odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Aktualnosci > Trzeba podnieść wiek emerytalny

Trzeba podnieść wiek emerytalny

Podniesienie wieku emerytalnego wydaje się nieuniknione. fot.: sxc.hu
dodano 3 Grudnia 2010


Choć politycy nie przewidują podniesienia wieku emerytalnego, eksperci dostrzegają taką potrzebę. I to w perspektywie najbliższej dekady.

W innej sytuacji państwo nie będzie w stanie zagwarantować w najbliższych latach świadczeń emerytalnych. Z prognoz demografów i socjologów wynika, że w ciąg najbliższych 20 lat w drastyczny sposób spadnie odsetek osób w wieku produkcyjnym, wzrośnie natomiast liczba emerytów.

Tymczasem postęp medycyny, wydłużenie średniej życia i stan zdrowia osób po 50. roku życia, w porównaniu z rówieśnikami sprzed półwiecza, pozwala na wydłużenie okresu aktywności zawodowej.

To z kolei jest przyczynkiem do wydłużenia wieku emerytalnego. Inną alternatywą jest podniesienie wysokości składek do ZUS, ale takie rozwiązanie jest przez specjalistów odradzane, jako hamujące przedsiębiorczość i tworzenie nowych miejsc pracy.

Propozycje ekspertów sprowadzają się do zrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, tak by kobiety pracowały do 65. roku życia. Zmiany powinny objąć osoby, które na emeryturę przechodzić będą w ciągu następnych 5-10 lat. Powszechny wiek emerytalny należy natomiast w nadchodzącej dekadzie wydłużyć do 67 lat. Nowe regulacje dotyczyłyby osób, które obecnie nie ukończyły 40. roku życia.

Eksperci podkreślają, że nie powinno być kłopotu z aktywizacją zawodową osób po 50. roku życia. Wystarczą kampanie społeczne, które pracodawcom uzmysłowią, jak cenni są dla nich doświadczeni pracownicy.

Wyraź swoją opinię na forum >>

Więcej o wieku emerytalnym:

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Tagi:

wiek emerytalny podniesienie wieku świadczenia przedemerytalne

Komentarze:

  • 23/02/2011 przez gosc (jaś)

    Przejście na emeryturę powinno być uzależnione nie od wieku, ale od lat pracy. Wyższy wiek emerytalny powinien objąć osoby o niskim stażu pracy; np. poniżej 35 lat. Pracuję od 17-go roku życia, mam 43 składkowe lata pracy i nie mam zamiaru tyrać fizycznie 50 lat.

Dodaj komentarz

Wyślij

Polecane Artykuły