odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Aktualnosci > Postulaty Lewiatana w sprawie OFE

Postulaty Lewiatana w sprawie OFE

Lewiatan jest zdania, że nie wszystkie zmiany w OFE są konieczne. fot.: sxc.hu
dodano 2 Listopada 2010


Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan na swojej stronie internetowej opublikowała nowe propozycje zmian w OFE, stanowiące odpowiedź na projekt rządu.

 

W rządowych planach przewiduje się obniżenie opłat i prowizji od składek oraz wprowadzenie multifunduszy. Rząd planuje też zlikwidować akwizycję. Choć większość tych pomysłów Lewiatan ocenia pozytywnie, to zdaniem przedstawicieli organizacji pracodawców należy poprawić zasady losowania OFE i umożliwić funduszom kontakt z klientami poprzez akwizytorów.

 

Rozłożenie w czasie obniżki składki i opłat, w ocenie Lewiatana, pozwoli towarzystwom emerytalnym na wdrożenie wielofunduszowości, co z pewnością będzie wiązało się ze sporymi wydatkami. Koszty operacyjne wzrosną z powodu konieczności poinformowania klientów OFE o zmianach, modernizacji systemu informatycznego i wprowadzeniem nowych zasad obsługi członków. Dodatkowe wydatki generować będzie wstrzymanie na rynku transferów i powiększenie funduszu gwarancyjnego.

 

Natomiast za przedwczesne PKPP uważa wprowadzenie do roku 2014 zakazu akwizycji na rynku pierwotnym. W ocenie Konfederacji najpierw należy uruchomić nowe fundusze, a po trzech latach ocenić ich funkcjonowanie i na tej podstawie podjąć ostateczną decyzję o zasadności utrzymywania przez poszczególne towarzystwa emerytalne akwizytorów. Lewiatan przychyla się jednak do zakazu przejmowania klientów od konkurencji, co powinno wyeliminować nagłaśnianie ostatnio przez media nadużycia.

 

W projekcie przygotowanym przez zespół ministra Michała Boni przewiduje się, że losowanie do OFE odbywać się będzie wśród subfunduszy A, które w 3-letnim okresie uzyskały stopy zwrotu określone na podstawie specjalnego zewnętrznego benchmarku. Ponadto do losowania włączone zostaną nowopowstałe OFE, a każdemu z nich przypadnie równy odsetek ubezpieczonych.

 

To rozwiązanie Lewiatan postrzega jako niekorzystne dla ubezpieczonych i proponuje, by w losowaniu brały udział te fundusze, które mogą pochwalić się najlepszymi wynikami inwestycyjnymi. Pierwszeństwo przysługiwało by tym, które przez ostatnich 5 lat odnotowywały najlepsze wyniki inwestycyjne subfunduszu A, powyżej stopy zwrotu, określanej na podstawie wspomnianego benchmarku.

 

Dla nowych funduszy ograniczeniem w tej kwestii byłoby osiągnięcie po dwóch latach działalności stóp zwrotu wyższych niż benchmark.

 

Czy rząd weźmie postulaty Lewiatana pod uwagę okaże się jeszcze w listopadzie.

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Dodaj komentarz

Wyślij

Polecane Artykuły