odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Indywidualne Konto Emerytalne > Kilkaset tysięcy złotych emerytury

Kilkaset tysięcy złotych emerytury

Procent składany pozwala zgromadzić spory kapitał nawet przy niewielkich wpłatach. fot.: sxc.hu
dodano 28 Października 2010


Odłożenie kilkuset tysięcy złotych wydaje się nieosiągalne, choć z pewnością na emeryturze stanowiłoby pokaźny i mile widziany kapitał. Analitycy mają dobrą wiadomość – zgromadzenie takich oszczędności przez przysłowiowego Kowalskiego jest możliwe. Sprostać trzeba tylko dwóm warunkom: konsekwencji i cierpliwości.

 

Wystarczy odkładanie i inwestowanie przez 25 lat 150 zł miesięcznie. Najlepszym środkiem, który pomoże skutecznie osiągnąć ten cel jest IKE. Wiodące towarzystwa funduszy inwestycyjnych, jakiemu warto powierzyć swoje środki, oferują zysk sięgający nawet 10 proc. Przyjęcie takiej realnej stopy zwrotu pozwala, przy odkładaniu co miesiąc, przez 25 lat 150 zł, zgromadzić 200 tys. zł oszczędności.

 

Oprócz stopy zwrotu inwestycji należy uwzględnić również odsetki od odkładanych środków. Tym sposobem każdego roku inwestowany kapitał powiększa się nie tylko o te zakładane 1800 zł, ale również zyski generowane przez tą kwotę. Tak właśnie działa tzw. procent składany. Inwestując w długim okresie czasu nawet niewielkie kwoty jesteśmy w stanie za kilkadziesiąt lat cieszyć się z kilkuset złotych oszczędności.

 

O dodatkowych korzyściach płynących z IKE pisaliśmy niejednokrotnie. Oszczędności gromadzone w ten sposób zwolnione są z 19-proc. podatku od zysków kapitałowych. Przy założeniu, że przez 25 lat odkładać będziemy po 150 zł miesięcznie w końcowym rozrachunku zostanie nam aż 30 tys. więcej niż przy innych formach oszczędzania.

 

Zakładając, że w momencie przejścia na emeryturę dysponować będziemy kwotą 200 tys. zł a emerytura wypłacana nam będzie przez 25 lat, to uzyskujemy do należnego świadczenia emerytalnego dodatkowo 1.168 zł miesięcznie. Wyliczenie to jest zasadne jeśli wszystkie środki trzymać będziemy na rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym lub lokacie ze standardowym oprocentowaniem, co pozwoli uzyskać dodatkowo 5 proc. w skali roku.

 

Należy pamiętać, że w tego rodzaju rachubach powinno się uwzględnić inflację. Oznacza to, że siła nabywcza naszych 200 tys. za ćwierć wieku będzie mniejsza niż dziś. Niemniej jednak lepiej mieć taki kapitał, niż liczyć tylko na emeryturę z drugiego filara.

 

Przypomnijmy, że roczny limit wpłat na IKE to trzykrotność średniej krajowej. Obecnie można zainwestować nawet 9.579 zł.

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Dodaj komentarz

Wyślij

Emerytura Trzeci Filar IKE

Zobacz więcej