odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Aktualnosci > Wysokość świadczeń przedemerytalnych w 2012 roku

Wysokość świadczeń przedemerytalnych w 2012 roku

Zmiana w systemie corocznej waloryzacji świadczeń emerytalnych i rentowych sprzyja najbiedniejszym fot.: sxc.hu
dodano 21 Lutego 2012


Kwota świadczenia przedemerytalnego od 1 marca 2012 roku będzie równa 938, 25 zł. Spowodowane jest to waloryzacją świadczeń emerytalnych i rentowych przeprowadzaną od dnia 1 marca na zasadach określonych w ustawie o emeryturach i rentach z FUS.

Zmiany w systemie waloryzacji rent i emerytur premier zapowiedział w swoim expose. Mają one na celu zapewnienie bezpieczeństwa mniej zamożnym jednostkom i zmniejszenie dystansu między najwyższymi a najniższymi świadczeniami emerytalnymi.

Kwota waloryzacji jako różnica między kwotą świadczenia przedemerytalnego obowiązującą do dnia 29 lutego 2012 i wysokością świadczenia pieniężnego od dnia 1 marca 2012 roku będzie więc wynosić 71 zł, co oznacza zwiększenie w stosunku do roku 2011. Zmiany mają objąć również charakter waloryzacji, dotychczas funkcjonowała ona w systemie procentowym, teraz ma być przeprowadzana w sposób kwotowy. Premier zapowiada jednak, że nie będzie to zmiana trwała, lecz na okres najbliższych 4 lat.

Kto na tym straci, a kto zyska?

Na rzecz najbiedniejszych seniorów rząd przytnie podwyżki najbogatszym. W wyniku wprowadzenia nowych zasad emerytur i rent wszyscy pobierający świadczenia emerytalne otrzymają podwyżkę o takiej samej wysokości.


Podniesienie świadczeń z FUS o 71 zł dotyczy także zasiłków, rent socjalnych, emerytur pomostowych, nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych, rent dla kombatantów oraz inwalidów wojennych i wojskowych, a również emerytur i rent rolników indywidualnych i służb mundurowych.


W przypadku osób, które zarejestrowały się w powiatowym urzędzie pracy w ciągu 30 dni od dnia ustania prawa do renty, pobieranej regularnie przez okres co najmniej 5 lat, wysokość świadczenia przedemerytalnego nie może przekroczyć kwoty pobieranej wcześniej renty.
Zasada ta obowiązuje, gdy kobieta ukończyła co najmniej 55 lat , natomiast mężczyzna  60 lat i każde z nich osiagnęło okres uprawniający do emerytury, wynoszący co najmniej 20 lat dla przedstawicielek płci pięknej i 25 lat dla mężczyzn.


Jeżeli kwota świadczenia przedemerytalnego byłaby niższa niż 469,12 zł z powodu zmniejszenia spowodowanego  tym, że świadczeniobiorca osiąga przychód przekraczający dopuszczalną kwotę przychodu, świadczenie pieniężne wynosić będzie 469,12 zł.

Autor

Alicja Hubala

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Tagi:

wysokość emerytury emerytura świadczenie pieniężne waloryzacja emerytur świadczenia przedemerytalne

Dodaj komentarz

Wyślij

Polecane Artykuły