odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > System emerytalny w Polsce > Wiek emerytalny

Wiek emerytalny

WIek emerytalny w Polsce fot.: flickr.com
dodano 18 Marca 2011


W Polsce powszechny wiek emerytalny wynosi 60 lat dla kobiet, a dla mężczyzn 65 lat.

Polecane:

Osoby, które wykonywały pracę w warunkach szczególnych lub o szczególnym charakterze mają prawo do obniżonego wieku emerytalnego, który obecnie wynosi: kobiety – 55 lat, mężczyźni – 60 lat. Według nowych zasad przysługuje im emerytura pomostowa.

Warto zauważyć, że toczą się dyskusje nad wydłużeniem wieku emerytalnego, gdyż istnieją ku temu liczne przesłanki.

Więcej na temat wydłużenia wieku emerytalnego piszemy w artykułach:

Wiek przejścia na emeryturę wpływa bezpośrednio na wysokość świadczenia. Im krócej pracujemy tym niższa będzie nasza emerytura.

Najbardziej odczuwalne jest to dla kobiet, które mają niższy wiek emerytalny, więc krócej pracują, a dodatkowo statystycznie zarabiają mniej niż mężczyźni. Z jednej strony mają krótszy okres gromadzenia składek, a z drugiej strony dłuższy okres korzystania ze zgromadzonych środków. Wcześniej przechodzą na emeryturę i dłużej żyją.

Są propozycje wyrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn do 65 – 67  roku życia. Wraz z wydłużaniem się średniej długości życia nieuchronne wydaje się być przesuniecie okresu przejścia na emeryturę, aby emerytom żyło się dostatniej.

Nie ma jeszcze dokładnych ustaleń, pewne jest jednak, że nie będzie to proces gwałtowny lecz stopniowe wdrażanie nowych zasad. Główny ekonomista BRE Banku – Ryszard Petru proponuje, płynne podwyższanie wieku emerytalnego, ze względu na datę urodzenia.

 

Wyraź swoją opinię na forum >>

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Tagi:

wiek emerytalny 60 65 obniżony wydłużony wiek emerytalny emerytura pomostowa

Komentarze:

 • 22/12/2010 przez gosc (gość)

  Totalna bzdura z wydłużaniem wieku emerytalnego.Bo jak można przyrównać pracę w systemie zmianowym do pracy na 1-zmianę. Są pracownicy ,którzy pracują w systemach zmianowych ale te zawody nie mają statusu pracy w szczególnych warunkach czy w szkodliwych.Inaczej powinno się traktować zmianowców a inaczej 1-zmianowych.Niech o tym pamiętają specjaliści różnej maści.

 • 21/02/2011 przez gosc (jaś)

  Przejście na emeryturę powinno być uzależnione nie od wieku, ale od lat pracy, bo jedni pracują 15 lat, inni 48 lub więcej lat. Mam 43 lata pracy i wg. rządzących muszę pracować jeszcze 5 lat, bo nie mam ani przywilejów, ani wieku 65 lat. ( Pracuję bez przerwy od 17-go roku życia)

 • 23/03/2011 przez gosc (gosc(baska))

  ' Wraz z wydłużaniem się średniej długości życia nieuchronne wydaje się być przesuniecie okresu przejścia na emeryturę, aby emerytom żyło się dostatniej'. Coz za hipokryzja !!! I nastepna: 'Za 25 lat jednego emeryta bedzie utrzymaywac dwoch pracujacych'. Wiec gdzie te skladki emerytalne???? I oczywiscie staz pracy powinien decydowac o wieku emerytalnym i wysokosci swiadczenia.

 • 03/05/2011 przez gosc (gość)

  Totalna bzdura. 18 miesięcy szukam pracy i nic. Okazało się, że jestem za stara bo skończyłam 53 lata. Powiedziano mi, że po 50 roku życia nie mam szans a oni chcą, przedłużyć wiek emerytalny.

 • 04/06/2011 przez gosc (ola)

  To lata pracy powinny decydować o odejściu na emeryturę a nie wiek. Ja po 37 latach pracy, w tym część na stanowisku, który kiedyś zaliczany był w warunkach szkodliwych , liczę już miesiące do końca pracy a mam jeszcze 36 i 20 dni. Jest to okropne !!!!!!

 • 13/06/2011 przez gosc (Jola)

  co to znaczy "godne życie emeryta"?niech emeryt decyduje jak chce żyć ? pracować nadal czy "niegodnie żyć" !!! ja wolę iśc w wieku 60 lat i życ za to co odłożyłam przez 40 lat pracy,tylko że "złodzieje " !! wcześniej mnie okradli !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • 22/06/2011 przez gosc (Adam)

  Tu wcale nie chodzi o "godne życie emeryta" , tylko żeby większość poprostu nie dożyła tej marnej emerytury.Czym więcej osób umrze tym więcej zostanie w państwie , niech nasi kochani posłowie pracują przez te 60 -65 lat tylko normalnie a nie suedzą na stołeczkach i robiąc sobie z ludzi kpiny

 • 21/07/2011 przez gosc (heniek)

  Rządzący nabijają nas cały czas w butelkę. Policzmy: mężczyzna rozpoczyna pracę po studiach (24 rok życia)i do emerytury (65 rok życia) pracuje za najniższe wynagrodzenie (dziś 1386 zł); jego składki w sumie to kwota 133110,60 zł; czyli jeśli pożyje jako emeryt 10 lat tp jego swaidczenie powino wynosić 1331,11 złotych. ZUS i statystycy podają rożne dziwne dane na temat długości życia. Prawda na ten temat jest na cmentarzu. Wystarczy spojrzeć na nagrobki. A przecież ten człowiek z przykładu powyżej będzie w swojej karierze zawodowej zarabiał pewnie takze więcej niż najniższe wynagrodzenie. To sobie policzcie - składka na emeryturę to 19,52% Waszych zarobków.

 • 09/08/2011 przez gosc (malina)

  Również uważam że tak naprawdę chodzi o to żeby jak najmniej osób skorzystało z emerytur( stad pomysł wydłużenia wieku emerytalnego).Krótko mówiąc im dłużej pracujemy, tym krócej żyjemy na emeryturze.Dlaczego posłowie nie pomyślą o dziedziczeniu chociaż części emerytury dla najbliższego członka rodziny( mąż, syn ,córka).Ja mam 53 lata i ponad 32 lata pracy i szukam pracy.Jakie mam szanse na znalezienie jej?Jak państwo mi pomoże poza głodowym zasiłkiem, którego tak naprawdę nie chce pobierać, wolałabym pracować.Dlaczego składki emerytalne pobierane od moich zarobków przez ponad 32 lata nie mogą już teraz mi służyć? Chcę jeszcze pracować w swoim zawodzie ( księgowa) a nie zgadzać się na jakąkolwiek pracę tylko dlatego że pracodawcy nie chcą zatrudniać 53 letnich " staruszków"Koło się zamyka, proszę mnie zatrudnić to może popracuję do 60-go roku życia a czy zdążę nacieszyć się długo wypracowaną emeryturą? Oby tak na przekór posłom. Pozdrawiam wszystkich.

 • 29/08/2011 przez gosc (zrezygnowana)

  Teraz wszystko na głowie postawione. Młodzi rządzić chcą, a starych z doświadczeniem zaprzęgają do pługa. Paranoja.Zobaczcie jakie osoby wiekowo startują z list wyborczych.

 • 31/08/2011 przez gosc (Bimbo )

  System emerytalny to złodziejstwo w biały dzień.Co drugi o bywatel płaci składki oprzez całe życie zawodowe na emeryturę , której nie doczeka a pieniądze ,które wpłacał przejmuje państwo.To jest złodziejstwo i niewolnictwo.Czy rabowanie obywatela przez państwo jest jeszcze prawem czy raczej jest bezprawiem?

 • 05/09/2011 przez gosc (jan)

  Czy nam się to będzie podobało,czy nie ,wiek emerytalny zostanie podniesiony.I to już niedługo.Tak jak dwa razy dwa równa się cztery,tak bilans składek emerytalnych musi się zgadzać.I nikt nam do tego funduszu nie dopłaci.Chyba,że chcemy niedługo zbankrutować,jak Grecja,to dopuśćmy do gwałtownego wzrostu długu narodowego.A przyszłe pokolenia będą ten dług spłacać.Unia Europejska na razie daje nam miliardy euro,-i to nie na fundusz emerytalny,ale te dotacje też się kiedyś skończą.Każde społeczeństwo musi żyć na własny rachunek.Natomiast trzeba mocno zastanowić się nad faktem,czy muszą istnieć grupy uprzywilejowane w takim stopniu,jak teraz ludzi,którzy korzystają z wcześniejszych emerytur.Nikt mi nie powie,że straż pożarna,czy policja ,wojsko tak ciężko pracują,że mają być tak uprzywilejowani.

 • 22/09/2011 przez gosc (ewug)

  Dlaczego wiek???????????? A nie lata pracy i płacenia składek ma decydować o emeryturze?????????????? Kobieta po 35 latach pracy nie jest w stanie normalnie pracować(jeżeli wychowała dzieci i prowadzi dom).

 • 21/10/2011 przez gosc (teresa002)

  Czy wszyscy w tym Rządzie pogłupieli? Przejscie na emeryture powinno byc uzaleznione od lat pracy a nie od wieku! Proszę pomysleć

 • 02/11/2011 przez gosc (EWA)

  Już teraz niewiele osób dożywa do emerytury, a jeszcze wydłużać wiek ,żeby nikt nie dożył. Widać na cmentarzach w jakim wieku umierają ludzie - tuż po 50-tce : 52 ,53 ,54. To kompletny nonsens wydłużanie wieku. Każdy co się napracował chce chociaż trochę pobyć na zasłużonej emeryturze. Powinno się wprowadzić emeryturę bez względu na wiek po wypracowaniu 35 lat kobiety i 37 mężczyźni.

 • 18/11/2011 przez gosc (agata)

  Po dzisiejszym występie premiera nie wierzę,że kiedykolwiek pójdę na emeryturę. Mam dosyć straszenia nas zwykłych ludzi kryzysem. Dlaczego ci najbiedniejsi mają utrzymywać tych najbogatszych. Niech Pan Premier obniży zarobki dyrektorom banków, ministrom, urzędnikom, posłom i senatorom.

 • 21/11/2011 przez gosc (issa)

  Tak, ja proponuję, żeby politycy sobie odjęli od ryja i dziura w budżecie się załata. Łatwo im debatować o losie emerytów bo ich emerytury to raczej głodowe nie będą.

 • 21/11/2011 przez gosc (Rico)

  Niech p.Premier i jego świta oraz posłowie popracują 45lat fizycznie za 1300-2000zł a na koniec ktoś im powie że jeszcze mają dłużej pracować i co wtedy????? Młodzi nie mają pracy a nam starym schorowanym każą pracować? Po prostu chcą się nas wcześniej pozbyć żeby nie płacić tej głodowej emerytury.Hańba!!!

 • 22/11/2011 przez gosc (xyz1954)

  Chciałbym doczekać czasu aby zobaczyć strach w oczach rządzących :złodzieji: kiedy ich pilotem będzie 67 letni staruszek

 • 28/11/2011 przez gosc (jadkro)

  Wszyscy macie rację, nie dożyjemy naszych emerytur, zabrakło mi 3 miesiące życia, bo lat pracy miałam nadto, teraz dołożyli mi pięć lat pracy. Do śmierci będę gonić wiek emerytalny i mam bardzo nikłe szanse, że mi się uda. Pozdrawiam wszystkich, którzy myślą jak ja.

 • 17/12/2011 przez gosc (gosc Eliza)

  To jest cos okropnego ,co oni z nami robia kaza nam orac do 67 lat,jak sie Boga nie boja ,bo ja mam juz przepracowane 37 lat mam 55 lat zycia i czuje sie juz nie na silach .choruje na nadcisnienie i tarczyce ,biore silne leki i dokad ja mam jeszcze pracowac.trzeba brac pod uwage staz pracy ,a nie lata życia,niech teraz pracuja mlodzi i sie wykazuja,a nie orac starymi.i zajmowac dla mlodych stanowiska pracy,niech ktos madrze ruszy glowa i sie postawi w naszej sytuacji.

 • 17/12/2011 przez gosc (Adwokat)

  Panie Tusk zrob pan,zebym ja w wieku 60 lat i po 40 latach ciezkiej pracy w warunkach szkodliwych,ktore obecnie nie sa uwzgledniane poszedl godnie na zasluzona emeryture.W sejmie wezcie sie za porzadna robote,odkad powstala solidarnosc robotnik jest gorzej gnebiony niz za komuny.

 • 20/12/2011 przez gosc (ANTONIUSZ)

  skoro jesteśmy w Unii to niech wyrównają wiek emerytalny w Polsce do średniego wieku emerytalnego w całej Europie ,to u nas trzeba by wiek emerytalny obniżyć, a nie podwyższać , np we Francji na emeryturę kobiety idą od 50 latek, a chłopy od 55 latek ,wiadoma Francja elegancja.dlatego Polaku myśl przed wyborami wyborami,a nie po/????? wyborach,ha ha ha ....

 • 31/12/2011 przez gosc (bk)

  Debile, kto tam siedzi w tym rządzie? Emerytura powinna być od stażu pracy, a nie od wieku. Kobieta powinna iść na emeryturę po przepracowaniu 35 lat pracy, a mężczyzna po 40 latach pracy , wtedy by było sprawiedliwie. Nie oszukujmy się, nikt nas nie będzie trzymał w pracy po pięćdziesiatce.

 • 08/01/2012 przez gosc (Emerytka)

  Państwu nie zależy na emerytach po to wydłużają wiek aby wiele ludzi wogóle nie skorzystało z emerytury. Po wprowadzeniu OFE mieliśmy godnie żyć tak mam obiecali, zostaliśmy okradzeniu na samą obsługę złodzieje zabierali 7%. System emerytalny to złodziejstwo w biały dzień.Co drugi obywatel płaci składki przez całe życie zawodowe zbiera na emeryturę , której nie doczeka a pieniądze ,a składki zabiera państwo.To jest złodziejstwo, tylko myślą jak ograbić emeryta tu im najłatwiej. Tylu mundurowych pracuje kilkanaście lat i emerytura im się należy, niech zaczną od siebie: posłowie, wojskowi, policja, prawnicy - mają inny żołądek. Tusk karierowicz niech od siebie zacznie i przeżyje on i jego rodzina za 1000zł wtedy inaczej rządził. Debile tylko myślą o sobie jak się nachłapać niech ujmą sobie z diety poselskiej. Ja wiedziałam że jeśli wygra Tusk po raz drugi tak będzie. Przed wyborami nie było kryzysu, po wyborach ogłosił karierowicz kryzys.

 • 19/02/2012 przez gosc (seba)

  Emerytura powinna być uzależniona od stażu pracy bo jedni pracują od 18 a drudzy od 30 lat o gdzie tu sprawiedliwość? Ludzie powiedzcie mi dalej będziecie na Tuska głosować!!!!!!

 • 21/02/2012 przez gosc (ARTUR)

  Wyjdzmy na ulice i domagajmy sie tego co sie nam gdnie nalezy oni sie tego boja

 • 21/02/2012 przez gosc (ARTUR)

  Wyjdzmy na ulice i domagajmy sie tego co sie nam gdnie nalezy oni sie tego boja

 • 24/02/2012 przez gosc (zuzia)

  popieram artura wyjdzmy na ulicę /Pan Tusk funduje nam piękną przyszłość dlaczego w kampani prowadzonej przed wyborami ani słowem nie WSPOMIAŁ o wydłużeniu wieku emerytalnego może wtedy stracilby sporo wyborców.

 • 27/02/2012 przez gosc (kobieta)

  Mam 32 lata dzieci na szczęście męża który pracje.Pracowałam pare lat,ale z powodu ze nie ma kto się dziećmi zająć siedzę i zajmuję się dziećmi i domem.Nie pracuję.Nie wyobrażam sobie jak mam pracować do 67 roku,gdy na głowie i barkach kobiet jest tyle obowiązków...Jestem jeszcze młoda ale z wiekiem siły już nie te....A to pranie,prasowanie,sprzątanie,gotowanie,dzieci,mąż a co mam powiedzieć o wnukach-dla nich czasu już napewno nie będę miała,bo będę musiała być w pracy a po 8lub 10 godzinach jak wrócę do domu to nie wiem do czego będę się nadawała-może będę robiła za mopa do mycia podłogi.Kobiety rodzą dzieci,wychowują je,zamują się domem i nie tylko i jeszcze mają dłużej pracować...to jest chore.A czy ktoś kiedyś zapytał czy mają z kim zostawić dzieci aby iść pracować....Niech Tusk poczyta te wiadomości,porozmawia z ludzmi a wtedy głupoty100% wymysla.

Dodaj komentarz

Wyślij

Emerytura Pierwszy Filar ZUS

Zobacz więcej