odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Emerytura trzeci filar IKE > Analiza standardowych zapisów ogólnych warunków ubezpieczeń

Analiza standardowych zapisów ogólnych warunków ubezpieczeń

dodano 14 Marca 2011


Firma Mercer Polska dokonała analizy standardowych zapisów ogólnych warunków ubezpieczeń oferowanych przez wiodących ubezpieczycieli, przy czym w badaniu skupiono się na analizie produktów ubezpieczeniowych z punktu widzenia konstrukcji części inwestycyjnej nie analizując warunków w części ochronnej (wysokości sum ubezpieczenia, zakresu ochrony, wyłączeń itp.).

W efekcie pod lupę wzięte zostały programy ubezpieczeniowo – inwestycyjne tworzone przede wszystkim z myślą o długoterminowym oszczędzaniu (np. o charakterze „polis emerytalnych”).

Porównanie kosztów Ubezpieczeniowych Funduszy Kapitałowych (UFK) w stosunku do rynku

Składki przekazywane do ubezpieczycieli są pomniejszane o kilka do kilkunastu procent (mechanizm ten towarzystwa ubezpieczeń nazywają alokacją składek). Dodatkowo, firmy pobierają szereg dodatkowych opłat (funkcjonują one pod różnymi nazwami: dystrybucyjna, za zarządzanie, operacyjna, od wypłaty, za przeniesienie środków pomiędzy funduszami, od wyppłaty, itd.), nierzadko w formie umorzenia jednostek - taka opłata nie obciąża wówczas aktywów ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych, co pozwala wykazać się odpowiednio wysoką stopą zwrotu, zmniejsza natomiast wartość środków zgromadzonych przez inwestora, w efekcie mają oni bowiem mniej jednostek, choć ich jednostkowa wartość dzięki temu nie maleje. W związku z tym porównywanie stóp zwrotu funduszy inwestycyjnych (zarządzanych przez TFI) i ubezpieczeniowych nie daje rzeczywistej informacji na temat efektywnej rentowności działalności inwestycyjnej (zyski ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych mogą być wysokie, choć rzeczywista wartość środków zgromadzonych przez właściciela polisy, na skutek mniejszej liczby posiadanych przez niego jednostek maleje).

Towarzystwa funduszy inwestycyjnych (TFI) stosują znacznie prostszy sposób poboru kosztów. Ograniczone są one zazwyczaj do dwóch – opłaty dystrybucyjnej, pobieranej od inwestowanej kwoty oraz opłaty za zarządzanie obciążającej wszystkie zgromadzone aktywa. Warto również dodać, iż zadarza się, iż firmy ubezpieczeniowe stosują ponadto różne ceny nabycia i odkupienia jednostek, co stanowi dodatkowy koszt (w praktyce działający jak „opłata od wypłaty”).

Z tego wynika zasadniczy wniosek - aby inwestycja była na tym samym poziomie rentowności składki inwestowane w Ubezpieczeniowym Funduszu Kapitałowym, powinny być średnio o kilkanaście procent wyższe, aby zapewnić porównywalny realnie poziom stóp zwrotu.

Analiza poziomu świadczeń ubezpieczeniowych

Choć ten temat nie był głównym przedmiotem analizy, również takiemu zagadnieniu poświęcono nieco uwagi. Według ekspertów Mercer, analizując poziom świadczeń ubezpieczeniowych - wynikających ze składki ochronnej, należy stwierdzić, że zasady wyliczania świadczeń ochronnych są nieprzejrzyste. Porównując sumy ubezpieczeń za poszczególne ryzyka do średnich produktów grupowych, należy zauważyć, że są one znacznie, nawet do 50% niższe niż w produktach grupowych przy takiej samej wysokości składki.

W wielu ubezpieczeniach z UFK, w przypadku zajścia zdarzenia ubezpieczeniowego wypłacana jest większa z kwot albo suma ubezpieczenia albo wartość rachunku inwestycyjnego. Jednocześnie istnieją na rynku produkty, w których pomimo że w praktyce wypłacona będzie jedynie wartość zgromadzonych środków, nadal pobierana jest składka ochronna (choć nie gwarantuje ona już żadnego świadczenia).

Zobacz też:

Mercer obala mity - polisa a fundusz inwestycyjnyHistoria ubezpieczeń inwestycyjnych w Polsce

Autorzy: Krzysztof Nowak, Andrzej Narkiewicz
www.mercer.com


Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Dodaj komentarz

Wyślij

Emerytura Trzeci Filar IKE

Zobacz więcej