odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Emerytura drugi filar OFE > Słaby rok 2011 dla OFE

Słaby rok 2011 dla OFE

Gorsze wyniki OFE w 2011 roku! fot.: flickr.com
dodano 5 Października 2011


Wartość jednostek rozrachunkowych, na które przeliczane są składki wpłacane do OFE, od początku roku zmniejszyła się o ok. 5%.

Wszystko wskazuje na to, że rok 2011 może zakończyć się dla funduszy stratą. Od początku istnienia funduszy, jedynie w 2008 roku zdarzył się taki przypadek, wówczas średnia strata wyniosła prawie 14%.

Wpływ na złe wyniki akcji miała m.in. kiepska sytuacja na rynku akcji oraz na rynku obligacji w ostatnich dwóch miesiącach. By OFE mogły odnotować lepsze wyniki potrzebne są zwyżki na rynku akcji na poziomie aż 20-25%. W ciągu zaledwie dwóch miesięcy, od początku sierpnia do końca września, wyniki inwestycyjne OFE zmniejszyły się o 6%. Najmniej stracił fundusz AXA, bo zaledwie 3,9%.

Jeśli jednak weźmie się pod uwagę średnie wyniki OFE na przestrzeni trzech lat, to przeciętnie fundusze zarobiły po prawie 15%.

We wrześniu aktywa OFE spadły o 3,8 mld zł, do poziomu 222,1 mld zł, aktywa zaczęły spadać od lipca 2011 roku.

Reforma OFE

Minister finansów Jacek Rostkowski podkreśla, że zmniejszenie składki przekazywanej do OFE było dobrym posunięciem, gdyż obecna sytuacja jest znacznie bezpieczniejsze w razie kryzysu niż poprzednie rozwiązanie. Ryzyko ponoszone przy inwestycjach pieniędzmi emerytów nie powinno być tak duże.

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Tagi:

fundusze emerytalne ofe fundusze inwestycyjne otwarty fundusz emerytalny 2 filar ii filar drugi filar

Dodaj komentarz

Wyślij