odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Aktualnosci > Wielka Brytania planuje podniesienie wieku emerytalnego

Wielka Brytania planuje podniesienie wieku emerytalnego

Brytyjczycy żyją coraz dłużej, stąd wniosek o podniesienie wieku emerytalnego. fot.: sxc.hu
dodano 30 Października 2010


Wielka Brytania jest kolejnym krajem, którego rząd planuje podniesienie wieku emerytalnego. Obecnie na Wyspach mężczyźni przechodzą na emeryturę po osiągnięciu 65. roku życia, a kobiety – 60.

 

Rządowy projekt zakłada do roku 2016 podniesienie wieku emerytalnego mężczyzn do 66 lat, a kobiet do 65 lat, ale okres przejściowy będzie o dwa lata dłuższy. Podkreślono przy tym, że nabycie prawa do emerytury nie będzie jednoznaczne z koniecznością rezygnacji z pracy. Zmienią się także zasady waloryzacji świadczeń, co zabezpieczy siłę nabywczą wypłacanych pieniędzy.

 

Średnia długość życia Brytyjczyków podniosła się i dla mężczyzn wynosi 77,4 lat, a dla kobiet 81,6. Ćwierć wieku temu przeciętna Brytyjka dożywała 77 lat, a Brytyjczyk – 68. Zmiany demograficzne, a więc starzejące się społeczeństwo to jeden z argumentów, którymi posługiwał się brytyjski premier, uzasadniając swoją decyzję. Podkreślał przy tym, że dłuższa praca oznaczać będzie wyższe świadczenie.

 

Nie przekonał jednak związków zawodowych, wskazujących na średnią życia pracowników przemysłowych o wiele niższą od przeciętnej dla całego narodu. Oznacza to, że wielu z nich nigdy nie nabędzie prawa do emerytury.

 

National Pensioners Convention, będące lobby emerytów dopatrzyło się w rządowych projektach ataku na najuboższych, ponieważ proponowane rozwiązania nie uwzględniają związku między średnią długością życia a poziomem zamożności. Wbrew opinii rządzących osoby starsze nie są poszukiwanymi pracownikami, ich miejsca pracy są niepewne i słabo opłacane.

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Dodaj komentarz

Wyślij

Polecane Artykuły