odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Aktualnosci > PSL: rolnikom należą się wcześniejsze emerytury

PSL: rolnikom należą się wcześniejsze emerytury

Do rolniczych świadczeń podatnicy dopłacają 15 mld zł. fot.: sxc.hu
dodano 3 Listopada 2010


Polskie Stronnictwo Ludowe nie zgadza się na zreformowanie KRUS, w tym na podniesienie składki dla najzamożniejszych rolników. W odpowiedzi na tego rodzaju postulaty wysuwa wniosek o przyznanie farmerom możliwości przechodzenia na wcześniejsze emerytury. Projekt stosownej nowelizacji trafił już pod obrady Sejmu.

 

Jeśli parlamentarzyści przychylą się do żądań ludowców pracujący na roli skorzystają z przywileju jeszcze w bieżącym roku.

 

Zdaniem przedstawicieli PSL rolnicy, jako grupa zawodowa, są dyskryminowani. Dlatego powinni korzystać ze świadczeń emerytalnych już w wieku 55 lat dla kobiet i 60 dla mężczyzn. Warunkiem jest konieczność przepracowania 30 lat, w tym przynajmniej 25 lat w rolnictwie. Obecnie przejście na wcześniejszą emeryturę jest możliwe, ale rolnik przez cały wymagany okres pracować mógł tylko na gospodarce.

 

Według szacunków PSL każdego roku blisko 2200 osób skorzysta z tego przywileju, co będzie kosztowało podatników dodatkowe 600 mln zł. Przypomnijmy, że na likwidacji becikowego, jednorazowego zasiłku wypłacanego z tytułu urodzenia dziecka, rząd chciał zaoszczędzić 400 mln zł.

 

Eksperci uważają wniosek ludowców za nietrafiony. Choć PSL wyjaśnia, że chodzi tylko o przywrócenie przywilejów, odebranych rolnikom w styczniu 2009, to jednak ekonomiści podkreślają, że dwa lata temu na skutek decyzji rządu i parlamentu tego rodzaju uprawnienia utraciło 900 tys. osób. Nie jest więc sprawiedliwe traktowanie rolników inaczej.

 

Szczególnie, że do KRUS budżet dopłaca 15 mld zł, ponieważ składka na ubezpieczenie społeczne rolnika jest aż dziesięć razy mniejsza niż najniższe tego rodzaju zobowiązanie ubezpieczonego prowadzącego samodzielną działalność gospodarczą. Ponadto państwo pokrywa składkę zdrowotną osób zatrudnionych w rolnictwie.

 

Projekt zyskał poparcie ministerstw pracy i rolnictwa, którym szefują Jolanta Fedak i Marek Sawicki, oboje z PSL. Rząd jeszcze nie przedstawił swojego stanowiska w tej sprawie.

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Dodaj komentarz

Wyślij

Polecane Artykuły