odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Aktualnosci > Emerytalne roszady rządu

Emerytalne roszady rządu

Rzaąd zamierza zmienić zasady liczenia długu publicznego. fot.: sxc.hu
dodano 2 Grudnia 2010


Rząd, ratując budżet, chce zmienić zasady liczenia długu publicznego, nie licząc się z tym, że może zostać posądzony o tzw. kreatywną księgowość. Zgodnie z projektem ministerstwa finansów obniżone zostaną progi ostrożnościowe długu publicznego.

 

Nie będą odnotowywane również zobowiązania wynikające z utworzenia OFE. Obecnie ustawodawca przewiduje trzy tego rodzaju progi. Jeśli dług przekroczy próg ustanowiony na 50 proc. PKB deficyt w budżecie państwa na kolejny rok nie może, w proporcji do PKB, wzrosnąć.

 

Jeśli dług będzie większy niż 55 proc. PKB, wówczas budżet państwa na rok następny nie może przewidywać deficytu, a jeśli to taki, który nie zmniejszy relacji długu publicznego do PKB. Przekroczenie trzeciego progu, oszacowanego na 60 proc. równoznaczne jest z wprowadzeniem drakońskich ograniczeń w wydatkach zarówno państwa, jak i samorządów.

 

Rządowy projekt zakłada, że pierwszy próg najprawdopodobniej obniżony zostanie do 40 proc., a drugi do 50 proc. PKB. Powinno to, w założeniach, powstrzymać narastanie długu publicznego. Dziś jego wzrost szacuje się na 100 mld rocznie.

 

Resort finansów ocena, że rekordowe tempo wzrostu długu to skutek wprowadzonej w roku 1999 reformy emerytalnej. Budżet zobowiązany jest bowiem refundować ZUS środki, które ubezpieczeni przekazują do OFE, zamiast finansować wypłacane dziś świadczenia emerytalne.

 

Zamiarem rządu jest wyłączenie tych wydatków z długu publicznego w zamian wprowadzając dyscyplinę w finansach publicznych.

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Dodaj komentarz

Wyślij

Polecane Artykuły