odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Emerytura drugi filar OFE > Zmian OFE ciąg dalszy

Zmian OFE ciąg dalszy

Zmian w OFE ciąg dalszy fot.: flickr.com
dodano 14 Czerwca 2011


Ostatnie zmiany w systemie emerytalnym, które zakończyły się obniżeniem składki przekazywanej do funduszy emerytalnych miały objąć również podniesienie efektywności działania OFE.

Nad efektywnością działania funduszy emerytalnych w Kancelarii Premiera pracuje specjalny zespół. Obecnie priorytetem jest ustalenie sposobu wypłacania świadczeń z kapitałowej części systemu, ustalenia muszą być gotowe przed 2014 rokiem. Powinno się rozpatrzeć dożywotnie emerytury, które wypłacają towarzystwa ubezpieczeń na życie lub programowane wypłaty z OFE. Ich zaletą są niskie koszty, ponieważ nie trzeba już tworzyć nowych podmiotów i efektywność, gdyż proste produkty mają niska cenę.

Zmiany w systemie emerytalnym jeszcze nie tak dawno proponowane powinny być obecnie dostosowane do obniżonej składki OFE (zmalała z wysokości 7,3% do jedynie 2,3 %, te 5 % jest przekazywane do ZUS).

Ostatnia nowelizacja ustawy obejmowała zapis stopniowego zwiększania limitu zaangażowania funduszy w akcje, co ma przyczynić się do wzrostu efektywności OFE, niestety niska składka nie wpłynie znacząco na wzrost stopy zastąpienia w przyszłości.

W związku z tym proponuje się zmiany porządkujące: benchmark zewnętrzny do oceny inwestycji OFE, dywersyfikację dostępnych instrumentów finansowych, nowe gwarancje oraz wymogi kapitałowe do PTE, związek między wynagrodzeniem PTE a wynikami OFE, a także bezpieczne fundusze dla tych, którym niewiele brakuje do osiągnięcia wieku emerytalnego. Ponadto wyniki inwestycyjne funduszy powinny być jedynym kryterium dopuszczania funduszy do losowania OFE.

Ważny jest również powrót do wyższej składki OFE, jak proponowano do wysokości przynajmniej 5 %, a informacje o funduszach powinny być dostępne dla klientów na stronie internetowej, a nie wyłącznie wysyłanie informacji drogą pocztową.

Źródło: rp.pl (14.06.2011)

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Tagi:

składki ofe ofe otwarty fundusz emerytalny zmiany w ofe

Dodaj komentarz

Wyślij