odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > tagi

Tag: emerytura

Emerytury 2013 - co zmienia się w przepisach dotyczących…

18/02/2013 r.

Rok 2013 przyniósł kolejne zmiany w emeryturach. Zobacz jak obliczyć emeryturę mieszaną, ile wynosi wiek emerytalny oraz jakie są zasady waloryzacji emerytur w 2013 roku.

Więcej

Szansa emerytów na kolejną podwyżkę

01/06/2012 r.

Według prawników-konstytucjonalistów, Trybunał Konstytucyjny może uznać waloryzację kwotową za sprzeczną z prawem. Gdy tak się stanie, budżet państwa będzie zobowiązany dopłacić emerytom. Zdaniem prawników kwota dopłaty wyniesie 1, 6-1, 8 mld zł. Rząd, aby poprawić sytuację najbiedniejszych emerytów, zamiast waloryzacji procentowej stosuje waloryzację kwotową. Prezydent Bronisław…

Więcej

Świadczenia emerytalne na konto

01/06/2012 r.

Ostatnie miesiące skupione są na reformie emerytalnej, a także szeregu związanych z nią rozbieżności opinii. Do jednych z takich kontrowersji należy kwestia formy wypłacania świadczeń emerytalnych przez ZUS. Zakład Ubezpieczeń Społecznych, w celu oszczędzania postanowił promować wypłacanie emerytur na konta bankowe emerytów. Tego rodzaju rozwiązanie jest o wiele tańsze niż wypłaty…

Więcej

Późniejsze emerytury - PRZEGŁOSOWANE

14/05/2012 r.

Sejm odrzucił wniosek złożony przez PiS i Solidarną Polskę o odrzucenie w całości projektu ustawy. Głosowało 455 posłów nad przyjęciem nowelizacji o emeryturach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Za było 268, przeciwko -185 posłów. Natomiast dwóch wstrzymało się od głosu. Ostra debata Przed głosowaniem w sejmie, miała miejsce burzliwa debata, w której skrytykowano premiera…

Więcej

Przywileje emerytalne: Zmiany od 2013 roku

11/05/2012 r.

Ostatnie miesiące w Polsce stanowią prawdziwą rewolucję emerytalną. Prócz reform w ustawach emerytalnych dotyczących podwyższenia wieku emerytalnego, powstanie również jednakowy powszechny system. Między innymi zlikwidowane zostaną osobne ustawy emerytalne dotyczące uprzywilejowanych zawodów. Uprzywilejowane zawody Jak dotąd istnieją w Polsce zawody, które mają osobne ustawy emerytalne.…

Więcej

Pomysł emerytury cząstkowej

10/05/2012 r.

Propozycja wprowadzenia emerytury cząstkowej padła na spotkaniu koalicyjnym ze strony szefa rządu. Dotyczyłaby tylko tych osób, które nie łączyłyby pobieranego świadczenia emerytalnego z pracą. Według premiera Donalda Tuska warunkami do spełnienia przez osoby w wieku przedemerytalnym jest między innymi określony wiek -60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. Ponadto emerytura cząstkową…

Więcej

Kaczyński zaskarży ustawy emerytalne

10/05/2012 r.

Jarosław Kaczyński przypomina, że Trybunał Konstytucyjny kilkakrotnie zwracał szczególną uwagę na uchwalanie ustaw. Ma on nadzieję, że i tym razem będzie tak samo w przypadku reformy ustaw emerytalnych. Oficjalną zapowiedź skierowania wniosku do Trybunału zapowiedział 7 maja Mariusz Błaszczak szef kluby PiS. Według niego tryb prac nad projektem ma skandaliczne tempo, a sama rządowa…

Więcej

Ponowne przeliczenie emerytury

08/05/2012 r.

Pracownicy mający prawo do emerytury, którzy zdecydują się na łączenie pracy z pobieraniem świadczenia z ZUS, muszą rozwiązać stosunek pracy z dotychczasowym pracodawcą. Nie ma przy tym znaczenia na jak długo zwolni się taka osoba. Ważne jest bowiem jedynie dostarczenie do ZUS dokumentu potwierdzającego ustanie stosunku pracy. W tym przypadku ubezpieczony musi złożyć świadectwo…

Więcej

Ponad połowa Polaków chce skorzystać z wcześniejszych…

30/04/2012 r.

52% badanych chce skorzystać z możliwości wcześniejszego przejścia na emeryturę częściową, mimo iż ich wysokość ma być niższa i zmniejszać wysokość powszechnej emerytury – wynika z badania TNS przeprowadzonego dla Forum w TVP Info. Pracować do 67. roku życia, czyli osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego, chce 37% ankietowanych, natomiast 11% badanych nie miało zdania w…

Więcej

Odzyskaj niesłusznie odebraną rentę lub emeryturę!

05/04/2012 r.

Osoby, którym odebrano prawo do emerytury lub renty, gdy przedłożono dowody nie dające podstaw do ustalenia prawa do świadczenia mogą starać się o odzyskanie świadczenia., ponieważ takie postępowanie zostało uznane jako niezgodne z Konstytucją. Weryfikacja świadczeń Ustalanie prawa do świadczeń oraz ich wysokości może zostać ponownie ustalone na wniosek osoby zainteresowanej lub…

Więcej

Powszechny wiek emerytalny w wieku 67 lat, emerytura częściowa…

29/03/2012 r.

Na emeryturę częściową będzie można przejść wcześniej, kobiety w wieku 62 lat, natomiast mężczyźni w wieku 65 lat. Emerytura częściowa ma wynieść 50% naszego uposażenia. Premier Donald Tusk oświadczył, że reforma emerytalna dąży do tego, by emeryturę przechodzić w wieku 67 lat. Będzie można przejść wcześniej na emeryturę, kobiety w wieku 62 lat, mężczyźni w wieku 65…

Więcej

Spór o wysokość emerytur częściowych między PSL i…

27/03/2012 r.

Spotkanie PO i PSL w sprawie reformy emerytalnej nie przyniosło kompromisu. Partie mają swoje wizje odnośnie pobierania przez 62 – latków części emerytury, trwają również odnoścnie wydłużenia wieku emerytalnego. Spotkanie liderów partii PSL i PO nie przyniosło kompromisu w sprawie wydłużenia wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn do 67. roku życia. Rozmowy nad reformą emerytalną…

Więcej

Kompromisowe rozwiązanie w sprawie reformy emerytalnej

19/03/2012 r.

Donald Tusk gotów jest na kompromis w sprawie emerytur. Już wkrótce w parlamencie ma zostać zaprezentowany kompromisowy projekt reformy emerytalnej. Jaki on będzie? W formie modelu pośredniego, z jednej strony ostry, z innej elastyczny, tak zapowiada szef rządu. Premier nadmienia, że państwo wyciągnie rękę do osób, które zostaną objęte wyższą granicą wieku emerytalnego, a nie będą…

Więcej

Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego

12/03/2012 r.

Wg. ekspertów dwa pierwsze filary emerytalne nie są w stanie zapewnić nam godnego życia na emeryturze. Filar trzeci, z racji tego że nie jest obowiązkowy, nie cieszy się dużym zainteresowaniem. A oferta wciąż jest poszerzana: 1 stycznia 2012 roku wprowadzono nową formę gromadzenia kapitału na starość: Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego. Wygląda na to, że Rząd sam jest…

Więcej

Dodatki do emerytury i renty

11/03/2012 r.

Niektórym emerytom i rencistom należą się różnego rodzaju dodatkowe świadczenia pieniężne. Komu przysługują i jakie są ich rodzaje? Dodatek pielęgnacyjny Przyznawany jest w przypadku całkowitej niezdolności do pracy i prowadzenia samodzielnego życia. Warunkiem jest ukończenie 75 roku życia. Dodatek tego rodzaju nie jest przyznawany osobom, które przebywają w domu pomocy społecznej,…

Więcej

Emerytura mieszana

08/03/2012 r.

Emerytura mieszana stanowi zespolenie obecnych i nowych zasad ustalania wysokości świadczenia pieniężnego dla seniorów urodzonych później niż w dniu 31 grudnia 1948 r. Ważnym aspektem jest fakt, że osoby te muszą osiągnąć wiek emerytalny uprawniający do emerytury w latach 2009-2013. Ponadto emerytura mieszana przysługuje osobom, które nie były członkami otwartego funduszu emerytalnego…

Więcej

Wiek seniora jako atut

03/03/2012 r.

Emeryci dźwigając bagaż doświadczeń często nie mają pomysłu na to, co robić w wolnych chwilach. Jedyną rozrywką większości starszych ludzi są spotkania z rodziną, wnukami. Jednak nie każdy może cieszyć się chwilami spędzonymi z bliskimi. Jest wiele seniorów, którzy żyją w samotności, zalegając w czterech ścianach swojego mieszkania, nie wiedząc w jaki sposób wykorzystać…

Więcej

Indywidualne konta emerytalne

28/02/2012 r.

Polacy z roku na rok zakładają coraz mniej indywidualnych kont emerytalnych. Analizując dane Komisji Nadzoru Finansowego wyraźnie widać tendencję spadkową. W roku 2008 Polacy założyli ponad 55 tysięcy NOWYCH indywidualnych kont emerytalnych, rok później już ok. 42 tysięcy, w 2011 roku natomiast było ich już 36 tysięcy. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być brak odpowiedniej wiedzy…

Więcej

Wysokość emerytur "sejmowych"

28/02/2012 r.

Sprawa emerytur jest dziś w Polsce najgłośniejszym tematem. W Sejmie niczym na polu bitwy rozgrywa się walka o głosy w sprawie reformy systemu emerytalnego. Najdotkliwsze jest to, iż o losie bezradnych seniorów decydują ludzie, którzy podczas jesieni swego życia z pewnością nie będą mieli problemu z zaspokojeniem podstawowych potrzeb konsumpcyjnych, z czym boryka się grono dzisiejszych…

Więcej

Kultura i rekreacja dla osób na emeryturze

23/02/2012 r.

Aktywność przede wszystkim Wiosna zbliża się wielkimi krokami, zanim jednak spacery przy słonecznej pogodzie staną się rutyną warto skorzystać z oferty wrocławskiego AquaParku: Drugi Senior Gratis. Wystarczy wykupić jeden dowolny bilet na basen a druga osoba korzysta z niego zupełnie za darmo. Promocja obowiązuje od poniedziałku do piątku od 9.00 do 15.00 i nie obejmuje dni świątecznych.…

Więcej

Wysokość świadczeń przedemerytalnych w 2012 roku

21/02/2012 r.

Kwota świadczenia przedemerytalnego od 1 marca 2012 roku będzie równa 938, 25 zł. Spowodowane jest to waloryzacją świadczeń emerytalnych i rentowych przeprowadzaną od dnia 1 marca na zasadach określonych w ustawie o emeryturach i rentach z FUS. Zmiany w systemie waloryzacji rent i emerytur premier zapowiedział w swoim expose. Mają one na celu zapewnienie bezpieczeństwa mniej zamożnym…

Więcej

Jak taniej oszczędzać na emeryturę?

30/01/2012 r.

Dodatkowe oszczędzanie na emeryturę w ramach trzeciego filaru może opłacać się jeszcze bardziej jeśli opłaty będą niższe niż 1%. Decydując się na dobrowolne oszczędzanie na emeryturę warto skorzystać z pomocy doradcy, korty zaproponuje nam najlepsze produkty na rynku. Nawet minimalne wydawałoby się różnice w kosztach w długoterminowym procesie oszczędzania przyniosą wyższe…

Więcej

Jedna czwarta Polaków nie oszczędza na emeryturę!

19/01/2012 r.

Według międzynarodowego raportu grupy finansowej AXA niespełna jednak czwarta pracujących Polaków oszczędza na emeryturę, czyli najgorzej w Europie. Starzenie się społeczeństwa oraz niski przyrost naturalny w całej Europie zmuszają rządzących do zmian w systemach emerytalnych. Jest to konieczne, ponieważ wiele z nich, w tym Polska wydają na świadczenia emerytalne nawet 11% swojego…

Więcej

Ponowne przeliczanie nowej emerytury

16/12/2011 r.

Pierwszy wniosek po przyznaniu emerytury można złożyć po zakończeniu roku kalendarzowego, w którym została przyznana emerytura. Nowa emerytura przyznawana jest od stycznia 2009 roku, którą oblicza się przez wyliczenie tzw. średniego dalszego trwania życia do wieku, w którym wnioskodawca przechodzi na emeryturę. Podstawą obliczenia emerytury jest wysokość kapitału początkowego wraz…

Więcej

Chcemy, ale nie zawsze mamy z czego oszczędzać na emeryturę

08/12/2011 r.

Do Polaków dotarło, że powszechna emerytura nie będzie w stanie zapewnić im dostatniego życia na jesień życia. Obecnie dodatkowo na emeryturę oszczędza 32% osób, 51% chce oszczędzać, a 17% w ogóle nie myśli, by przeznaczać na ten cel jakiś środków. Zdecydowana większość Polaków 48% wśród tych, którzy obecnie nie odkładają pieniędzy na emeryturę nie oszczędza, bo po prostu…

Więcej

Trzeci filar ratunkiem dla emerytów i ...banków!

19/10/2011 r.

Chyba każdy zdążył zauważyć, że w ostatnim czasie wszędzie mówi się o emeryturach i konieczności dodatkowego oszczędzania na jesień życia. Jeśli tego nie zrobimy obecnie pracujących i młodych Polaków czeka głodowa emerytura. Reforma systemu emerytalnego z 1999 roku wprowadziła podział polskiego systemu emerytalnego na trzy filary, z czego dwa są obowiązkowe, a trzeci dowolny.…

Więcej

Powszechne emerytury w wieku 67 lat?

18/10/2011 r.

Podwyższanie wieku emerytalnego wydaje się nieuniknione. PKPP Lewiatan proponuje podnieść jego wysokość do wieku 67 lat za 17 lat. Z chwilą osiągnięcia 65 roku życia istniałaby możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę. Obecnie wysokość emerytury utrzymuje się na poziomie 59% w stosunku do wynagrodzenia, jeśli nie wydłuży się wieku emerytalnego, konieczne będzie zwiększenie…

Więcej

Ile odkładać na emeryturę?

03/10/2011 r.

Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z konieczności dodatkowego oszczędzania na emeryturę. Niewiele jednak z nich wie, ile powinni odkładać, by zapewnić sobie życie na porównywalnym do dzisiejszego poziomu. Dla małżeństwa w wieku 30 lat powinno to być ok. 10 % dochodów. Emerytury z powszechnego systemu emerytalnego nie zapewnią nam dostatniego życia, gdyż ich wysokość będzie…

Więcej

ZUS przyznaje i odbiera emerytury

16/09/2011 r.

Zgodnie z przepisami ZUS może odebrać wcześniej przyznaną emeryturę. Według ustawy emerytalnej ZUS ma prawo zmiany swojej decyzji na podstawie dowodów, które nie dawały podstaw do przyznania świadczenia. Po kilku latach od przyznania świadczenia emerytalnego ZUS może zmienić decyzję i odebrać emeryturę. Może to wystąpić m.in. w przypadku analizy dokumentów potwierdzających pracę…

Więcej

Ponowne przeliczenie emerytury dla aktywnych zawodowo seniorów

08/09/2011 r.

Bronisław Komorowski na początku sierpnia podpisał nowelizację ustawy o emeryturach i rentach. Zmiana ta stanowi uzupełnienie zapisu o zakazie łączenia emerytury z pracą, wprowadzonego do tej ustawy już w grudniu ubiegłego roku. Szacuje się, że na zainicjowanej przez prezydenta nowelizacji skorzysta około 50 tysięcy aktywnych zawodowo emerytów. Według obowiązującej od początku roku…

Więcej

Polacy czekają na emerytury

25/08/2011 r.

Statystyczny Polak chciałby przejść na emeryturę w wieku wcześniejszym niż powszechnie obowiązujący, czyli 65 rokiem życia. Co dziesiąty badany przez magazyn „Reader's Digest” planuje pracować tak długo jak tylko będzie mógł. W badaniu magazynu wzięli udział mieszkańcy z ok. 20 państw. Nie tylko Polacy chcą przechodzić wcześniej na emeryturę. Największy odsetek takich osób…

Więcej

Emerytury we wrześniu wypłacane z Funduszu Rezerwy Demograficznej

17/08/2011 r.

Do wypłaty emerytur we wrześniu ZUS wykorzysta 4 mln zł z Funduszu Rezerwy Demograficznej 16 sierpnia przyjęto projekt rozporządzenia, który pozwala ZUS na skorzystanie ze środków z Funduszu Rezerwy Demograficznej na wypłatę emerytur we wrześniu i październiku. Z pieniędzy ZUS będzie mógł skorzystać już na początku września. Środków na wypłatę emerytur z budżetu na wypłaty…

Więcej

System emerytalny po 1999 roku - 3 filary

27/07/2011 r.

System repartycyjny obowiązujący w Polsce przed reformą w 1999 roku stanowił pewnego rodzaju umowę pokoleniową, na podstawie której aktualne emerytury były wypłacane z składek wpłacanych przez aktywnych zawodowo. Takie rozwiązanie zaczęło sprawiać coraz większe trudności, które było wynikiem niekorzystnej tendencji demograficznej, w której społeczeństwo się starzeje. Zaczęło…

Więcej

Krajowe fundusze inwestycyjne-ranking

21/07/2011 r.

Fundusze inwestycyjne można podzielić na bardziej agresywne (akcyjne) i defensywne (obligacji, rynku pieniężnego). Obecnie można wybierać spośród kilkudziesięciu różnych funduszy zarządzanych przez kilkanaście towarzystw. Ze względu na zarządzających można podzielić fundusze na krajowe i zagraniczne. Warto sprawdzić, które z krajowych funduszy przyniosły najwyższe stopy zwrotu.…

Więcej

Ile zarobiliśmy w OFE? – ranking

19/07/2011 r.

Reforma emerytalna przeprowadzona w 1999 roku wprowadziła znaczące zmiany w systemie emerytalnym w Polsce. Wprowadzenie systemu repartycyjno-kapitałowego umożliwiło gromadzenie środków na indywidualnych kontach w OFE. Takie zmiany były konieczne, ponieważ niekorzystne zmiany demograficzne mogły prowadzić do załamania się całego systemu. Fundusze zarządzane przez podmioty prywatne tzw.…

Więcej

Emerytura z III filaru - na ile możemy liczyć?

15/07/2011 r.

Obecny system emerytalny nie zapewni przyszłym emerytom wystarczających środków do życia – to pewne. Ratunkiem uzupełnienia tzw. luki emerytalnej jest dobrowolne oszczędzanie w ramach trzeciego filaru. Postanowiłem sprawdzić jakich dodatkowych świadczeń możemy się spodziewać oszczędzając w wybrany produkt. Przeprowadzona symulacja została  oparta o 3 produkty, dwa w ramach Indywidualnego…

Więcej

UFK a Unit- Linked – Czym się różnią?

15/07/2011 r.

Polisa ubezpieczeniowa, ubezpieczenie, ubezpieczenie z funduszem kapitałowym, Unit-Linked – z tymi pojęciami mamy styczność bardzo często. Wiele osobom może wydawać się, że są to te same sformułowania określające ten sam produkt. Nic dziwnego, że można w tym wszystkim się pogubić. UFK i Unit Linked to nie są te same produkty. Postaram się przybliżyć jakie są najważniejsze…

Więcej

Czym jest Ubezpieczenie z Funduszem Kapitałowym?

15/07/2011 r.

Poczucie bezpieczeństwa jest najbardziej pożądanym stanem przez każdego człowieka. Niektórzy wybierając produkt, który będzie zabezpieczeniem w przyszłości kierują się potrzebą ubezpieczenia, które daję poczucie bezpieczeństwa nam i naszym bliskim. W przypadku trzeciego filaru takim rozwiązaniem może być połączenie inwestycji z ubezpieczeniem, czyli Ubezpieczenie z Funduszem…

Więcej

Oszczędzanie w ramach IKE: Lokata

12/07/2011 r.

W ramach III filaru w celu zabezpieczenia emerytury najczęściej wybieranym rozwiązaniem są Indywidualne Konta Emerytalne (IKE). Każdy posiadacz konta IKE może wybrać konkretny sposób oszczędzania. Do wyboru mamy : lokatę, ubezpieczenie kapitałowe, fundusz inwestycyjny oraz możliwość samodzielnego inwestowania na giełdzie korzystając z rachunku maklerskiego. Podstawową korzyścią…

Więcej

Zachowaj swoją emeryturę!

08/07/2011 r.

Tysiące Polaków musi zwolnić się z pracy, by móc zachować świadczenie emerytalne. Kto musi rozwiązać stosunek pracy, by otrzymywac emeryturę? W 2009 roku osoby, które pobierały emeryturę mogły jednocześnie pracować na dotychczasowym miejscy pracy. Od 2011 wrócił jednak obowiązek zwolnienia się z pracy, by móc pobierać emeryturę. Dlatego osoby, które w tym czasie nabyły prawo…

Więcej

Emerytura dla przedsiębiorców - ile wpłacą i na co…

04/07/2011 r.

Wielu młodych ludzi, zaraz po studiach decyduje się na założenie „własnego biznesu”. Najczęściej wybierana jest jednoosobowa działalność gospodarcza, jednak i w tym przypadku nie ucieknie się od składek odprowadzanych na poczet przyszłych emerytur. Składki te stają się podstawowym kosztem, który trzeba ponosić co miesiąc. Pytanie, na jaką emeryturę mogą liczyć osoby prowadzące…

Więcej

Zmiany w czeskich emeryturach – będą bardziej prywatne

30/06/2011 r.

W Czechach zatwierdzono plan reformy systemu emerytalnego, który zapowiada dołączenie dodatkowego filaru prywatnego Dodatkowa forma oszczędzania na emerytury Nowe zasady miałyby wejść w życie w 2013 roku i dotyczyłyby możliwości przeniesienia części składek przekazywanych na ubezpieczenia społeczne na indywidualne konta emerytalne w prywatnych funduszach. Jest to dodatkowa forma oszczędzania,…

Więcej

Mniejsza emerytura dla studiujących

18/05/2011 r.

Osoby, które studiowały w latach 1984-1999 mogą być poszkodowane jeśli chodzi o naliczanie im emerytur. Okazuje się, że lata studiów nie będą wliczone do emerytury, a przynajmniej nie całość. Dotyczy to osób, które studiowały przed wprowadzeniem reformy emerytalnej, czyli przed 1999 rokiem. Według ustawy lata studiów powinny być wliczone do emerytury, a państwo powinno przelać…

Więcej

Zbyt mało osób korzysta z III filaru

16/05/2011 r.

Według najnowszego raportu Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego od początku funkcjonowania IKE mniej niż 6% osób aktywnych zawodowo oszczędza na Indywidualnych Kontach Emerytalnych. Ilość osób, które oszczędzają na IKE maleje z roku na rok. W ostatnim roku 2010 niespełna 4,9% osób aktywnych zawodowo miał Indywidualne Konto Emerytalne. Zmiany legislacyjne z 2008 roku również nie wpłynęły…

Więcej

Emerytury mundurowe dla młodych

06/05/2011 r.

Liczba emerytów mundurowych, którzy nie skończyli jeszcze 40 lat jest zdecydowanie za duża, bo wynosi aż 6,5 tys. funkcjonariuszy. Z kolei tych, którzy nie skończyli pięćdziesiątki jest aż 44 tys. Wynika z tego, że emerytury mundurowych są dla podatników bardzo kosztowne, a reformy jak nie było tak nie ma. Reforma służb mundurowych zapowiadana jest już od trzech lat, kolejne spotkanie…

Więcej

Gdzie inwestować? Zyski i straty inwestycji ostatnich…

06/05/2011 r.

W ostatnim czasie największe zyski przyniosły akcje, zmiany mogą przynieść jednak zmiany w OFE spowodowane obniżeniem składki z 7% do 2,3%. Początek roku nie był zbyt udany dla giełdy warszawskiej, akcje zdrożały o 6% (WIG). Największy wzrost odnotowały największe firmy, jednak zdecydowana większość mniejszych spółek jest na jeszcze niższym poziomie niż na początku roku. Nie…

Więcej

Droższe i mniejsze emerytury

27/04/2011 r.

Reformy nie przyczyniły się do ograniczenia niewydolności w systemie emerytalnym spowodowanego zmianami demograficznymi. Przeprowadzane reformy w systemie emerytalnym miały głównie na celu ograniczenie długu publicznego oraz zapobieganie kolejnej podwyżce podatków. Zmiany demograficzne są nieubłagalne, dlatego rząd powinien zająć się nimi juz teraz i poczynić bardziej radykalne kroki…

Więcej

Emocjonalny sposób na wyższą emeryturę

20/04/2011 r.

Jak się okazuje niektóre nasze hobby lub pasje mogą się przerodzić w niezłą inwestycje na emeryturę. Nie tylko inwestycje w fundusze emerytalne czy lokaty mogą przynieść zyski na jesień życia, coraz bardziej popularne staje się oszczędzanie w tzw. czwartym filarze, czyli korzystanie z inwestycji alternatywnych (emocjonalnych), jak np. sztuka, ludzki talent, wino, samochody klasyczne.…

Więcej

Wyższe emerytury od przyszłego roku dla ponad 9,5 mln…

20/04/2011 r.

Rada Ministrów zdecydowała się na przyszłoroczny wzrost emerytur z ZUS na poziomie ustawowego minimum. Waloryzacja emerytur i rent w 2012 roku wyniesie 20% realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w 2011 roku. Oznacza to, że ponad 9,5 mln osób, które otrzymują świadczenia emerytalno-rentowe dostanie w przyszłym roku 5% podwyżki. Wpływ na taką decyzję mają rosnące płace i ceny.…

Więcej

Coraz później przechodzimy na emeryturę

19/04/2011 r.

W ostatnim roku 2010 po raz pierwszy przechodziliśmy tak późno na emeryturę. Wpływ na dłuższy wiek przechodzenia na świadczenie emerytalne miało przede wszystkim wygaszanie przywilejów emerytów od stycznia 2009 roku. Przeciętnie, mężczyzna których przechodził na emeryturę miał niewiele ponad 60 lat, natomiast kobieta 59. Średnio wiek dla obojga płci wynosił 59,6 lat. W 2006 jeszcze…

Więcej

Emerytury ZUS wyższe niż zapowiadano!

10/02/2011 r.

Lepsze wiadomości dla emerytów i rencistów – świadczenie emerytalne będzie wyższe o 3,1 %, a nie o 2,7%, jak zapowiadano. Średnia emerytura wzrośnie zatem o 53 zł. Zmiana wiąże się ze wzrostem pensji o 1,5% w porównaniu do ubiegłego 2010 roku. Te dane pozwalają na obliczenie wskaźnika waloryzacji, który zależy właśnie od wzrostu płac. Wskaźnik waloryzacji w 2011 roku według…

Więcej

Emerytura a praca 2011

01/01/2011 r.

Rozwiązywanie umowy o pracę, by uzyskać emeryturę nie jest niczym nowym – dowiadujemy się w ZUS. Do 31 grudnia 2008 roku warunkiem otrzymania emerytury było zwolnienie się z pracy. Od 1 stycznia 2009 roku weszły w życie przepisy, które zlikwidowały taką konieczność. Od 1 stycznia 2011 roku ponownie wprowadzono obowiązek rozwiązania umowy z dotychczasowym pracodawcą. Dlatego wszyscy,…

Więcej

Emeryt nie musi mieć konta

30/10/2010 r.

Jak informowaliśmy ZUS na Pomorzu oraz w aglomeracji łódzkiej wprowadza pilotażowy program, w ramach którego we współpracy z Bankiem Pocztowym S.A. i Bankiem Handlowym S.A. zachęca emerytów do zakładania rachunków. Zamiast przekazywać świadczenie przez listonosza zakład ubezpieczeń przelewałby je wówczas na wskazane konto. Poczta Polska będąca udziałowcem Pocztowego za pośrednictwem…

Więcej

Emerytura na konto zamiast pocztą

26/10/2010 r.

Blisko 50 proc. świadczeń wypłacanych przez ZUS, w tym głównie emerytur doręczają listonosze. Koszt usługi Poczta Polska wycenia na ponad 280 mln zł rocznie. ZUS wdrożył program, który ma zachęcać świadczeniobiorców do zakładania kont w bankach. Zgodnie z jego założeniami do roku 2013 pocztą doręczanych będzie tylko 20 proc. wypłacanych świadczeń. Na razie inicjatywa ma charakter…

Więcej

Kto nadal ma prawo do wcześniejszych emerytur?

08/09/2010 r.

Od początku roku 2009 trwa reforma systemu emerytalnego, na skutek której 900 tys. Polaków straciło prawo do przejścia na wcześniejszą emeryturę. W ten sposób realizowane są założenia zmian w emeryturach, zatwierdzone przez rząd w roku 1999. Nie wszyscy jednak stracili omawiany przywilej. Tysiące osób wciąż ma prawo do wcześniejszego świadczenia i nawet o tym nie wie. Jak informuje…

Więcej

Emerytura wcześniej?

04/06/2010 r.

Osoby urodzone po dniu 31 grudnia 1948 r. posiadające odpowiedni okres pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, działalności twórczej lub artystycznej, pracy kolejowej lub pracy górniczej mają przewidzianą dodatkową możliwość przejścia na wcześniejsze emerytury, na podstawie art. 184 ustawy emerytalnej. Możliwość ta dotyczy osób, które spełniły łącznie…

Więcej

Emerytura dla osób opiekujących się dzieckiem niepełnosprawnym

06/04/2010 r.

Wiele osób, opiekujących się dzieckiem niepełnosprawnym zainteresowanych jest możliwością wcześniejszego przejścia na emeryturę. Zwłaszcza, że jeszcze do roku 1999, a więc zanim zaczęła obowiązywać ustawa reformująca system emerytalny w Polsce, ustawodawca dopuszczał takie rozwiązanie, niezależnie od wieku ubezpieczonego.   Przepisy ustawy z dnia 17 grudnia 1998 oku o emeryturach…

Więcej

Emerytura dla osób ur. przed 1949r.

09/02/2010 r.

Osoby urodzone przed 1 stycznia 1949 r. nabywają prawo do emerytury na starych zasadach. Muszą więc spełnić następujące kryteria: osiągnąć wiek emerytalny, wynoszący dla kobiet 60 lat, a dla mężczyzn 65 lat udowodnić okres składkowy i nieskładkowy, wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn Zachowana została także dla tej grupy wiekowej możliwość przejścia…

Więcej