odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > tagi

Tag: otwarty fundusz emerytalny

Prawa członków OFE

11/03/2012 r.

Osoby należące do OFE posiadają szereg uprawnień dotyczących wybranego przez nich funduszu, z jakich należy korzystać, gdyż wybór OFE bezpośrednio wpływa na przyszłość każdego z nas, stając się wyznacznikiem standardu życia prowadzonego w najowocniejszych latach. Jakie prawa nam przysługują?

Więcej

Słaby rok 2011 dla OFE

05/10/2011 r.

Wartość jednostek rozrachunkowych, na które przeliczane są składki wpłacane do OFE, od początku roku zmniejszyła się o ok. 5%. Wszystko wskazuje na to, że rok 2011 może zakończyć się dla funduszy stratą. Od początku istnienia funduszy, jedynie w 2008 roku zdarzył się taki przypadek, wówczas średnia strata wyniosła prawie 14%. Wpływ na złe wyniki akcji miała m.in. kiepska sytuacja…

Więcej

Ile zarobiliśmy w OFE? – ranking

19/07/2011 r.

Reforma emerytalna przeprowadzona w 1999 roku wprowadziła znaczące zmiany w systemie emerytalnym w Polsce. Wprowadzenie systemu repartycyjno-kapitałowego umożliwiło gromadzenie środków na indywidualnych kontach w OFE. Takie zmiany były konieczne, ponieważ niekorzystne zmiany demograficzne mogły prowadzić do załamania się całego systemu. Fundusze zarządzane przez podmioty prywatne tzw.…

Więcej

Zmian OFE ciąg dalszy

14/06/2011 r.

Ostatnie zmiany w systemie emerytalnym, które zakończyły się obniżeniem składki przekazywanej do funduszy emerytalnych miały objąć również podniesienie efektywności działania OFE. Nad efektywnością działania funduszy emerytalnych w Kancelarii Premiera pracuje specjalny zespół. Obecnie priorytetem jest ustalenie sposobu wypłacania świadczeń z kapitałowej części systemu, ustalenia…

Więcej

Członkostwo w OFE

11/01/2011 r.

Mimo, że rynek OFE należy do mało stabilnych systemów polskiego kapitału, dzięki obowiązkowemu i stałemu zasilaniu składkami rozwija się dynamicznie. Członkostwo w OFE wg wieku W pierwszym roku do OFE pozyskano 9,7 mln osób, z czego 4,3 mln (44,9%) urodziło się przed 1 stycznia 1969 r., a zatem – dobrowolnie przystąpiło do drugiego filaru emerytalnego. Wykres 1. Członkowie OFE według…

Więcej

Losowanie OFE 2011

07/01/2011 r.

Kto może spodziewać się, że będzie wylosowany przez ZUS? Jak podaje ZUS ponad 400 tys. osób nie wybrało do tej pory funduszu emerytalnego, to średnio o połowę więcej niż w latach wcześniejszych. Kto ma obowiązek zapisanie się do OFE? Każdy kto urodził się po 31 grudnia 1968 roku, rozpoczął pierwszą pracę i za którego odprowadzane są składki emerytalne do ZUS lub sam odprowadza…

Więcej

Sam dokonaj analizy wyników OFE

16/12/2010 r.

Po pierwsze: DANEJeżeli jest coś, na co NIE NALEŻY zwracać uwagi, to są to na pierwszym miejscu "obiegowe opinie". Nie zwracaj uwagi na "słyszałem że jest dobry", "podobno ma być przejęty" i tego typu zdania. Opieraj się wyłącznie na ŚCISŁYCH danych, pochodzących z rzetelnego źródła. Dobrą podstawą do przyjrzenia się funduszom emerytalnym są rankingi KNF oraz zestawienia z fachowej…

Więcej

OFE miały być finansowane z prywatyzacji

30/11/2010 r.

W ocenie ekspertów koszty transferu składek z budżetu państwa do OFE od początku wprowadzenia reformy emerytalnej do roku 2010 w 75 proc. pozwoliłyby pokryć przychody z prywatyzacji. Tak brzmiało jedno z założeń reformy emerytalnej z roku 1999 – transfery do OFE miały być finansowane środkami pochodzącymi z prywatyzacji. Zakładając, że w bieżącym roku osiągną one poziom 25…

Więcej

Losowanie OFE już 30 lipca

21/06/2010 r.

Otrzymałeś z ZUS wezwanie do zawarcia umowy z otwartym funduszem emerytalnym? Widocznie jesteś jedną z tych osób, które podjęły pierwszą pracę, ale nie dokonały wyboru OFE w ciągu 7 dni od daty powstania obowiązku ubezpieczenia. ZUS wysłał tego rodzaju zawiadomienie około 15 czerwca, ale masz czas do 10 lipca, by samodzielnie zdecydować się na fundusz. O umowie, którą zawrzesz,…

Więcej

Zmiana funduszu emerytalnego

08/05/2010 r.

Na polskim rynku działa 14 otwartych funduszy emerytalnych, które zabiegają o nowych uczestników. Nie tylko rozpoczynających pierwszą pracę, w której powstaje obowiązek odprowadzania składek. OFE można zmienić, ponieważ wybór funduszu nie jest ostateczny. Nawet przypisanie do OFE w drodze losowania nie zamyka możliwości transferu do innego podmiotu.   Podjęcie decyzji o zmianie OFE…

Więcej

Kiedy należy wybrać OFE?

15/01/2010 r.

Ustawa mówi, że fundusz emerytalny (OFE) trzeba wybrać w ciągu 7 dni od podjęcia pierwszej pracy. Obowiązek przynależności do funduszu emerytalnego Każda osoba, która zacznie pracować, powinna w świetle prawa wybrać jeden z działających funduszy w ciągu siedmiu dni od podjęcia zatrudnienia. Tak stanowią przepisy. W praktyce ważne jest jednak to, aby zrobić to do 10 stycznia lub…

Więcej