odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Emerytura trzeci filar IKE > Polacy przestraszyli się niskich emerytur?

Polacy przestraszyli się niskich emerytur?

W ramach IKE oszczędza więcej Polaków fot.: flickr.com
dodano 13 Kwietnia 2011


W ostatnim czasie  do ponad 800 tys. wzrosła liczba Indywidualnych Kont Emerytalnych prowadzonych przez instytucje finansowe.

Według danych z domów maklerskich, banków, towarzystw funduszy inwestycyjnych oraz firm ubezpieczeniowych liczba IKE, mimo iż w porównaniu do marca poprzedniego roku jest niższa, wzrosła w porównaniu do końca 2010 roku. Liczba IKE mogla przekroczyć nawet 800 tys, pod koniec roku 2010 liczba ta wyniosła 795,2 tys.

Taki wzrost może cieszyć zwłaszcza, że liczba IKE spadała regularnie od 2008 roku. Niska liczba zakładanych kont i coraz większa liczba ich zawieszanych była efektem kryzysu. Obecnie ilość kont rośnie przede wszystkim w domach maklerskich i towarzystwach funduszy inwestycyjnych. Wzrasta również kwota wpłat i dopłat do IKE w ostatnim czasie.

Dziś aktywa zgromadzone w IKE mogą wynieść nawet 2,9 mld zł. w porównaniu do poziomu z końca 2010 roku wzrosły z 2,7 mld zł. Fundusze inwestycyjne nie wykorzystały jednak sytuacji i nie zaczęły jeszcze reklamować swoich produktów czy oferować nowych.

Jakie przyczyny wzrostu kont IKE?

Przyczyną wzrostu zainteresowania dodatkowym oszczędzaniem na emeryturę mogą być wprowadzane od 1 maja 2011 roku zmiany w systemie emerytalnym oraz dyskusje prowadzone na ten temat w mediach. Polacy mogli sobie uświadomić i przypomnieć, że ich świadczenia z ZUS i OFE nie wystarczą na godne życie na emeryturze. Należy przypomnieć, że emerytury otrzymywane z obecnego systemu emerytalnego mogą wynieść niespełna 30% ostatnich zarobków.

Niestety do tej pory nieliczni zdali sobie z tego sprawę i zaczęli odkładać pieniądze w trzecim filarze emerytalnym.

źródło: rp.pl (12.04.2011)

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Tagi:

ike jakie wybrać ike fundusze emerytalne konta emerytalne ike ranking

Komentarze:

  • 24/10/2011 przez gosc (emerytka)

    od 8 lat mama konto IKE w PZU . W sumie wpłaciłam 16.000 zł, na koncie mam 15300, to gdzie te zyski? Znowu czuję się oszukana. Podobnie było w ubezpieczeniu w Commercialu. Dziękuję za takie zachęty

Dodaj komentarz

Wyślij

Emerytura Trzeci Filar IKE

Zobacz więcej