odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Aktualnosci > Wszystkie państwa UE podwyższą wiek emerytalny?

Wszystkie państwa UE podwyższą wiek emerytalny?

Podniesienie wieku emerytalnego jest odpowiedzią na starzenie się społeczeństwa. fot.: sxc.hu
dodano 18 Listopada 2010


Komisja Europejska zwraca uwagę na konieczność podniesienia wieku emerytalnego w państwach Unii Europejskiej. To jedyny sposób na zniwelowanie negatywnych skutków starzenia się społeczeństwa.

Szacuje się, że stabilność krajom Wspólnoty zagwarantować może przechodzenie na emeryturę w wieku 70 lat. Przeciętny Europejczyk uzyskuje prawo do wypłaty świadczenia emerytalnego po osiągnięciu 61,4 lat. W Polsce jest to 59,3 lat.

Tymczasem do roku 2060 w Europie będzie trzykrotnie więcej emerytów niż obecnie. Wydłużenie wieku emerytalnego do 67 lat w roku 2040 zapobiec ma destabilizacji narodowych budżetów i utrzymaniu rozwoju gospodarek poszczególnych państw. Docelowo jednak planuje się przesunięcie granicy wieku, w którym kończyć będziemy pracę w 70 roku życia już od 2060.

Jeszcze dwa lata temu w Unii na jednego 65-latka przypadały cztery osoby w wieku produkcyjnym, a więc między 15 a 64 rokiem życia. Za pół wieku ten stosunek zmieni się na niekorzyść, a więc na dwa do jednego. Kryzys ekonomiczny, który nie tak dawno boleśnie dotknął europejskie rynki pogłębił niekorzystne trendy demograficzne.

Komisja Europejska sugeruje, że w każdym z państwa konieczne są zmiany w systemach emerytalnych. W innym przypadku znacznie wzrosną koszty wypłaty świadczeń emerytalnych – do 12,8 proc. PKB w Niemczech, 14 proc. PKB we Francji i aż 24,1 proc. W Grecji.

Część państw podjęła się reform. W Wielkiej Brytanii zapowiedziano wydłużenie wieku emerytalnego mężczyzn do 66 roku życia. We Francji, mimo radykalnych społecznych protestów podpisana została nowelizacja ustawy, przewidująca przechodzenie na emeryturę po osiągnięciu 62 lat. W Grecji zrównano wiek emerytalny kobiet i mężczyzn do 65 lat.

W Polsce, mimo korzyści jakie przyniosła reforma systemu emerytalnego wprowadzona za rządów Jerzego Buzka problemem pozostaje obowiązujący kobiety wiek przejścia na emeryturę, a więc 60 lat.

Konsultacje dotyczące zmian w systemach emerytalnych miały zakończyć się 15 listopada.

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Tagi:

wiek emerytalny wydłużony wiek emerytalny podniesienie wieku UE emerytura europejska

Komentarze:

  • 23/02/2011 przez gosc (jaś)

    Przejście na emeryturę powinno być uzależnione nie od wieku, ale od lat pracy, a wysokość od kapitału i składek emerytalnych. Mam 43 lata pracy, 500 tys. składek i muszę jeszcze pracować 5 lat, bo nie mam ani przywilejów, ani wieku 65 lat. I marna to pociecha że będę miał przyzwoitą emeryturę, bo po 48 latach pracy będę wrakiem człowieka a nie emerytem.

Dodaj komentarz

Wyślij

Polecane Artykuły