odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Aktualnosci > Ewa Lewicka: OFE po zmianach będą efektywniejsze

Ewa Lewicka: OFE po zmianach będą efektywniejsze

Zmiany w OFE będą korzystne dla przyszłych emerytów. fot.: sxc.hu
dodano 26 Października 2010


Zmiany w ustawie o OFE proponowane przez rząd są korzystne dla ubezpieczonych – taką opinię w wywiadzie dla Radia PIN, udzielonym we wtorek 26 października, wyraziła Ewa Lewicka, prezes Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych.

 

Ewa Lewicka podkreśliła, że najważniejszym osiągnięciem jest przyznanie przez rząd, że system emerytalny jest niewydolny i wymaga naprawy w takim kierunku, by był efektywny i lepiej pracował dla przyszłych emerytów.

 

Uznała za realne szacunki ekspertów, zgodnie z którymi oszczędności na rachunkach funduszy wzrosnąć mogą o 12 proc. Przypomniała swoje wcześniejsze wypowiedzi, w których informowała o tym, że uzyskanie przez OFE tylko o 1 pkt proc. większych stóp zwrotu przełoży się na emerytury wyższe o 10 do 12 proc.

 

W przekonaniu prezes IGTE ewolucja systemu emerytalnego idzie w dobrym kierunku, stwarzając zachęty i trafne metody oceniania funduszy emerytalnych. Większość pomysłów ocenia jako trafione, podkreślając, że niektóre rozwiązania towarzystwa emerytalne proponowały od dawna. W jej opinii najważniejsza jest wielofunduszowość pozwalająca aktywniej inwestować, z większym zyskiem.

 

Oceniając zmiany od strony klienta uznała je za pozytywne. Uczestnik OFE nie będzie wdrażany w skomplikowane zasady działania systemu, za to wyraźnie dostrzeże, że fundusze będą pracować będą efektywniej, a opłaty będą niższe. Niesie to jednak za sobą ryzyko, że poszczególne OFE nie będą ze sobą konkurować.

 

Ewa Lewicka krytycznie oceniła zamiar całkowitej likwidacji akwizycji podkreślając, że w ten sposób pozbawia się klientów wsparcia i doradztwa. IGTE prawdopodobnie oprotestuje ten zamiar rządu.

 

Projekt zmian w ustawie o działalności OFE po konsultacja społecznych i międzyresortowych, jak również opinii towarzystw emerytalnych rozpatrzony będzie przez rząd w listopadzie.

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Dodaj komentarz

Wyślij

Polecane Artykuły