odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Aktualnosci > Rząd w listopadzie zajmie się zmianami w ustawie o OFE

Rząd w listopadzie zajmie się zmianami w ustawie o OFE

Rząd w listopadzie zajmie się zmianami w ustawie o OFE. fot.: sxc.hu
dodano 26 Października 2010


Rzecznik rządu, Paweł Graś zapowiedział w niedzielę, że na jednym z najbliższych posiedzeń ministrowie zajmą się zmianami w ustawie o Otwartych Funduszach Emerytalnych. Wtorkowy porządek obrad nie przewidywał jednak takiego punktu.

 

Projekt przygotowany został przez zespół ministra Michała Boniego, a następnie opublikowany na stronie internetowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Dokument przekazano do konsultacji społecznych i międzyresortowych, jak również do zaopiniowania przez Powszechne Towarzystwa Emerytalne. Wszystkie zainteresowane podmioty do 4 listopada mogą zgłaszać swoje uwagi.

 

Trzy subfundusze, o różnym stopniu ryzyka inwestycyjnego

Najważniejsze zmiany dotyczą strategii inwestycyjnych, a także wysokości opłat pobieranych przez PTE. Powstaną trzy subfundusze, z których jeden będzie przejściowy. Dwa pozostałe inwestować będą środki przyszłych emerytów w zależności od ich wieku. W subfunduszu A środki lokowane będą ryzykownie, ale z perspektywą na wyższy zysk. Natomiast w subfunduszu C pieniądze lokowane będą bezpiecznie, co pozwoli na minimalizację ryzyka inwestycyjnego środków powierzanych funduszom przez osoby, które są tuż przed emeryturą.

 

Wraz z osiągnięciem przez oszczędzającego wieku 55 lat fundusz przenosić będzie aktywa zgromadzone w subfunduszu A do subfunduszu C. Od klienta będzie również zależało, czy zdecyduje się na to 5 lat wcześniej lub 5 lat później.

 

Przejściowo funkcjonować będzie jeszcze subfundusz B, do którego przekazywane będą środki zgromadzone przez 1 lipca 2012 roku. Systematycznie będą one zasilać subfundusz A w przypadku osób, które ukończyły 60. rok życia lub subfundusz C. Docelowo zostaną więc subfundusze A i C.

 

Rząd podkreśla, że takie rozwiązanie pozwoli na maksymalizację zysku w pierwszym okresie oszczędzania i minimalizację ryzyka tuż przed osiągnięciem prawa do emerytury. Inwestowanie w obligacje Skarbu Państwa dla osób w starszym wieku będzie bezpieczniejsze, bo w przeciwieństwie do osób młodych, w razie bessy na giełdzie, nie będzie możliwości dorobienia ewentualnych strat.

 

Niższe opłaty i bez akwizycji

Zmiany przewidują również obniżenie opłat od składek członków OFE. Środki gromadzone w subfunduszach A i B do 1 lipca 2011 objęte byłyby 2,3-procentową prowizją (zamiast obecnej 3,5 proc.), a po tej dacie nastąpiłaby obniżka o kolejna 2 proc. Natomiast opłata od składki przekazywanej do sufunduszu C dla osób, które ukończyły 55 lat wynosić będzie 1,3 proc.

 

Zgodnie z proponowanymi modyfikacjami wyniki OFE będą ściśle powiązane z dochodami Powszechnych Towarzystw Emerytalnych, które nimi zarządzają. Wynagrodzenie za zarządzanie środkami przyszłych emerytów ma być uzależnione od zysku, jaki fundusze wypracują. Im stan konta członka OFE będzie większy, tym więcej korzyści odniesie z tego zarządzający.

 

Rząd zamierza ograniczyć możliwości akwizycji i wiążących się z nią wydatków. Do 1 lipca 2011 roku systematycznie ograniczana będzie tzw. akwizycja wtórna, polegająca na pośrednictwie akwizytorów w zmianie członkostwa między funduszami. Akwizytorzy będą mogli jednak nadal kontaktować się z osobami, które po raz pierwszy wybierają OFE. Jednak tylko do 1 stycznia 2014. Po tym terminie za łamanie zakazu akwizycji na PTE nałożona może zostać kara nawet w wysokości 1 mln zł.

 

Rząd uzasadnia swoją propozycję m.in. częstymi skargami na nierzetelną działalność akwizytorów, w efekcie której wielu członków OFE zmieniło fundusz na gorszy lub droższy.

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Dodaj komentarz

Wyślij

Polecane Artykuły