odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Rankingi > Wrześniowy ranking funduszy emerytalnych

Wrześniowy ranking funduszy emerytalnych

dodano 7 Października 2010


Zdaniem analityków Portalu Analizy Online wrzesień był jednym z najlepszych miesięcy dla funduszy emerytalnych w bieżącym roku kalendarzowym. Wszystko dlatego, że nie sprawdził się historyczny wzorzec, zgodnie z którym po wakacjach następuje jeden z słabszych miesięcy w roku.

Tym razem zarówno na rynku akcji jak i obligacji gościły wyraźne wzrosty. Po sierpniowych spadkach szeroki indeks akcji WIG zyskał +7,2% i zdołał pobić kwietniowe szczyty. Najwięcej, tj. +7,6%, zyskał indeks warszawskich blue chipów czyli WIG20. Znacznie gorzej wypadły indeksy małych i średnich spółek tj. sWIG80 i mWIG40, które zyskały odpowiednio +2,5% i 5,7%. Oznacza to, że najwięcej można było zarobić na spółkach o dużej kapitalizacji. Zarządzającym w dalszym ciągu sprzyjała koniunktura na rynku obligacji. Indeks obligacji skarbowych IROS zyskał +0,52%, co w jego przypadku było już trzecim z rzędu miesiącem wzrostu.

Dzięki bardzo dobrej koniunkturze na rynku akcji, średni wzrost jednostki rozrachunkowej OFE wyniósł aż +2,63%. Jest to nieco lepszy rezultat niż stopa zwrotu rynkowego benchmarku złożonego w 30% z indeksu WIG, a w 70% z indeksu IROS, który zyskał +2,48%. Dzięki temu, że w portfelach OFE dominują spółki o największej kapitalizacji, tylko dwa fundusze emerytalne nie zdołały pobić tego rynkowego wzorca.

Najlepszy rezultat wypracował fundusz ING OFE, który zyskał aż +2,96%. Nieco słabiej poradziły sobie fundusze Nordea OFE i OFE PZU „Złota Jesień”, których jednostki wzrosły odpowiednio +2,91% i 2,90%. Zdecydowanie najsłabiej poradził sobie fundusz OFE Polsat, który zyskał jedynie o +1,70% czyli o -0,77 pkt proc. słabiej od średniej w grupie. Tak słaby rezultat funduszu jest efektem dużego zaangażowania w spółki niewchodzące w skład indeksu WIG20.

Komentarz do rankingu
Wrzesień przyniósł kilka istotnych zmian w naszym rankingu bazującym na wskaźniku information ratio, który ilustruje stosunek zysku do ryzyka. Na pierwsze miejsce zestawienia wskoczył fundusz Amplico OFE, który jako jedyny posiada ocenę 5a zarówno w długim, jak i krótkim horyzoncie inwestycyjnym. Z pierwszego miejsca na drugie przesunął się fundusz AXA OFE, który wypada znacznie lepiej w dłuższym niż krótszym horyzoncie. Poza podium tj. dopiero na 5 pozycji znalazł się fundusz Generali OFE, który nadal posiada dobrą ocenę 4a w rankingu długoterminowym, ale jego stosunek zysku do ryzyka za ostatnie 12 miesięcy jest słaby.

Na ostatnie miejsce podium awansował natomiast fundusz Allianz Polska OFE, który posiada notę 4a w obu horyzontach inwestycyjnych. Na dwóch ostatnich miejscach, podobnie jak w sierpniu, znalazły się Aviva OFE oraz OFE Warta – oba posiadają notę 1a za ostatnie 36 miesięcy. Warto również odnotować dalszy spadek w rankingu funduszu OFE Polsat, czego bezpośrednią przyczyna są słabsze stopy zwrotu, którym towarzyszy wysoki poziom ryzyka.



Zespół Analiz Online

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Dodaj komentarz

Wyślij