odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Inwestycje indywidualne > Odwrócona hipoteka się nie przyjmie?

Odwrócona hipoteka się nie przyjmie?

Dla banków odwrócona hipoteka to inwestycja wysokiego ryzyka. fot.: sxc.hu
dodano 8 Lutego 2011


Odwrócona hipoteka jest produktem, który dzięki stosownym uregulowaniom prawnym, może być oferowany w Polsce przez różne instytucje finansowe. Najmniej jednak ofertą reverse mortgage zainteresowane są banki, na które najbardziej liczył zarówno ustawodawca, jak i seniorzy.

 

Banki oceniają inwestycję w rentę, wypłacaną emerytowi w zamian za prawo do nieruchomości po jego śmierci, jako przedsięwzięcie wysokiego ryzyka. Szczególnie, że wciąż niepewny jest rodzimy rynek nieruchomości, a na ewentualne korzyści liczyć będzie można najwcześniej za 20 lat, uprzednio znalazłszy jednak dobrego kupca.

 

Polskie banki równie niechętnie zajmują się np. windykacją nieruchomości, które stanowią zastaw niespłaconych kredytów. Tymczasem odwrócona hipoteka oznacza, że prędzej czy później pojawi się konieczność zbycia nieruchomości, do której bank, na podstawie umowy zawartej z emerytem, ma prawo. Co więcej, to właśnie korzystna sprzedaż jest dla banku warunkiem powodzenia całej transakcji.

 

Zdaniem analityków bank, który pierwszy zdecyduje się na wypłacanie tego rodzaju renty, w zamian za prawo własności do lokalu, za kilkanaście lat będzie osiągał z tego tytułu spore zyski.

 

Świadczą o tym również szacunki ekspertów z Home Broker, którzy wyliczyli, że mężczyzna na emeryturze liczyć może na dodatkowe świadczenie w wysokości ok. 850 zł, a kobieta – 550 zł. W ten sposób, przyjmując średnią życia 18 lat, bank wykupuje do mężczyzny wartą dziś 300.000 nieruchomość za 155 tys. zł (co stanowi 52 proc. jej wartości), a od kobiety, która żyje przeciętnie 23 lata za 160 tys. zł (a więc za 53 proc. wartości nieruchomości).

 

Nie są to zachęcające beneficjentów korzyści, co może zadecydować o niewielkim zainteresowaniu odwróconą hipoteką. Zwłaszcza, że do tych kosztów dodać należy również nieujęte w tych wyliczeniach koszty prowizji, czy ustanowienia hipoteki na rzecz instytucji wypłacającej rentę.Dowiedz się więcej:

 

Home Broker informuje również, że wśród rodzimych banków tylko BZ WBK deklaruje gotowość do wprowadzenia reverse mortgage do swojej oferty. Siedem banków uznało, że uważa ten produkt za średnio korzystny. A aż dziewięć określiło swoje zainteresowanie jako znikome. Zdania w tej kwestii nie mają największe polskie banki, PKO BP i Pekao.

 

Wydaje się, że – jak podkreślają analitycy – najpierw należałoby upowszechnić stałe oprocentowane kredytów hipotecznych. Dopiero unormowanie zagadnień związanych z kredytami hipotecznymi może wpłynąć na zainteresowanie banków świadczeniem odwróconej hipoteki.

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Dodaj komentarz

Wyślij

Emerytura Trzeci Filar IKE

Zobacz więcej