwestycyjnych, ubezpieczyciele, banki, biura maklerskie oraz powszechne towarzystwa emerytalne, które zarządzają OFE – inaczej niż w przypadku IKE.

W IKE zachęta podatkowa jest na końcu - przy wypłacie pieniędzy, nie zapłacimy wówczas podatku dochodowego. W przypadku IKZE dostajemy ulgę podatkową na początku, lecz na koniec będziemy musieli zapłacić podatek od osiągniętego dochodu. Każdy będzie mógł wybrać, które rozwiązanie bardziej mu odpowiada.

Od stycznia 2012 roku większość instytucji zaoferuje Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego. Firmy liczą na zyski z dodatkowych inwestycji, mają nadzieje, że będzie więcej zainteresowanych dodatkową formą oszczędzania jeśli będzie można wykorzystać ulgi w PIT.

Planuje się wprowadzenie konta do istniejących już produktów oszczędnościowych. Nowy produkt pojawi się na pewno w Polbanku, Pioneer Pekao TFI.

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Tagi:

indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego indywidualne konto emerytalne IKZE IKE trzeci filar 3 filar

Dodaj komentarz

Wyślij

Emerytura Trzeci Filar IKE

Zobacz więcej