odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Aktualnosci > Ludowcy bronią KRUS

Ludowcy bronią KRUS

PSL: likwidacja KRUS to nieporozumienie. fot.: sxc.hu
dodano 5 Listopada 2010


Trybunał Konstytucyjny uznał, że finansowanie składek zdrowotnych rolników z budżetu państwa jest niezgodne z ustawą zasadniczą. Ludowcy są gotowi na rozmowy w tej sprawie, ale nie są skłonni do radykalnych ustępstw.

 

Nie podlega kwestii wyznaczony przez TK termin 15 miesięcy, w ciągu których parlament zobowiązany jest wprowadzić stosowne zmiany w przepisach. Do płacenia składki zdrowotnej zobligowani będą wszyscy rolnicy, bez względu wielkość gospodarstwa.

 

Eurodeputowany PSL Jarosław Kalinowski w wywiadzie dla Programu Pierwszego Polskiego Radia podkreślił, że odrębny system ubezpieczenia osób pracujących w rolnictwie jest niezbędny, więc nie widzi uzasadnienia dla likwidacji KRUS. Zaznaczył, że dyskusji na temat ubezpieczeń rolników towarzyszyć będą rozmowy o przywilejach emerytalnych służb mundurowych i palestry.

 

Zgodnie z propozycją ludowców składkę zdrowotną płaciliby właściciele dużych gospodarstw. Szczególnie, że ostatnia nowelizacja ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników zróżnicowała gospodarstwa pod względem wysokości tego rodzaju zobowiązań. Gospodarstwa 30-hektarowe płacą według dotychczasowych ustaleń, a większe nawet sześciokrotnie wyższe, zbliżone do zryczałtowanej składki, jaką odprowadzają do ZUS mikroprzedsiębiorcy.

 

Profesor Marek Góra, twórca reformy emerytalnej w innej audycji Polskiego Radia wyraził opinię, że konieczne jest włączenie rolników do powszechnego systemu emerytalnego, a rola KRUS sprowadza się tylko do konserwowania archaicznej struktury wsi.

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Komentarze:

  • 27/03/2011 przez gosc (gość K-ce)

    Likwidacja KRUS- to głupota jak do tej pory jesteśmy świadkami wywalania ciężkiej kasy na ZUS i co upada potrzebne są pieniądze z biednego państwa i KRUS-u. Czy firma która upada ma łączyć się z inną jeszcze dobrze prosperującą (KRUS) wszyscy widzimy jakie pałace pobudowali. W oczy ich parzy, że ubezpieczając rolników można pracować w wynajmowanych lokalach i małą ilością pracowników w przeciwieństwie do molochu. Może tak dla odmiany zlikwidować ZUS

Dodaj komentarz

Wyślij

Polecane Artykuły