odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Emerytury pomostowe > Rząd nie powinien ulegać mundurowym

Rząd nie powinien ulegać mundurowym

Mundurowi powinni zostać włączeni w powszechny system emerytalny. fot.: sxc.hu
dodano 22 Listopada 2010


Związkowcy reprezentujący służby mundurowe dążą do utrzymania dotychczasowych przywilejów emerytalnych. Tylko wizja włączenia wojskowych, policji, straży i pograniczników w struktury powszechnego systemu ubezpieczeń skłoniła tę grupę zawodową do nieznacznych ustępstw.

 

Warto przypomnieć, że mundurowi mieli, podobnie jak wszyscy, płacić składki do ZUS i OFE, a na emeryturę przechodzić po osiągnięciu ustawowego wieku emerytalnego, odpowiednio 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Takie m.in. były założenia reformy z roku 1999. Po trzech latach ustąpił w tej kwestii rząd Leszka Millera.

 

Wobec planów obecnego premiera szukającego oszczędności, związkowcy reprezentujący mundurowych skłonni są wydłużyć czas pracy z 15 do 20 lub nawet 25 lat, a wiek osiągania przez nich uprawnień emerytalnych od 50. roku życia. Stawiają jednak dość kosztowny warunek – zmiany mają dotyczyć dopiero przyjętych do służby po roku 2012.

 

W analizach wskazuje się jednak, że to zdecydowanie za mało, a rząd nie powinien zgadzać się na takie połowiczne rozwiązania. Mundurowi nie mają obowiązku regulowania składek rentowych i emerytalnych, a emerytury w całości wypłaca im budżet państwa, który każdego roku na ten cel przeznacza 8 mld zł.

 

Żeby proponowane modyfikacje były efektywne rząd, godząc się na warunki związkowców powinien objąć nowymi zasadami wszystkich mundurowych. Jeśli natomiast mundurowi się nie zgodzą na to rozwiązanie, premier powinien włączyć wojskowych i policjantów w powszechny system ubezpieczeń.

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Komentarze:

  • 23/01/2011 przez gosc (obs)

    Tak własnie powinno być. Nie mam nic przeciwko temu pod warunkiem płatnych jak u wszystkich za nadgodziny i służby nocne tylko że te sprawy są dość zręcznie pomijane przez ustawodawców.

  • 23/01/2011 przez gosc (MB)

    a kto jest pracodawcą mundurowych? przecież te składki rząd by musiał płacić jak każdy pracodawca. Więc gdzie tu oszczędności dla budżetu? Gdyby wprowadzić system powszechny i dać mundurowym wszystkie uprawnienia jakie mają cywile, to rząd by się nie wypłacił, a mundurowi chyba by piali z zachwytu, przecież musieli by zapewnić warunki zgodnie z kodeksem pracy

  • 24/01/2011 przez gosc (marcus )

    zgadzam się ZUS Dla mundurowych tylko niech wyrównają mi składki.Pracuje 20 lat w mundurze w związku ztym budżet powinien wpłacic do ZUS co najmniej 200 000 zł zaległych składek teraz to pomnóżcie przez ilość mundurowych i zobaczcie czy POLSKĘ STAĆ na ten luksus ZUS dla mundurowych

Dodaj komentarz

Wyślij

Emerytura Pierwszy Filar ZUS

Zobacz więcej