odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Emerytura trzeci filar IKE > Odwrócona hipoteka się odwleka

Odwrócona hipoteka się odwleka

Odwrócona hipoteka poczeka fot.: flickr.com
dodano 26 Kwietnia 2011


Na ustawę o odwróconej hipotece czeka wielu samotnych emerytów, jednak projekt ustawy jeszcze nie został skierowany do Sejmu.

O czym mowa? O odwróconym kredycie hipotecznym, który polega na tym, że to nie my płacimy raty bankowi, lecz bank płaci je nam w zamian za przejęcie nieruchomości po śmierci klienta.

Duża liczba emerytów, mimo tego, iż są świadomi tego, że bank zaproponuje im mniejszą wartość mieszkania, nie może doczekać się ustawy. Osoby starsze nie chcą wyprowadzać się ze swoich mieszkań, które często znajdują się w centrach dużych miast i są warte naprawdę sporo.

Ministerstwo Finansów miało zająć się odwróconymi hipotekami w trybie przyśpieszonym, jak się jednak okazuje nie są jeszcze gotowe nawet jego założenia. Zapewnia się, że niebawem zostaną one podane do wiadomości publicznej, ostatnia aktualizacja została opublikowana prawie rok temu.

Samotni emeryci pokrzywdzeni

Przez takie opóźnienia osoby samotne są narażone na usługi różnych spółek, które w zamian za mieszkanie oferują comiesięczną rentę oraz możliwość zamieszkania w nim do końca życia. Od odwróconej hipoteki różnią się jednak tym, że w księdze wieczystej właścicielem nieruchomości staje się od początku dana spółka lub fundusz.

Odwrócona hipoteka a spadkobiercy

Zupełnie inaczej sprawa ma się w przypadku właśnie odwróconej hipoteki, osoby starsze zostaną właścicielem nieruchomości do końca życia, a dopiero po ich śmierci bank przejmuje nieruchomość, jednak nie od razu. Pierwszeństwo przez pierwszy rok mają mieć spadkobiercy, jeśli w tym czasie spłacą kredyt wraz z odsetkami odzyskają nieruchomość. Spadkobiercom opłacałoby się to wówczas, gdyby bank wypłacał kredyt przez krótki czas. Jeśli okazałoby się, że roszczenie jest niższe od wartości nieruchomości bank musiałby zwrócić nadwyżkę spadkobiercom. Wówczas wartość nieruchomości zostaje wyceniona przez rzeczoznawcę, a także uzgodniona ze spadkobiercami.

O odwrócona hipotekę może ubiegać się również małżeństwo, którego mieszkanie jest ich wspólnym majątkiem. Mogą uzgodnić formę wypłaty kredytu, jako jednorazowy przelew na konto lub jako linia kredytowa do wykorzystania w określonym czasie, czyli np. 15 lat.

Szacuje się, że kwota wypłacana przez bank wyniesie ok., połowy obecnej wartości nieruchomości, a kredytobiorcy mogą wydać pieniądze na dowolny cel, np. wpłata na lokatę rentierską.

źródło: Gazeta Wyborcza (13.04.2011)

Czytaj więcej:

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Tagi:

odwrócona hipoteka w polsce hipoteka odwrotna hipoteka odwrócona odwrócona hipoteka odwrócony kredyt hipoteczny

Komentarze:

  • 20/05/2011 przez gosc (EWA)

    nIE MOGĘ SIĘ JUŻ DOCZEKAĆ WPROWADZENIA USTAWY O ODWROTNEJ HIPOTECE A LATA LECĄ. kIEDY WREŚCIE SEJM SIĘ ZA TO WEŻMIE ?

  • 18/07/2011 przez gosc (Dodo)

    Zastawić mieszkanie (reverse mortgate) i wpłacić z niego pieniądze na lokatę do banku -- ot marzenie tłustych kotów bankowych! Ten portal to zwyczajne naganianie frajerów do tłustych kotów, tylko ponto aby ich obedrzeć. Wstyd!

  • 25/07/2011 przez gosc (Ona)

    Dodo, to co proponujesz?

Dodaj komentarz

Wyślij

Emerytura Trzeci Filar IKE

Zobacz więcej